Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin kredi notunu ısrarla arttırmamalarının sebepleri ve bunun ekonomik kaybı nedir?

Abuk subuk bir sürü cevap yazılmış. Kredi derecelendirme kuruluşlarının tabi olduğu standartları ve 2002 krizinden sonra getirilen mali kriterlerden bihaber insanların bu soruya cevap vermesi gerçekten tuhaf. Bilgi sahibi olmadan fikir beyan etmek bu olsa gerek. Türkiye; ekonomik açıdan gerek cari açık baskısı, gerek net hata noksan payı, gerekse bir yılda %25 ten fazla net getiri sağlayan dolar karşısında %11 civarındaki işsizlik oranı ile zaten berbattır. Kredi derecelendirme kuruluşlarının olumlu bile vermemesini bu cevaplarda olduğu gibi komplo teorileri anlatmaya çalışmak aptallıktır, aymazlıktır. Hali hazırda ekonomik dinamiklere şöyle bir bakalım mı? Benzin 5 Tl, dolar 3 Tl, dünyada değer kaybeden altın Türkiye'de değer kazanıp gram altın 100 Tl'yi geçmiş, işsizlik tavan yapmış, açlık sınırı 3400 Tl civarında geziyor.. Borsa 73 bine düşmüş ve niye notumuz kötü diye komplo teorileri mi üretiyorsunuz. Ülkenin ekonomisini bok götürüyor lan...
 • Paylaş
Görece kriz ortamında ki güçlü duruş ana sebebi. Ekonomik bi kayıp yaratacağı varsayımına nerden vardın.
 • Paylaş
Arkadaşlar kredi derecelendirme kuruluşları şakşakçıdan başka bir şey değildir. Bu kuruluşlardaki çalışanlara bakın, hepsi büyük bankaların adamlarıdır. Bu kuruluşların amaçları borç verip faizle sömürmek istedikleri ülkeleri gaza getirip, daha fazla paradan para kazanmak isteyen tefeci çekmelerini sağlamaktır. Herkes notumuz yükseldi diye sevinirken aslında neye sevindiğini bilmez. Bu kuruluşların ölçtükleri şey kaç araba lastiği ürettiğiniz yada kaç araba motoru ürettiğiniz değil, ne kadar borçlanabileceğinizi ölçmektir. Kullandığım kelimeye dikkat edin "Ne kadar borçlanabileceğinizi ölçmektir" Bilmeyenler için Yunanistan buna iyi bir örnek verilebilir... Yunanistan krizden çıkış için gerekirse Drahmi'ye geri dönerim dediğinde, dün tembel dedikleri Yunanistan'ın notunu birden A+ ya yükselttiler. Bunun anlamı Yunanistan üretime geçti falan değil, tam aksine yolunacak kaz kümesten kaçıyor daha fazla borçlanmak istemiyor demektir. Yunanistan'ın bu çıkışını gören AB merkez bankası (dolayısı ile Almanya) gel yavrum amcalar sana şaka yaptı, bak cebimde çikolata var dediler. Bu tuzağa düşen Yunanistan avroda kaldı ve borç almayı kabul etti. Şuna emin olun ki borç almayı reddeden her ülkenin notu anında düşer. Çünkü zamanında ekonomisini sadece yabancı sermaye ile ayakta durabilecek hale düşüren ülkeler, yabancı sermaye parasına muhtaç kaldıklarında kredi kuruluşları da bu durumu o ülkelerin aleyhine sopa gibi kullanarak not düşürür ve adeta yabancı sermayeye (kendi paraları yani) o ülkeye yatırım yapmamalarını tavsiye eder. (Kendi kendilerine yani yatırımcı da onlar not verende... :)) Son bir şey daha, dünyadaki ekonomik ve siyasi olaylara doğru teşhisi koyabilmek için her şeyden önce "para"nın nasıl ve kim tarafından üretildiğini mutlaka bilmek gerekiyor. Paranın nasıl üretildiğini bilmeden yapılacak ekonomik yorumların hepsi boş ve karavana olacaktır.
 • Paylaş
Milletin elindeki hisseleri ucuz fiyata aldıktan sonra dereceler artar.
 • Paylaş
neye göre ucuz ve madem ucuz sa satan neden satıyor.. satmasın o zmn
 • Paylaş
Ellerindeki sermayeyi kaçırmak istemiyorlar...
 • Paylaş
Cari açık sorunu 
 • Paylaş
Gerekçe olarak cari açık devamlı göz önüne getiriliyor, eğer notumuz yatırım yapılır seviyeye gelirse ülkeye yabancı sermaye girişi olacak ve yabancı yatırımcı güven endişesi olmadan her alanda yatırım yapabilecek ülkemize.
 • Paylaş
Borsada iyice pozisyon aldıktan sonra yükseltirler. Sonra millete mal kakalarlar. Yükseltince ne olacaktı? Bugün yükseltseler dünden çok mu iyiyiz demek? Yükseltince belki yatırımcı çekecekler ama burası Türkiye, yarın ne olacağı belli olmaz. Bütün yatırımcılar bunun farkında.
 • Paylaş
Türkiye ekonomisininde bulunan Büyüme ve cari açık arasında bulunan ters yönlü ilşkiden dolayı kredi notu arttırılmamktadır. Eğer kredi not artırılırsa ülkeye uzun dönemli yabancı sermaye finansı girmesi söz konusu olabilir buda istihdam sağlar. Bir diğer sonuçu ise İşletmelerimiz ülke dışından daha az faiz ödüyerek daha kolay finansman bulabilir.
 • Paylaş
Türkiyenin kredi notu artarsa, merkez bankasi türkiyeye daha büyük bütce ayirmasi lazim. Yani türkiyenin daha cok para ile yatirim yapma imkani olur, fazla gelismis bir türkiye bati icin tehlike haline gerir. Onun icin bu böyle devam gider, ayni zamaninda ucak fabrikalarin kapandigi gibi cumhuruyetin kurulus yillarinda, türkiyenin gelismesi önlenir. Abdulhamithan zamaninda tramvay takir takir calisirken, cumhuriyet döneminde esek cekiyordu o tramvayi. Gericilik buna denir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR