Bilmek istediğin her şeye ulaş

Köy tavuğu yumurtacılığı doğru bir yatırım mı?

Mevcut arsama köy tavuğu yumurtası için çiftlik kuracağım. dışarıdan yem verilmeyecek herşey doğal, ilgi görür mü? yer AntalyaDüzenle
Yumurta, yoğurt, süt, tavuk gibi organik şartlarda üretilmesi şartıyla büyük şehirlerde özellikle İstanbul'da tüketilmesine çok ihtiyaç var.

Yoğurdun raf ömrünün uzunluğu nedeniyle "beyaz eşya" olarak anıldığı bir dönemde ister yumurta olsun ister tavuk ister yoğurt ister süt hepsine ihtiyaç var.

Bunları kısa sürede büyük kentlere transfer edecek bir alt yapınız ve semt pazarlarında satış ağınız varsa başarılı olur.
 • Paylaş
1

Mehmet KAYA, İlk olarak sadece antalya içinde düşünüyorum ve aslına bakarsanız direk ilk tüketiciye ulaşmak hedefim her ne olursa olsun aracı olmadan direk tüketici hedefim. Bunun içinde lojistik bir projeye ihtiyacım var. Nasıl yapılır nasıl gönderilebilir yada kendim götürürsem nasıl olur. Kargolar yumurta taşımayı kabul etmiyorlar.

Aile olarak tarım sektöründeyiz ve şu an Antalya'da ziraat mühendisliği okuyorum. Aklımda olan bir fikir, okul biter bitmez başlayacağım, ilk iş köy yumurtası üretmek. Antalya'nın hava şartları çok iyi, basit tipte kümesler uygun olduğu için maliyeti düşük. Antalya'da gözlemlediğim kadarıyla pazarlayabileceğiniz kesim çok fazla, maliyeti yüksek doğal yiyecekleri alabilecek gücü olan insanlar çok fazla. Makul fiyatlarla çevrenize satarak başlayıp yayılarak işi götürebilirsiniz, ihtiyacınız olan tek şey sabır. İlk başta tavukları tanımak, takip etmek için hayvan sayısını az tutup bir süre işi öğrenebilirsiniz. Ayrıca Antalya'da pazarlayabileceğiniz birçok otel, cafe, restaurant ve Çakırlar gibi bir fırsat var. Denemekten zarar gelmez. 50 tane tavuk alıp ufak bir kümes yapıp denemeniz size en fazla 2000 TL'ye mal olur. Bana göre 2000 TL'den olmak, denemeyip 3-5 yıl sonra keşke şu işi yapsaydım demekten daha iyidir. İnşallah başarılı olursunuz, istediğiniz seviyeye ulaşırsınız.
 • Paylaş
4

Mehmet KAYA, Yorumunuz beni gerçekten bu iş konusunda cesaretlendirdi. Dediğiniz gibi antalyanın iklimi bunun için çok uygun bende aynı görüşteyim. Ben manavgatta yapacağım bunu ve tamamen köy yapacağım yer. Bu konu hakkında sizinle iletişime geçip fikir alışverişi yapabiliriz.

Sbkangal, Manavgat'a 5-6 sene önce gitmiştim Antalya'nın diğer ilçelerine göre yerleşik hayat süren insan sayısı çok fazla. Her mevsim müşteri bulabileceğinizi düşünüyorum. Bahar dönemi başladığında okuldaki kanatlı hayvan bölümü hocamızdan aldığım bilgileri paylaşabilirim sizinle.

Mehmet KAYA, Sercan kardeş bu konuda herkesin bilgisine ihtiyacım var. Özellikle konusunda uzman kişilerin görüşleri benim için çok önemli. Sıradan kişilerden fikir almak istediğim zaman bu işin yapılmayacağı kanaatindeler ama hangi açıdan baktıklarını anlamıyorum. Kimisi kuş gribi olur hepsi ölür diyor kimisi satacak yer bulamazsın diyor. Her işin mutlaka bir riski olmalı zaten gripte olabilir kıranda girebilir bu normal tavuk hasta olacak diye bu işe girmemek saçma bir gerekçe olur. Satmaz diyenlere zaten birşey diyemiyorum onlar için yumurtanın doğal olmuş yada olmamış bir önemi yok sanırım.

Sbkangal, Hocamız alanında uzman büyük firmalara ve devlet projelerine danışmanlık yapan bir profesör. Kendisine daha önce bi ders esnasında sorduğumda tarımın her türlüsü kârlıdır yapılış şekli , zamanı var ama şuan Türkiye'de en hızlı büyüyen sektör yumurta tavukçukuk dedi , sadece Türkiye değil ihracat yapmaya başladık. Bu işi yapanlar , içinde olanlara sorsanız bile olumsuz yanıtlar alabilirsiniz ama adam başaramadı diye sizin de yapamayacağınız anlamına gelmez. Kime sorarsanız yaptığı iş zordur , ondan daha zoru yoktur ya da abi gel şu işe ortak olalım desen biz onu beceremeyiz der. Beceriksizliğinden değil cesaretsizliğinden kaybeder. Ticarete ya da tarıma başlamak büyük yürek ister öyle memur oluyum hafta sonum tatil sabah 8 akşam 5 muhabbeti de yok onda 7/24 işin çıkabilir. Dedikleri gibi tavukta hastalık oldumu hepsi aynı anda gider ama bunun ilacı var aşısı var. İyi bakıldığında böyle sıkıntılar çıkma ihtimali çok düşük ki işi büyüttüğünüzde devlet teşvikli sigorta kullanırsınız hayvanınız ölünce zararını karşılıyor. Sadece yumurta değil yanına et tavuğu alırsınız tanıdığınız tavukçulara tavuğunuzu satarsınız ki yumurtaları da makul fiyatlara tavukçulara tedarik edebilirsiniz.

Organik gıdaya merak sarıldığı bu günlerde en mantıklı yatırım denebilir. Fakat hayvan sayısıyla hayvana verdiğiniz yem artışı değişmektedir. Şöyle anlatılmak gerekirse hayvanlarınızı küp şeklinde arttırdığınızda yem fiyatı kare olarak artar. Yani eğer para kazanmak istiyosanız hayvan sayınız fazla olması lazım. Ayrıca dışardan yem verilmiyecek diyorsunuz ama illa ki kış aylarında dışardan yem vermeniz gerekecek soğuk havalarda hayvanların yumurta verimi düşebilir. Biz Malatya da aynı işle uğraşıyoruz gerçekten şaşırtıcı bir alıcı kitlesi var. Satamam diye kesinlikle düşünmeyin. Ne kadar çok tavuğunuz olursa olsun yumurtalar elinizde kalmaz. Üstelik köy tavuğunu yemek için 50 -60 lira arasında satılıyor. Kış aylarında kümesinizin içine bir ampul koyarak yumurta verimliliğini de arttırabilirsiniz.
 • Paylaş
7

Mehmet KAYA, Dediğiniz doğru kış aylarında yem mutlaka olacak ama doğal olması açısından tavuk çoğunlukla kendi ihtiyacını kendisi karşılayacak. Peki en iyi verim için hangi ırk tavuk kullanılabilir? Ankara'da bir enstitü varmış ordan alın diyenler var.

Veysel Aydoğan, Biz de ligorin var. En çok yumurta veren tavuk o hem az yem yer hemde çok yumurta yer. Ama organik beslendiğinde yani kendi yemini kendi bulduğunda hayvanın bi alışma süreci oluyor. kanatında tüy dökülmesi ishal gibi hastalık olabiliyor ama önemli değil bunlar bir veterinerden yardım alarak iki üç haftada düzelecek hastalıklar. Tabi ki bu süreçte yumurta vermeyi kesmiyor hayvan yumurta vermeye devam ediyor. yılda ortalama 340 yumurta verebiliyor yumurtası büyük ve lezzetli daha alanlardan olumsuz bi tepki gelmedi.

Mehmet KAYA, Bu bilgiler benim için çok değerli. Peki hibrit bir tür değilmi ligorin? yani kendi yumurtasından elde edeceğimiz civcivlerden de aynı yumurta verimini almak mümkün olurmu sizce?

Veysel Aydoğan, Bu konuyu detaylı bilmiyorum ama melezlerde de büyük bi verim kaybı olmayacağını düşünüyorum.

Veysel Aydoğan, Mehmet bey bilmiyorum tavuk yumurtasi isine basladiniz mi ama size daha karli ve daha kolay bir is alani daha soylemek istiyorum. Bildircin yumurtaciligi. Ben kendim denedim size anlatayim. İlk once 100 tane yumurta aldim dollu kulucka makinasina koydum 18 gunde 98 tanebildircinim oldu. Bu bildircinlar toplamda iki kasa buyuklugunde bi kafes yer kapliyor. 40 gun sonra ilk yumurtami aldim ve suan gunde 70 tane umurta aliyoru 15 tane erkek vardi . Tanesini 25 kurustan satiyorum gunde ortalama 15 lira kazaniyorum. Ve bunu 40 ,50 40 cm lik bi alanda yapiyorum. Hem maliyeti ucuz hemde hizli bir surec 10 metrekarelik bi alanda 1000 taneden fazla bildircin besleyebilirsiniz ve ciddi miktarda para kazanabilirsiniz.

Ayhan Şimşek, Bu bıldırcın yumurtası fikri iyimiş.

Gökhan, selam Veysel Aydoğan, bıldırcın yumurtacılığı ile ilgili tecrübelerinizden faydalanmak isterim. telefon numaram 0507 6477683 mailim [email protected] facebook Gökhan Coşkun. iletişime geçerseniz çok memnun olurum. Saygılar.

Eğer geçmişten gelen canlı hayvan tecrübeniz yoksa bir süre tecrübe etmenizi tavsiye ederim. Canlı hayvan bütçeleri genellikle yüzde 30 gibi yanılma paylarını içerir. Tabiiki teknik sebepleri var. Genelde üretim sektörü yüzde 3-10 hata payı ile yapılır. Ancak konu canlı hayvan ise özellikle hastalık, bakım, yem gibi bıçak sırtı konuların ucu açıktır. Misal bu tavuk çiftliğinde ki birincil ürünün yumurta olacağını varsayalım 1000 tavuk için gün aşırı 1 yumurta peşinde hesap yaparsanız günlük 500 yumurta almanız lazım. Şaşırtma ile hergün 2 yumurta alan işletmelerle nasıl rekabet edeceksiniz. Kapı önü maliyetiniz tavuk saynız az olduğu için yüksek olacak. Bütçenizi 2 + 2 yıl üzerinden konsolide borçlu olarak yapmanızı tavsiye ederim.
 • Paylaş
Son dönemlerde organik ürünler dikkat çekmekte bu açıdan yatırım doğru olacaktır diye düşünüyorum. Sadece üretmek yetmez, üretilen yumurtaların dağıtım alanının geniş olması da gerekir. Üretim yapmadan önce bir taslak oluşturmak ve bu doğrultuda ilerlemek daha iyi olacaktır.
 • Paylaş
1

Mehmet KAYA, Ayşegül hanım normal olarak bakıldığı zaman pazarlama kolay görünüyor çünkü talep var ama benim amacım bunu direk müşteriye ulaştırmaktı gel gelelim bu biraz zahmetli olacak gibi görünüyor. Neden bunu istiyorum; çünkü toptan olarak verdiğimde hiçbirzaman 0,50 TL üzerine çıkamam istisnai durumlar hariç ama perakende olarak verildiği zaman ise 0,80 TL altına düşülmüyor. İnternet üzerinden pazarlama konusunda çalışmalar yapsam ve bu şekilde dağıtımını yapsam diyorum ama takılıp kalıyorum....

1 Tavuğun günlük yem tüketimini en kötü hesapla 200gr baz alırsak yılda 73.000gr yapar.
Yine en kötü hesapla iyi yemin tonunu 1000TL baz alırsak; bu tavuğun yıllık yem tüketimi 73 Lira yapar ekstra masraflarla 90 Lira olsun.


Aynı tavuğun alt yorumlardaki verilere dayanarak yılda 340 yumurta verdiğini hesaplarsak ve toptan satış fiyatınızı da 0.40 liradan alırsak; 136 lira bir tavuğun yıllık getirisi olur.
136 liradan masraf olan 90 lirayı çıktığımızda size yıllık 46 lira kalır.
 • 100 tavuk çarpı 46 lira yıllık net kar = 4600 lira kazanç eder.
Fikrimce, işletmenizi 1000 adet tavuğun altında kurmayı planlıyorsanız pek karlı görünmüyor.

Not:
Ayrıca kümes için m2'ye 4 tavuk sıkıştırsanız 100 tavuk için 35 m2 kadar bir alana ihtiyaç duyacaksınız.
 • Paylaş
9

Hakan, Ayıp yaaa, ben bu analizleri parayla yapıyom :-):-):-):-) gitti meslek elden :-)

Ayhan Şimşek, ya bu aralar bi'yatırım için geceli gündüzlü bende terliyorum hakan :)) keyifli işler :D

Ayhan Şimşek, Not: Not: 1000 adet üzerinden yıllık edineceğiniz 46.000 lira net gelirinizden vergi payını da gittisi-geldisiyle %25 (11.500tl) düşseniz 35.500 elinizde kalan bunu 12 aya böldüğünüzde 2875lira aylık geliriniz ortaya çıkıyor ki; tesise ve tavuklara yapacağınız yatırımın bunu ne kadar sürede amorti edeceğini de düşünmenizi öyle karar vermenizi tavsiye ederim.

Ayhan Şimşek, Fakat hemen yılmayınız! Size tavsiyem yem masrafı olan 73 lirayı nasıl minimuma düşürebilirim ona odaklanmanız. Örneğin; Bu işletmenizin yanına birde şehirden toplayacağınız organik atıkların parçalanıp işlenebileceği bir tesis kurarsanız yem masrafınızı tahmini rakamla 10 liralara kadar düşürebilirsiniz ki bu da size mevcut hesabın %100'ün de üstünde + gelir oluşturacaktır.

Hakan, Aslında Ayhan dostum şunu söylüyor. Kar çarpı 53 bölü 100 eksi kar. Karamsarlığa düşmeyin diye nazikçe anlatıyor. Bu ülkede brüt karınızın yüzde elliüçü gizli ortak devlet babanındır. Yakalarsa alır , yakalamazsa sektöre ceza yağdırır gene alır. İşin özü bu.

Ayhan Şimşek, şimdi birayı hakkeettik :))

Hakan, Walla ettik
Şerefine.

Ozan Özcan, E peki Ayhan Şimşek hanım yaptınız mı işi ?Kurdunuz mu çitliği durum nedir ,iki sene geçmiş bizimle de paylaşın...

Ayhan Şimşek, Ozan Beyefendiciğim, ben bu işi yapmayı hiçbir zaman düşünmedim. Soruyu soran arkadaş adına keyifle vakit ayırıp bir ön fizibilite çıkarttım, hepsi bu. Fakat, bir kere yaşamış her canlı posasından organik gübre ile ilgili derin araştırmalarda tecrübe sahibiyim. İlginizi çeker ise bir konu başlığı açın lütfen.

Köy tavuğu yumurtasını, gezen tavuk yumurtası olarak değerlendirerek şu cevapları verebilirim. Her tavuk yaklaşık 2 yıl verimli yumurtalama yapar. Dışarıdan yem vermeme gibi bir olasılığınız maalasef çiftlik için yok çünkü hayvanların veririmliliğinin ve sağlığının büyük bir kısmı yemlere bağlıdır. Takip edecek olduğunuz FCR değerlerinde yem önemli bir parametredir ancak kendi yeminizi üretmeyi deneyebilirsiniz ki bu da çok masraflıdır. Masraflarınızın %70'lik bir kısmını yem oluşturacak. Hijyen koşullarının sağlanamaması durumunda 10 bin tavuklu bir çiftlikte, ilk hayvandan son hayvana hastalığın yayılışı 30 dakika kadar sürüyor. Kümesi bir anda kaybedebilirsiniz. Ayrıca, tarım bakanlığı yönetmeliğinde, yaygın hastalık bulunan bir çiftliğin 50 km çapındaki tüm kanatlılar telef ediliyor. Hastalık sizin kümesinizde olmasa dahi, komşu çiftlikte oluşursa, tarım bakanlığı tüm hayvanlarınızı gaz odasına alıp, kireçle birlikte gömüyor (gezen tavuk oldukları için bu hastalığı diğer kuşların dışkılarından dahi kapma ihtimalleri yüksek). Yumurtacılığın zor kısımlarından birisi de günlük dağıtım ağınızın olması, kimse gelip çiftliğinizden yumurta almayacaktır. Eğer böyle bir teklif ile gelen olursa da değerinin çok altında bir teklif sunacaktır. Her pazartesi günü, yumurta fiyatları yumurta borsası adı altında bildirilmektedir. Takip etmelisiniz. Bu kadar çok risk olmasına rağmen gezen tavuk yumurtacılığının kârı yüksektir. Kişisel tavsiyem böyle bir yatırım yapacaksanız, tüm paranızı tek bir çiftlik yerine, farklı lokasyonlarda (min 50 km farkla) iki çiftlik arasında bölmenizdir.
 • Paylaş
Mehmet Bey,ben de Antalya'dayım ve benim de ilgimi çeken bir konu, ama araştırmalarımda sıcak sahil bölgelerinde yazın sıkıntı olacağı sonucunu görüyorum sanki... Yumurta konusunda sıcaklık ve nem tavuğun verimini, et tavukçuluğu konusunda da kilo almasını oldukça etkiliyormuş sanırım...
kuluckaci.com/kanatli-hayvan-hastaliklar...
ben araştırmaya devam edicem, bilgileri paylaşabiliriz...
 • Paylaş
İnsanlar artık güvenli gıda ürünleri tüketmek istiyor. Gıda hiç bir zaman bitmeyecek bir sektör ve kalite kavramını benımsediğiniz takdirde çok güzel paralar kazanabilirsiniz. Nitekim köy yumurtasını tadanlar bilir ve satın almak isterler. Güzel bir proje, tek dezavantajı yumurtada toprak kokusu oluşabiliyor. Umarım başarılı olursunuz.
 • Paylaş
Organik üretim her zaman her pazarda kendine yer bulabilen üretim şeklidir.
Ancak üretirken sadece organik beslenmeleri yetmeyecek bunlara ilaveten mevcut sayı artarken hastalıklar, ölümler kısır ve verimsiz tavuklar bir sürü engel çıkacaktır. Özellikle Antalya gibi sıcak bir yerde temizlik ve hijyene çok önem vermek gerekecek malum sıcaklarda mikropların yayılma ve üremesi çok daha hızlı olur.
İlk başlarda ufak başlasanız bile mevcut sayınız büyüdükçe organik yem bulma sıkıntınız artacak. Bu ve bunun gibi kriterlerde göz önüne alınıp ona göre bir plan ve organizasyon yaparsanız başarmamanız mümkün değil.
Bir de yumurtadan kesilen tavukları satarak da ek gelir imkanı sağlanmış olur.
 • Paylaş
Yapaylığın yaygın olduğu şu zamanlarda organik ürünler revaçta. Bu yüzden organik ürün doğru bir seçim diye düşünüyorum. Tam olarak bilgim yok ama organik meyve-sebze alanında bazı purosedürler var diye duymuştum yumurta için varmıdır bilemem. Bu alanda üretime geçtiniz diyelim ürünü dağıtım alanınız da önemli . Üretimle dağıtım arasındaki koordinasyonu sağlamanız gerektiğini düşünüyorum.
 • Paylaş
Ben şahsen çok doğru bir yatırım olduğunu düşünüyorum. Kendim son dönemlerde (yaşadığım yerde bulabildiğim için çok şanslıyım) günlük olarak kümesten alınıp getirilen yumurta bulma şansım olduğundan alıyorum. Fiyat olarak neredeyse 2 katı fiyata ama fark inanılmaz cidden. Tadı, rengi çok farklı ve elbette besin değeri çok yüksek. Şöyle düşünüyorum, 2 kat para ödüyorum ama adet olarak normalde tükettiğimden daha az tüketsem bile daha sağlıklı beslenmiş oluyorum. Kaldı ki aylık bazda fiyat pahalı bile olsa sadece kahvaltı için çok büyük bir para fark etmiyor.

Artık insanlar daha sağlıklı besinler tüketmek istiyorlar doğal olarak. Eskiden bir bakkaldan, marketten yumurta alırken rafta "yumurta" ve ayrıca "organik yumurta" diye 2 farklı ürün görseydik, muhtemelen dükkan sahibi ile kavga ederdik. Göz göre göre diğerinin aslında tam doğal olmadığını söylüyorlar zaten artık.

Tavuk dediğimiz şey fabrikalarda kapalı ortamda sadece hızlıca büyümeleri ve yumurta vermeleri için hazırlanmış ortamlarda yaşatılıyorlar. Bu durumda yumurtanın da normal olması beklenemez bence. O tavuğun doğada gezmesi, dolaşması, doğal olarak yemlenmesi gerekir ki yumurta da düzgün olsun.
 • Paylaş
Herkese merhabalar;
Soruyu 2014 ocak ayında sormuşum ve 2017 ocak ayında tesadüfen buldum. Soru için zahmet edip kafa yoran arkadaşlar olmuş hem onları aydınlatmak hemde merak edenler için bilgi vermek istedim.

Öncelikle çalışmalara 2016 haziran ayında kuluçka makinesi alıp kendi civcivlerimi kendim üreterek başladım. İlk aşamada 260 civciv çıkarttım. 2016 aralık ayı itibari ile tavuklarımın bir kısmı yumurtlamaya başladı. Bugün itibari ile günlük 20 civarı yumurta alıyorum. Bunun nedeni tavukların yarısının yumurtlayacak olgunluğa ulaşmamış olması 3 aylık olması. Bugüne kadar 300-400 arası yumurta verdim ve 1 TL nin altında vermedim. Toptan olarak 0,75 TL gibi bir fiyata isteyen var ama ben direk tüketiciye vermeyi tercih ettiğim için toptan düşünmüyorum şimdilik. Sorumda da belirttiğim gibi kendi arazim ve yaklaşık 15 dönüm bunun 6-7 dönümü zeytinlik. Tavuklar burada diledikleri gibi dolaşıyor yem ihtiyaçlarının yarıdan fazlasını karşılıyor. Bir yumurta tavuğunun günlük yem tüketimi ortalama 100-120 gr. Bunun da çoğunluğunu kendisi bulduğu için bu satın alınan yem tüketimi daha da aşağı düşünüyor. 2 farklı ırk tavuk yetiştiriyorum. Sussex ve austrolorp. İnternette kısa bir araştırma yaptığınız zaman bu ırkların kuluçkalık yumurtaları 3-4 TL arasında satılıyor. Şu an kuluçkalık yumurta almak için havaların ısınmasını bekleyen çok sayıda kişi var.
 • Paylaş
1

Caglar Solmaz, Merhaba bende gezen tavuk yumurtasi uretimi yapiyorum ama toptancim yok tanesi 75 krs nasil verebilirim toptanciya beni yonlendirirmisiniz?

Herşeyden önce köy yumurtası diye bir yumurta çeşidi yoktur.. Doğal ortamda yetiştirilen kanatlı yumurtası diyelim ona ...doğal olması için de yapay yem verilmiyecek. Yumurta yemi vb.. Gezen tavuk yumurtası gibi bir yumurta da yoktur.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

12722 Görüntülenme22 Takipçi14 Yanıt