Bilmek istediğin her şeye ulaş

KPSS ve YGS/LYS kalkmalı mı? Kalkmalıysa yerine nasıl bir sistem önerebilirsiniz?

Bence tabii ki Avrupa'daki gibi öğretim kurumları standardize olmalı ve mezun olurken yapılmış dereceler de üniversite için en azından bir başvuru puanı olmalı. Bunun için tabii ki torpil, rüşvet dönmeyen liseler olmalı. Üniversiteler de yine gelen öğrencileri puanlarına göre objektif değerlendirmeli isteyen üniversite adayları sınava tabi tutmalı. Tabii yine torpil, rüşvet dönmemeli ve üniversiteler özerk olmalı YÖK tamamen kaldırılmalı. Görüldüğü üzere torpil, rüşvet imkanlarını yok etmediğimiz sürece bu ülkede düzgün bir sistem işleyemez. Sınavlar kalmalı ama onlarda da torpil, rüşvetin işlememesi için gerekli önlemler alınmalı, en önemlisi en büyük namussuzlukların, yolsuzlukların, rüşvet ve torpil olaylarının failleri olarak bilinen aqope piçleri bu sınavların kumanda merkezlerinden kaldırılmalı.
 • Paylaş
Sınavlar bir şekilde olmalı, bu sistemde kaldırılabilmeleri mümkün değil. Sınavları kaldırıp okul puanına göre öğrenci alırsanız adam kayırma çok daha fazla olur. Yani dersine en iyi çalışan değil babası en zengin olan istediği üniversiteye girer.

Sınava değineceksek eğitim sistemine girmeden olmaz. O kadar kötü ki aynı konuları hem ilkokul hem ortaokul hem de lisede tekrar tekrar gösteriyorsunuz (örn. Tarih) ama o kadar verimsiz öğretiliyor ki üç tekrar bile hiçbir işe yaramıyor. Okulları eşit eğitim seviyesine getirmeye çalışmak lazım, sonra yeni iş kolları, yeni imkanlar için yatırım yapılmalı. Ondan sonra öğrencilere seçeceği iş kolu için yeterli rehberlik yapılmalı. Sınavlarda onun bilmesi gereken alandan en fazla soru sorulup diğer alanlardan da genel kültür adına çok düşük puanlı sorular sorulmalı ve bu sınav, öğrenciyi öyle aylarca çalıştırmamalı.

Sınavda öğrencinin kullanacağı bütün formüller verilmeli. Önemli olan teorik bilgiyi ezberlemek değil sunulan bilgiyi kullanmaktır. Son olarak bu sınavların sayısı arttırılmalı belki 11. Ve 12. Sınıfta 8 ya da 10 tane örneğin 20 soruluk sınavlar yapılmalı.

Ders kaynağı ne dershane ne özel kuruluşların yayını olmalı. Ders kitapları aşırı bilgi içermeyecek şekilde ve sınava yönelik pratikleri içerecek şekilde en iyi düzende yayınlanmalı. Bu ve benzeri atılımları yapmak hiç de zor değil fakat sistem birilerinin yararına işlediği sürece Türkiye'de ne eğitim ne teknoloji ne de ekonomi gelişir. Zaten gelişiyor diyenler masal anlatmaya devam etsin.
 • Paylaş
Kalkmalı ve yerine yetenek sınavları getirilmeli. Örneğin; yazılım mühendisliği okuyacak bir öğrencinin, üniversite hayatı boyunca işine yaramayacak derslerden sınava girip o sınava göre üniversiteye gitmesi mantıksız. Bunun yerine bölümler tek çatı altında toplanıp (örneğin bilişim bölümleri - sanat bölümleri v.b.) bu tek çatılık bölümün kendi sınavına girip bu sınavdan alınan not ile bu çatının altındaki bölümlerden tercih yapılmalı.
 • Paylaş
Ben bir ygs öğrencisi olarak ygs üzerine yorum yapmak istiyorum , bence ygs kaldırılmalı ve sbs sisteminde olduğu gibi her sene sonunda o senenin konularıyla sınav olmalıyız .
 • Paylaş
Sınav diye bişey olmamalı. Biz at değiliz ve bi yarış ortamı yaratmak çok aptalca. Nerdeyse 25-26 yaşlarında meslek sahibi olabiliyoruz. Buda çok büyük bi yanlış. Sbs sistemide öğrencileri her sene aynı strese sokuyor. Okullarda olunan sınavlarla puanlar hesaplanabilir
 • Paylaş
Okumak isteyen birey sayısının fazla olduğu ülkemizde, merkezi sınav sistemine ihtiyaç olduğu kanaatindeyim aksi takdirde farklı şekillerde hak etmediği halde öğrenimlerine devam eden, bir şekilde sıyrılan öğrenciler olacaktır. Yine eğitim yetersizliğinden dolayı öğrencilerin sporsal, sanatsal faaliyetlerine, sosyal etkinlikleri kanaat olarak okul puanının içinde değerlendirilebilinir ancak bu yeterli olmayacaktır. Bu yüzden merkezi sınavlar olmalıdır. Üniversiteye geçiş sınavları olmalı ama daha adil bir sistemle öğrenciler seçilmelidir. Örneğin ; bir ara gündeme gelen YGS sınavının yılda bir kaç kez olması ve en yüksek puanının seçilmesi öğrenci lehine bir uygulama olduğundan bu tarz alternatifler tercih edilebilir.
 • Paylaş
Kalkmalı
 • Paylaş
ZATEN O YÜZDEN TÜRKİYE BATIYOR YA
TÜRKİYEDE YETİŞMİŞ İNSAN ARTARSA , FABRİKALARDA UCUZA MÜHENDİS NERDEN BULUR TÜRK İŞ ADAMLARI

