Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kozmetik ürünlerindeki kimyasal tehlikeler nelerdir?

Hiç düşünmeden kullandığımız bir rujda toplam 28 kimyasal var. Kimyasalları deri yoluyla almak yutmaktan bile daha tehlikelidir çünkü sindirim sisteminde yakılabilir ama deriden direkt olarak dolaşıma karışırlar.

Bazı zararlı kimyasallar:

Alpha-Hydroxy Acids (AHA): Tonik, nemlendirici ve maske gibi ürünlerde bulunur. Ölü deriyi soyar ama uygulama sonrası deri güneş ışığına %50 daha fazla hassasiyet göstermeye başlar. Ayrıca deri kanseri riskini arttırır ve derinin yaşlanmasını hızlandırır.

Propylene Glycol (PEG): Ruj, güneş kremleri ve banyo malzemelerinde kullanılır.Ürünlerin kurumasını önlemek için kullanılır.Deri ve gözü tahriş eder.Sinir sisteminde bozukluklara yol açar,karaciğer ve böbrek üzerinde de zararları vardır.

Sodium Lauryl Sulfate (SLS): Diş macunları, şampuanlar ve losyonlar da bulunur. Beyine, kalbe ve karaciğere kolaylıkla karışır bağışıklık sisteminde sorunlar yaratır. Deride ise döküntülere ve alerjik reaksiyonlara yol açar.

Parabenler: En fazla endişe duyulması gereken kimyasaldır. Raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılır. Neredeyse bütün makyaj temizleyicilerde bulunur. Göğüs kanseri riskini arttırır, erkek üreme fonksiyonlarında da olumsuz etkileri vardır.


Kozmetik
  • Paylaş
Şampuan : İçerdiği kimyasal sayısı 15 dir. En tehlikelisi Sodyum Lauril Sülfat, Tetrasodyum ve propilen glikoldür. Yan etkileri tahriş, kaşıntı ve göz hasarıdır.

Far : İçerdiği kimyasal madde sayısı 26 dır. En tehlikelisi Polietilen tereftalat'tır. Yan etkileri kanser, kısırlık, hormonal bozukluk ve organlarda tahribattır.

Ruj : İçersiği kimyasal madde sayısı 33 dür. En tehlikelisi polimetilmetakrilat'tır. Yan etkisi alerji ve kanserdir.

Oje : İçerdiği kimyasal sayısı 31 dir. En tehlikeli olanları fitalatlı olanlardır. İçerisinde DBP bulunur. Fareler üzerinde denendiğinde yenidoğan yavruların sakat doğumuna sebep olduğu gözlenmiştir. Diğer yan etkileri doğurganlığın azalması ve hamilelikte bebek gelişiminin etkilenmesidir.

Parfüm : İçerdiği kimyasal madde sayısı 250 dir. En tehlikelileri Benzaldehittir. Olası yan etkileri ağız, boğaz ve gözlerde tahriş, mide bulantısı ve böbrek sorunlarıdır.

Bronzlaştırıcı Krem: İçerdiği kimyasal madde sayısı 22 dir. En tehlikelilieri etil-metil paraben ve propil parabendir. Yan etkileri kurdeşen, tahriş ve hormonal bozukluklardır.

Saç Spreyi : İçerdiği kimyasal madde sayısı 16 dır. En tehlikelilieri Oktinoksat, isofitalattır. Yan etkileri alerji, tahriş ve hücre yapısında bozulmadır.

Allık : İçerdiği kimyasal madde sayısı 16 dır. En tehlikelileri etil parabendir. Kurdeşen, tahriş ve hormonal bozukluk yan etkilerindendir.

Fondoten : İçerdiği kimyasal madde sayısı 24 dür. En tehlikelileri polimetilmetakrilattır. Yan etkileri alerji ve kanserdir.
  • Paylaş
Saç Boyaları da kanserojen içeriği sebebi ile çok tehlikelidirler. Özellikle koyu renkli olanlar.
2007 de Avrupa Birliği Komisyonu saç boyalarında kullanılan 22 tane kimyasalı kanserojen olarak açıkladı ve Meme kanseri yaptığını duyurdu. Bu maddelerin saç boyasında kullanımı yasaklandı.
Saç boyalarında en çok problem yaratan kimyasal madde Arilaminler denilen gruptur. Arilaminler boyanın renginin uzun süre kalıcı olmasını sağlar.

Kozmetik

Ayrıca saç boyalarındaki kimyasalların yan etkileri;

  • Üretim Sistemini Etkiler
  • Nörolojik Rahatsızlıklara Sebep Olur
  • Bağışıklık Sistemini Etkiler
  • Organlarda Toksin Birikmesine Neden Olur

Doğal Kına ideal bir alternatiftir. Farklı boya veren bitkilerle karıştırılarak değişik renkler elde etmek de artık mümkündür.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1590 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt