Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kosgeb ve Tübitak gibi kurumların hibe desteklerine başvuru süreçlerinde nelere dikkat etmek gerekir?

Başvuru belgesinde ödeme takvimini geniş paylar vererek doldurun. Örneğin ben makina techizat alımı için ilk 5 ayın kutusuna işaret koymuştum. Karar vermek uzayabiliyor ve yurtdışından gelen cihazlar gecikebiliyor, sonra sıkıntı oluyor, oraya 8 ay işaretleyebilirmişim mesela. Bunun dışında "danışmanlık" kalemi yazarsan kullanmalısın demişlerdi. Zorunda kalmamak için yazmadım. Ama yazabilirmişim. Kullanıp kullanmamak elimde olurdu. Başvurumun başarılı yanı ise techizatları yüksek oranda aldırmış olmamdır. Bunu da ne gerekiyorsa onu yazmış olmama bağlıyorum. İnceleyen heyet uzman, gereksiz şeyleri yazmamaya dikkat...
  • Paylaş
1

Kobi Destek Merkezi, Sayın Erhan Küçükgüzel

Bahsettiğiniz program Kosgeb Ar-Ge veya Tubitak diye düşünüyorum. Bir olasılık da Kalkınma Ajansı Hibe programı olabilir.
Bahsettiğiniz kalemler bütçe için. Bütçe de her fon kuruluşunun kendine özgü uygun olan ve uygun olmayan ödemeler diye kuralları vardır. Eğer hangi kurum için bahsediyorsanız ve sorunuzu daha detaylı sorarsanız size yardımcı olabiliriz.
Saygılarımızla

1. Tecrübeli bir danışman
2. Güncel mevzuatı takip eden bir kobi hukuku uzmanı
3. Başvuran kişi ile danışman arasında doğru bilgi ve belge akışı
Bu tür başvurularda ilk akla gelenlerdir.
  • Paylaş
Kıyamet,önce öde diyorlar, sonra dekontu ve faturayı ibraz et, sonra desteği hesabına transfer edelim diyorlar, doğru mu? Peki benim paramı kullandıktan sonra ne önemi kaldı bu desteğinki? Kıyamet, sana katılıyorum. Amaç dışında kullananlar yüzünden şimdi bu zorluklarla gerçekten ciddi projeleri olanlar karşı karşıya kaldılar. Sizin zamanınızdaki destek olması gereken destek türü, şimdi nerdeeeee..  Tübitak gerçekten yapıcı destek veriyor, ancak, ah birde ödemeler çabuk yapılsa süper olur.
  • Paylaş
Kosgebte bu yıl değişiklik oldu ama ARTIK Kalkınma ajansları ile kobilere gerçek destek var yatırıma yönelik ve bölgesel bütçeli bölgesel konulu birde TÜBİTAK arge destekleri süresiz ve sorunsuz yeterki proje ekibin ve projen de arge faaliyetleriniz olsun
  • Paylaş
KOSGEB destekleriyle ilgili her türlü sorunuz için yardımcı olabiliriz.
  • Paylaş
Kosgeb deb projesi onaylanan kobilere KGF destek vermektedir. Böylece önce öde sonra desteği al ortadan kaldırılmıştır.
  • Paylaş
Daha önce çalıştığım bir firmada kullanmıştık...  Bayağa geçti üzerinden tam isimlerini hatırlamıyorum. Bayağa destek almıştık. Kosgebe firma kaydımızı yaptırdıktan sonra bize bir sorumlu atanmıştı. O sorumlu firmayı incelemiş ve ona göre ihtiyacımız olan destekleri birlikte belirlemiştik. Benim bahsettiğim 2006 yılındaydı. O zamanlar biz proforma fatura ile hallediyorduk. Hatta kendi bünyemizde yapacağımız işler için kendi kendimize fatura kestiğimizi bile biliyorum. Çok sık düzen değiştiren bir kurumdu kosgeb ozamanlar ve çok hor kullanıldı. Bu yüzden önlemler almış olabilirler...
  • Paylaş
Destek arıyorsanız bu sıralar, İstanbul Kalkınma Ajansı faaliyetlerini de gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

  • Paylaş
2

Ali Ülvi Bükrüoğlu, Doğrudur Redeye..Başvurdum teknoloji paketi haziranda açıklanacağı için beklemedeyim..inşaallah nasip olurda bu yatırımı ülkeme kazandırıp istihdama da pozitif katkım olur.

Kobi Destek Merkezi, Yatırımlar ile ilgili Kalkınma Ajansı destekleri dışında bir çok hibe ve krediler bulunmaktadır. Yatırımız hakkında bilgi verirseniz size daha ayrıntılı yardımcı olabiliriz. Dilerseniz Kobi Hibe ve Krediler ile ilgili tanıtım toplantılarımıza katılarak direkt uzmanlardan bilgi alma fırsatı bulabilirsiniz. Toplantılarımız ücretsizdir.

Pazarlama, İK, Bilgi işlem altyapı vs alanlarda geliştirmeler için Kosgeb doğru adrestir. Tübitak için paranın bilgiye dönüşmesi gerekir. Yani yatırım sonucunda bilgiye dönüşen bir çıktı olmalıdır. Ar-Ge olmalıdır. Tübitak destekleri en avantajlı olduğu nokta AR-GE yapmak ve muhendilik maaşlarını karşılamasıdır. Ödeme sistemleri apayrı.


Kalkınma Ajansları daha çok makina alım ve yenilik ve geliştirme için destek veriyor. Buradan alınabilecek yatırım desteğini Tübitak'tan Üretimde kullanılacağı için Kosgebten ise makine %10 olma zorunluluğundan alamazsınız.

  • Paylaş
1

Kobi Destek Merkezi, Sayın Betül hanım

Maalesef kobilerimiz TUBİTAK 'ı arge destekleri olarak biliyor. Ancak Tubitak Kosgeb Gibi. Girişimcilik destekleri de veriyor. Bu destekler hakkında bilgiyi resmi web sitemizden alabilirsiniz.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR