Bilmek istediğin her şeye ulaş

KOSGEB'in sağlamış olduğu girişimci desteğinden yararlananlar bu süreçte ne gibi sıkıntılar çekiyor?

Konuya ilişkin danışmanlık hizmeti veren bir şirketin genel sorumlusu olarak süreç hakkında kısa ve öz bazı bilgiler paylaşmak isterim.

1-) KOSGEB, yeni girişimci sıfatıyla şirket kurmak isteyen kişilere Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kapsamında sertifika ve sertifikayı almaya hak kazananlara 30.000 TL'ye kadar hibe (geri ödemesiz), 70.000 TL'ye kadar ise kredi (geri ödemeli) desteği vermektedir.

2-) Bu desteklerden yararlanma hakkı kazanan girişimci, öncelikle şirketini nerde, nasıl ve hangi makine-ekipman ve personel ihtiyacıyla kurmak istediğini detaylı bir şekilde anlatan (içerisinde piyasa ve rakip analizinden tutun da, mali kar-zarar tablolarına kadar her türlü ayrıntının bulunduğu) bir iş planı hazırlar.

İş planı hazırlamak, o kadar bilgi, deneyim ve araştırma gerektirir ki çoğunlukla girişimciler tek başlarına bu raporun altından kalkamazlar. O yüzden konusuna hakim ve iyi referansları olan bir KOSGEB Danışmanı ile çalışmaları gerekir.

Genelde danışmanlık firmaları ne kadar iyi referansa sahip olursa olsun, hazırladıkları iş planı için kurul incelemesinden geçme onayı vermezler. Yani; KOSGEB müdürlüğüne sunulan iş planı kurul onayından geçmezse, firmaya ödediğiniz tüm danışmanlık ücreti boşa gider.

Böyle sıkıntılı bir durumla karşılaşmamak için daima hizmet garanti sözleşmesiyle çalışan ve iş planının kuruldan geçememesi halinde hizmet bedelini iade eden şirketlerle çalışmayı tercih etmelisiniz. KOSGEBTurkiye.com olarak %100 Destek Alma Garantili KOSGEB Danışmanlığı hizmeti vermekteyiz ( www.isplaniornegi.com ).

3-) Bir diğer önemli unsur, girişimcinin almış olduğu desteğe ilişkin bütçe kapsamını iyi bilmesidir. Buna göre; 30.000 TL'lik KOSGEB Girişimci hibesi alan bir kişi, bu hibeyi aşağıdaki destek oranına göre kullanmak zorundadır:

3.000 TL -> Şirket kuruluş giderleri (odalara kayıt, sicil gazetesi ilanı, ilgili muhasebe giderleri vb.),
15.000 TL -> Makine-techizat giderleri (masa, sandalye, bilgisayar, gerekli temel ekipmanlar vb.),
12.000 TL -> 2 yıl boyunca genel gider desteği (telefon, su, elektrik, doğalgaz faturaları vb.)

Farkettiyseniz, yeni açıklanan - ve henüz yürürlüğe girmemiş - destek oranı kapsamında kira ve hammadde gideri yer almamaktadır.

Bunun dışında, destek oranları yapılan toplam harcama üzerinden Kadın ve Özürlü girişimciler için %70, Erkekler için %60'tır (Ör: 30.000 TL'lik destek alabilmeniz için toplam harcamanızın - destek oranları dahilinde - kadınsanız ~43.000 TL, erkekseniz 50.000 TL olması gerekiyor)


4-) Söz konusu desteklerden faydalanabilmeniz için iş planı hazırlama aşamasında ihtiyaç duyduğunuz ekipman-teçhizata ilişkin satıcı firmalardan proforma fatura almanız ve başvuru esnasında KOSGEB'e ibraz etmeniz,


KOSGEB proje onayı aldıktan sonra tüm bu ihtiyaçlarınızı kendi paranızla satın almanız, ilgili fatura ve ödeme yapıldığına dair banka dekontunu tekrar KOSGEB'e iletmeniz,

Bildiriminize istinaden şirket adresinize gelecek KOSGEB Denetleme Memuru'nun beyan ettiğiniz ekipmanları gerçekten aldığınıza dair ilgili tutanağı imzalaması ve başvurduğunuz müdürlüğe iletmesi gerekmektedir.

Bu aşamalardan sonra KOSGEB, banka hesabınıza yaptığınız harcamaların Kadın veya Özürlü iseniz %70'ni, Erkekseniz %60'nı banka hesabınıza yatırır.

En kısa anlatımla, KOSGEB Girişimci desteklerinin ana hatları bu şekildedir. Kişisel görüşüm, düşük sermayelerle kurulacak işler için KOSGEB desteklerinin eşsiz olduğu, bunun yanı sıra büyük sermaye gerektiren işlerde ise pek uygun bir seçim olmadığı yönündedir.

Dipnot: Destek oranlarını yazarken karışıklık olmaması nedeniyle sadece HİBE desteğiyle ilgili bilgileri paylaştım. Kredi desteğine ilişkin bilgi almak isterseniz lütfen belirtin; buna ilişkin bir yorum daha yazabilirim.
  • Paylaş
1

Kobi Destek Merkezi, Mahir beyin anlatımları tamamen doğrudur. Ancak desteklerde yeni düzenleme yapıldığı için bilgilendirmek istedim. 50.000 TL hibe + 100.000 TL sıfır faizli kredi olarak güncellenmiştir.

Yeni girişimciyseniz ve sermayeniz yoksa kosgeb'den uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederim. Onun yerine bilim ve sanayi bakanlığının ön ödemeli desteklerini araştırmanızı öneririm. Kosgeb desteklerinin güzel yanı paranız bir şekilde geliyor yani sermaye olarak harcadığınız parayı geri alıyorsunuz ama eğer bizim gibi hiç sermayesi olmadan bu işe girişirseniz başınıza gelicekleri sıralıyayım:

  1. Borç-harç bulup makina- teçhizat ofis malzemesi alırsınız.
  2. Kosgeb ödemelerini beklemeye başlarsınız ama daha çok beklersiniz :)

2012 yılında Kosgeb'de yaşanan ödeme sorunlarını gazetelerden mutlaka duymuşsunuzdur. Çok da karamsarmış gibi görünmek istemiyorum, belki van depremi bu sene kosgeb bütçelerinin alt-üst olmasına neden olmuştur bilemem ama bildiğim bi gerçek var 7 aydır personel desteğinin ödenmesini bekliyorum.

  • Paylaş
kosgeb hakkında iyice bilgi sahibi olmadan hiçbirşey için kesinlikle ümitlenmeyin. başımdan geçen bir olayı anlatmak isterim.

hibe desteğinden faydalanarak internet hizmetleri sunmak için bir girişimde bulunduk. ilk projemiz piyasacafe.com/ ekonomi finans ve yatırım içerikli bir web sitesi. bizim sitemizde ekonomi verilerini telekomünikasyon hizmeti olarak xml formatında ıp beslemeli olarak foreks a.ş. den alıyoruz. kosgeb inde aylık destek paketinde telekominükasyon hizmeti diye bir ödeme var. şirketin en büyük gider kalemlerinden olan bu hizmet (500 usd) kosgeb tarafından kabul edilmedi. ve bizi büyük bir sorunla yüz yüze bıraktı. daha anlatacak çok şey var ama saatlerce okumanız lazım o yüzden herşeyi yazamıyacağım...
  • Paylaş

kosgeb.gov.tr/pages/uı/b.aspx?ref=17


Ben geçen yıl 25.000, bu yılda 50.000 kullandım. Yukarıdaki linki incele, uygun isen hiçbir sıkıntı yaşamıyorsun.

  • Paylaş
2

Alp Samet Yaka, Geri ödemeli yoksa geri ödemesiz mi kullandınız?

Hale Acar, Şu an bayan olarak kredi istesem geri ödeemsiz ne kadar verir.iş yeri için.

Öncelikle eğitimlere katılmanız gerekiyor. Eğitim sonrası projesiniz hazırlamanız ve sertifikayı aldığınız tarihten sonra işletmenizi kurmanız gerekiyor. Bir çok girişimci kursu bitirince işletmesini kuruyor. Bu durum kabul edilmediği için kabul görmüyor. Projenizin çok iyi hazırlanması gerekiyor. Sakın unutmayın Copy Paste ile yapılan projeler her zaman red almanıza neden olur. Bu konuda mutlaka bir danışmanlık firması ile çalışmanız gerekiyor. Ayrıca Kosgeb önce sizin harcama yapmanızı ve sonrasında para almanızı sağlıyor. Fakat yeni kanun ile projesi onaylanan girişimcilere KGF teminatı geldi.
Girişimcilik ile ilgili daha fazla bilgi için lütfenhibebasvuru.com/girisimcilik adresini ziyaret ediniz.
  • Paylaş

Kosgeb,öze llikle dış ticaret yapan firmalar için çok büyük avantaj. Fuar katılımları, pazar araştırmaları, b2b siteleri üyelik aidatları, arama motoru üyelik aidatları, markalaşma vs. birçok konuda firmlara yüzde 70'lere varan teşvikler sağlar. Sadece çok önemli husustur ki, bu tarz aktivitelerde kullandığınız fişlere kadar herşeyi saklamanız ve bunları KOSGEB'e verilen süre zarfında gönstermeniz gerekir. Prosedüleri iyi okuyup iyi takip edip teşviklerden yararlanabilirsiniz...

  • Paylaş
1

Sevin Aydınoğlu, Dış ticaret yapan firmalara pazar araştırması, fuar, marka, e-ticaret sitelerine üyelik desteği gibi konularda destek veren kurum Kosgeb değildir, Ekonomi Bakanlığıdır, ekonomi.gov.tr 'den politikalarımız bölümünün altında desteklere ulaşılabilir, İhracatçı Birliklerinden de bilgi alınabilir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6274 Görüntülenme23 Takipçi6 Yanıt