Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kot pantolonu sağlığa zararlı mıdır?

Kotun boyanması sırasında kullanılan boyalar önemlidir. Eğer yıkandığında ya da terlediğinizde kumaş boya veriyorsa zararlıdır. Çünkü derimizdeki gözeneklerden bu boya artıklarını vücudumuza almamız mümkün. Şu anda kotlar tam olarak hangi boyayla boyanıyor bilmiyorum ama eskiden indigo boyasıyla boyanıyordu ve her yıkamada da renk veriyordu. Bir de kot kumaşının işlenme sırasında taşlama tekniği kullanılıyor özellikle beyazlatılmış kotlarda. Bu da bizim sağlığımıza zarar vermese de bir başkasının ölümüne neden oluyor.
  • Paylaş
Giydiğiniz kotun üretim biçimi, kalıbına göre değişebilir. Mesela organik olmayan kotlar içinde kimyevi maddeler barındırır ve bu uzun vadede elbette cildiniz için olumsuz durumlara yol açar. Bunun yanında dar kot giyiyorsanız damarların sıkışması nedeniyle varis nedeni oluşabilir. Eğer bel ve mide bölgesini fazla sıkıyorsa reflü, gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarını doğurabilir.
  • Paylaş
Kotunuz çok darsa, yumurtalıkları vücuda yapıştırıyorsa da zararlıdır. Spermeler vücut sıcaklığında ölürler, o nedenle de yumurtalıklar vücuttan ayrı durur. O küçük yarım insanların tahammül ettikleri en yüksek ısı 35 derecedir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1208 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları