Bilmek istediğin her şeye ulaş

İyi yöneticinin özellikleri nelerdir?

Bence empatik olmalı, insani duyguları gelişmiş olmalı ve çatışma çıkarabilecek kendi hayat felsefesindeki görüşlerini her gün kapının dışına bırakıp iş kıyafeti giyer gibi şirket felsefesini ve kurallarını üzerine giymeli :)

Çalışanların performanslarını anlık değil uzun süreli değerlendiren, hatta gelecekte vereceği faydayı da bu değerlendirme içine katan kişidir :)

Gemiyi en son kaptan terk eder, fakat kötü duruma düşen şirkette birinci sorumlu yönetici olduğundan o terk etmese de üzerine düşen dersi alan kişidir :)
  • Paylaş
Personelinin iş motivasyonu arttırıcı olmalı ve en önemlisi kararlarında "adil" olmalı.
  • Paylaş
Bütün patronlar eleştirilir
  • Paylaş
Önce insan gibi konuşmasını bilmeli hayvanlar gibi bağırmamalı... Sonra insanlık ve nasip olursa yöneticiliği öğrenir... Benim başımda var bir tane... Oooof of!
  • Paylaş
Okuduğum bir yazıda bir yöneticinin 6 çeşit davranış şekli olduğu ve bu davranışları da personelin belirlediği anlatılıyordu. Katılıyor muyum, kısmen hayır. Çünkü o yazıda yöneticinin tamamen adil ve şeffaf davranması gerektiği yazmıyordu. Bir personele kızıp diğer personellere de aynı davranılması mümkün olabiliyor. Ayrıca sadece personele göre değil müşteriye göre de bu davranış biçimleri değişiklik gösterebiliyor. Diyeceğim o ki tüm davranışlarını hatta tüm hayatını etkileyen çok fazla faktörün etkisinde stabil davranılmasının çok mümkün olabileceğini düşünmüyorum. Bu sebeple de eğer demoralize edebilecek veya motivasyonu düşürebilecek moddaki bir yöneticinin çok fazla ortalıkla dolaşmaması gerektiğini düşünüyorum. (Çok avukat gördüm kendimi :))
  • Paylaş
1

Sevgiseli, Büfe isyanları bunlar! :))

En iyi yönetici yönettiği kişilerin işlerini zamanında yapmış kişidir.
  • Paylaş
''Yetersizlik ve aşağılanma duygusu'' bunu hissettirmesin yeterli gerisi ''saygı ve sevgi''
  • Paylaş
İyi yönetici diye bir şey yoktur. Çünkü farklı bir çok kişi ile çalışıyorsanız, derler ya "ağzınla kuş tutsan yaranamazsın" diye, aynı şey çalışan için de geçerlidir. Patron olarak sen ne kadar adil ve düzgün olmak istersen personel hep bir adım fazlasını ister. Ben de çalışırken "yönetici olursam şöyle yapardım, şöyle davranırdım" derdim. Gel gör ki işin başına geçince anlıyorsunuz ki masanın başına oturduğunuzda hiç de öyle olmuyor. Benim kısmı felsefem "karar vermeden veya konuşmadan önce masanın arkasında olduğu kadar önünde olduğunu da düşünerek davran". Netice mi? Ben iki taraf açısından da düşünüyorum. Ama çalışan sadece kendi tarafından bakıyor. Çünkü o benim gibi hem işçi hem patron olmamış, bilmiyor. Sadece işçi tarafından bakmayı biliyor. Bir çok firma ve sahibi ile çalıştığımdan gördüğüm olayı şu: kötü davranan ve bağıran patronun elemanları daha düzgün çalışıyor, personeline iyi ve insan gibi davranan patron ise hep işlerinin eksik ve sorunlu yürümesinden şikayet ediyor. Netice yönetici iyi mi kötü mü diye düşünmektense, biraz da masanın arkasındaki insan olduğunuzu düşünerek davranmak gerekir. Ben hep öyle yaptım bugüne kadar beni sevmeyen patronumda hiç olmadı.
  • Paylaş
Toplumumuzda yöneticilikle liderlik birbirine bolca karıştırılan kavramlardır. bizim atalarımızdan gelen bir özellik karizmatik lider arayışı var ve yöneticilerimizde de bir karizmatik lider özellikleri aradığımızdan çoğu yöneticileri beğenmiyoruz. Sürekli güler yüz, üst düzey sosyal ilişki bekliyoruz. Aslında olması gereken: yönetici kişi, yönettiği kesimden ve çevreden en üst düzeyde verim alabilen kişidir. Yöneticide "karizma-sosyal ilişkiler" elde ettiği başarılarının önüne geçmemelidir.
Yaratıcı insan özelliği taşımalıdır (Bence en önemlisi de bu).
  • Paylaş