HER YIL EĞİTİM SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİK VAR AMA Bİ HALT YAPAMIYOLAR YAPACAK KAPASİTE YOK ADAMLARDA

İŞŞİZ KALMIŞ ADAMLARI SEN GİT MİLLİ EĞİTİME KADROLARA VER O EĞİTİM ANCA YAMYAM YETİŞTİRİR BU ÜLKEDE

MİLLETVEKİLLLERİNİ İLKOKUL MEZUNUNDAN DEĞİLDE DOKTORA YAPMIŞ 2 DİL KONUŞABİLEN İNSANLARDAN SEÇ

BAK BU ÜLKEDE EĞİTİM CALIFORNIA SEVİYESİNE ÇIKIYOMU GÖR

DEVEYE DEMİŞLER BOYNUN EĞRİ O DA DEMİŞKİ NEREM DOĞRU Kİ İŞTE GERÇEKLER
 • Paylaş
Tabiki kalkmalı insanların hayatları girdikleri bir sınava göre belirlenmemeli egitim sistemi insanların küçüklüğünden beri ilgi duydukları yönde geliştirilerek yönlendirerk sağlanmalıdır
 • Paylaş
Sınav stresini tatmış ve bundan zevk alırmışcasına bir daha tadacak biri olarak cevap vermek gerekirse kalkmalı. Bundan kasıt tümden sınavsız geçiş hakkı değildir. İnsanların ideallerini tek sınava bağlamamaktır. Bunun için bir çok seçenek var elbet. Okulda olunan sınavların ortalaması alınabilir ya da ygs üç aşamalı bir sınav olabilir vs. Öğrenciye eşek gibi davranılmasından ziyade daha insancıl sistemler getirebilir.
 • Paylaş
Öğrencilere sanki yarıştalarmış hissiyatını vermeyecek yeni yöntemler uygulanmalı.
 • Paylaş
Kişisel testler yapılarak kişinin neye eğilimi olduğu tespit edilmeli ve o yönde eğitim verilmeli. Bu sayede bir çok kişi istediği mesleği yapma hakkına sahip olur
 • Paylaş
Sınavlar hiçbir zaman kalkmaz sadece sistemde değişiklik yapılabilir. Bence öğrenciler belli bir yaşa geldiği zaman istedikleri meslek üzerine yetiştirilebilir, çocuk neye ilgiliyse o yönde daha başarılı olur. İlgilendiği dal üzerine mülakat sınavları yapılır. Mülakata girmek içinde sınav uygulanabilir; gördüğü derslerin sınavları olur okul sınavları yani belli puanın üzerinde alan mülakata girmeye hak kazanabilir. Kalkıp ömrümüzün geri kalanını nasıl geçireceğimizi 2 saatte belirlemek bence mantıklı değil sonuçta hasta olan var strese kapılıp hatalar yapanda ;)
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

225 Görüntülenme15 Takipçi13 Yanıt

Konu Başlıkları