Bilmek istediğin her şeye ulaş

Koşulsuz iyi olunabilir mi? Koşulsuz iyi olmak doğru mudur?

Gözlemlediğim ve tanık olduğm kadarıyla;neredeyse her insan iyi anlaşmak istediğiniz sürece iyi anlaşılabilen kişiler oluyor fakat en ufak bir ters düşmede bile çirkinleşmekte tereddüt etmiyor. İyi davrandğnızda iyi,ters düştüğünüzde kötü kişiler ve ilişkiler ortaya çıkıyor.Size kötülük yapan bir insana yalnızca susmak varken bunu çirkince sonlandırmak neden? Demek istediğim koşulsuz iyi olma durumu sağlanabilir mi kişi günümüz toplumunda bu tutumu nedeniyle zarar görür mü?Düzenle
Koşulsuz iyi olmak doğrudur, güzeldir, beklenendir ama koşulsuz iyi olmak insan gibi benlik sahibi aşırı bencil yaratıkların kolay ortaya koyabilecekleri bir davranış değildir. hatta biraz daha ileri gidip mümkün değildir diyebilirim.
dünyada iki tür ilişki vardır insan-tanrı, insan-diğerleri.
insan tanrıya iyi görünmek için iyi olduğu gibi, kötülük yapamadığı içinde iyi olabilir insana karşı. 
insan insandan başka canlılara kendi benliğinin iyilik duygusuyla dolup taşması için iyilik yapar, her ne kadar hayvanı seviyor görünsede kendi ihtiyacı olan sevgi hissi için bunu yapar. 
insanın tanrıya karşı iyi olmasının sebebiyse cennet gibi güzel vaadler içindir. 
insanın topluma karşı iyi olmasının sebebi toplumun kendisine zarar vermesini engellemektir ki burada'da ön plana çıkan kendi benliğidir. 
insan sevgilisine karşı iyidir çünkü herkesin sevgiye ihtiyacı var ve sevgili bunu sağlıyor. 
insan arkadaşına karşı iyidir çünkü muhabbete ihtiyacımız var, destek almaya muhtaç olduğumuz kadar destek vermeyede, o duyguyu yaşamayada ihtiyacımız var. 
insan dediğimiz bencil varlıklar benim gözümde muhtaç olan yegane canlılardır. irade arttıkça, benlik arttıkça insanın düşkünlüğü artıyor sanırım.

aslında bu evrende bir sen varsın ve birde tanrı. ben ve diğer herşey senin hayatında figüranız sadece. bu her birey için geçerli, benlik dışında kalan her şey figuran ve biz onlarla iletişim sırasında yapacaklarımız sayesinde tanrıyı murad ediyoruz. bir düşünün başka bir benlik içinde olan bitene göz atma şansınız varmı?
  • Paylaş
1

Hakan, Pis beğendim :-):-)

Olunabilir ve olunmalıdır. 
  • Paylaş
Postmodernizm ile şekillenmiş toplumlarda ve insan ilişkilerinde koşulsuz iyi olanlar ya hunharca sömürülmeye ya da kötüleşmeye mahkumdurlar. doğrudur, fakat dış etkenler sebebiyle uygulanması mümkün değildir.
  • Paylaş
İyi?  O ne demek?
  • Paylaş
Günümüz toplumunda bunun adı "enayilik" oluyor. Kişi ruhsal olarak bundan ağır zararlar görüyor.
  • Paylaş