Bilmek istediğin her şeye ulaş

KPS (Kimlik Paylaşım Sistemi) nedir? Devlet işlerinde ne tür kolaylıklar sağlar?

Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından sağlanan kurumlar arası bilgi paylaşım sistemidir (Kimlik Paylaşım Sistemi). KPS sayesinde bürokratik işlemler en aza indirilmiştir. Mesela önceden reçete sistemiyle ilaç alınırken günümüzde reçetesiz olarak yani e-reçete ile ilaç almayı mümkün hale getirmiştir. Buna benzer şekilde kurum ve kuruluşların ihtiyaç duyduğu belgeler veya bilgiler yazışma yapmadan veya vatandaşlardan istemeden doğrudan KPS sayesinde temin edilebilmektedir.
  • Paylaş
Bu sistem 16/11/2006 tarihinde 2006/11249 nolu Yönetmelikle İçişleri Bakanlığı'nca yürürlüğe konulmuştur. Özde bu yönetmeliğin amacı, Kimlik Paylaşımı Sistemi veri tabanındaki bilgilerin alıcı kurum ve diğer kişilerce elektronik ortamda paylaşılmasını düzenlemektir.

Bu Yönetmelik, MERNİS veri tabanında yer alan bilgilerin, oluşturulacak Kimlik Paylaşımı Sistemi veri tabanı üzerinden alıcı kurum ile diğer kişilerin paylaşımına açılması ve bu sistem üzerinden verilebilecek hizmetlere ilişkin usul ve esasları kapsar.

Bu Yönetmelik 25/4/2006 tarihli ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununa dayanılarak hazırlanmıştır. Bu sistemin yürürlüğe girmedi ile elektronik ortamda işlem yapabilme kolaylığı getirilmiştir. Örneğin e-Devlet vasıtasıyla kişinin tüm kurumlardaki ilişkileri sorgulanabilmektedir. Bu sistemle bir anlamda da vergi kaçakçılığının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda vatandaşların bir kısım devlet dairelerinde uzun süre beklemesi önlenmiştir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

719 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları