Bilmek istediğin her şeye ulaş

KPSS'nin meslek bilgilerimi ölçmüyor olmasına karşın, atandığım takdirde özel sektörde çalışan mühendislerden daha çok para kazanacak olmam neyin göstergesidir?

Tam düşüncelerimi 'en iyisi kpss ye çalışıp devlete atanmak' yönünde değiştirmiştim ki, bir bilgisayar mühendisinin işe girmesine vesile olan bilgi ölçümüne Konya Ovasında yetişen endemik bitkilerin, makinin, Saltukluların dahil olduğu gerçeğiyle yüzleştim. Neden? İşe başlayınca Hititlere Nüfus Kayıt Otomasyonu mu yapıcam ben? Osmanlı hanedanına kişisel web sayfaları mı tasarlıycam?Düzenle
Kamu haricinde çalışanların hakları iyileştirilmediği sürece dahada zorlaşarak gidecek sınav. Kim düzeltecek bu sistemi iş verenler mi? Devlet mi? Hükümet mi? Ama Allahtan umut kesilmez .
  • Paylaş
Şunun göstergesi; özel ucuzcudur.

Mühendisler için olay nasıl bilemem ama ben ve meslektaşlarım için durum öyle. Gerçi şimdi devlete yerleştiğinde bir öğretmen, ilk yıl aday öğretmen sayılıyor ve sınava giriyor yıl sonu ama daha onu geçemeyen arkadaşım yok.

Ucuzcu bir kere. Devlettekiler evet çok çalışıyor (yerine/branşına göre) ama kursu, ek dersi derken özeldeki bir öğretmenden daha çok maaş alır. Neden?

Özel dil kurslarında/kolejlerde özellikle Full time çalışmak pişmanlıktır. Adamlar neredeyse asgari ücret verirler yeni mezunsan. Deneyimliysen bile devlette alacağın maaşa yaklaşamazsın. Ve tam zamanlı çalıştığın için eşşek gibi çalıştırırlar. "Ama sigortası var? " Valla ben tam zamanlı çalıştığımda yorgunluktan bitkinlikten hasta düştüm o kadar kötü. Haftada 40 saat ders + sabahtan akşama ofis işini neredeyse asgari ücrete yapamam bir sigorta için. O kadar çoluk çocukla asgari ücrete uğraşacak insan bulamazsın zaten.

Part time çalışmak biraz daha avantajlı benim durumumda zira tam zamanlıdaki ders sayısına part time girsem maaşım iki katına çıkıyor. Düşünün yani tam zamanlı o kadar kötü. Ve gereksiz ofis işi yok. Ders saatinde git gel bu kadar. Ama yine devletteki bir öğretmen maaşına yaklaşmam için onlar kadar derse koşturmam gerekiyor. Ama tabii her kurumun part time saat başı ücreti farklıdır, o kurumda fazla alırsın öbüründe tam zamanlı olsaydım dersin falan filan.

Özetle demek istediğim, devlette işini yapsan da, kaytarsan da maaşını alırsın. Ve düzenli, zamanında ve o iş için sana neredeyse baya adaletli bir şekilde biçilmiş ücret alırsın. Ama özel ucuzcudur. Ucuza kapatmaya çalışır. Deneyimin baya iyi, yaptığın işler etkileyiciyse bile bir yerden ucuza kapatmaya çalışır(büyük şirketler belki istisnadır bilemem) cinsiyetine, uyruğuna göre bile maaşın değişir. Burun kıvırıyor olsam da -olsak da- devlet maaş konusunda standarttır, düzdür, istikrarlıdır. Evet belki hak ettiğinden az/çok veriyorlar, evet yan gelip yatan da çok çalışan da aynısını alıyor ama özelde maaş alacağın bile kesin olmayınca devlet göze güzel geliyor.
  • Paylaş
1

Portakallı Ördek, Soru altı bilgiyi sonradan gördüm; bana sorarsanız KPSS'nin ölçtüğü tek şey"E bunlar o kadar okula gitti ve biz bir sürü ıvır zıvır öğrettik, onları ölçelim bari."dir Gereksizliğine katılıyorum ama sadece şu anki içerik durumuyla gereksiz. Torpili engelliyor demeyeceğim zira torpil sınav varken de var, ama yokken başını alır gider. Yani evet saçmalık. (Aynısını YDS için düşünmüyorum tabii sınav ne kadar dil yeterliliği ölçmede yetersiz kalsa bile, yeterlilik ölçen sınav arayan TOEFL'a girsin, çoğu yer denklik kabul ediyor.)

Ha ama özelde sürüneceğime, sınava girer devlette rahat ederim diyen insan çok. Şahsen hâlâ o kafaya erişmemiş olmama rağmen, özel saçma sapan kurslarda, kolejlerde sürüneceğime; sınava girip üniversitede çalışayım deyip YDS/ALES peşinde koşturuyorum ben de sonuçta.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

100 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt