Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kredi kartı kullanımında sık yapılan hatalar nelerdir?

  1. Gereğinden fazla kredi kartına sahip olmak: Kredi kartları ile ilgili yapılan en önemlisi çok fazla kredi kartı almaktır. Kendinize ikinci veya üçüncü bir kredi kartına ihtiyacınız olup olmadığını sorun. Uzmanlar kredi kartlarının birden fazla olması durumunda insanların harcamalarını durduramadığını ve borç batağına saplandığını söylüyor. Birden fazla kredi kartı olduğunda bakiyesi sıfır bile olsa, hatta cüzdanda değil de evde çekmecede duruyor bile olsa uzmanlar insan psikolojisinin harcamaya yönelebileceğini söylüyor.
  2. Faiz oranlarına dikkat etmemek: Kredi kartı borcunu ödeyemeyip borcunu kapatmak için diğer bir kredi kartı alanların yaptığı en büyük hatalardan biri de aldıkları kredi kartı faiz oranlarına dikkat etmemek. Kredi kartı sözleşmenizde yazan faiz oranlarını çok iyi okuyun, çünkü karttan alışveriş ve nakit çekim faizleri birbirinden farklıdır. Nakit çekim faizi karttan alışveriş faizinden daha yüksek olduğundan ilk kredi kartınızın borcunu başka bir kartla kapatmaya çalışmanız hüsranla sonuçlanabilir.
  3. Sözleşme dipnotlarını iyi okumamak: Kredi kartı sözleşmenizdeki dipnotları çok iyi okuyun. Çünkü kart sözleşmenizde bulunan o ufak dipnotlar çok şey anlatıyor. Kart limitleriniz, kartınızın faizleri ve nakit çekme limiti gibi detaylar bu dipnotlarda gizli.
  4. Yanlış sebeple kredi kartı almak: Kredi kartını, daha fazla taksit imkanı, taksit erteleme, para puan hediyeleri gibi kampanyalarından dolayı almak kredi kartları ile ilgili yapılan diğer bir hata. Kredi kartlarını dostunuzmuş gibi görmeyin, onlar sizi daha fazla alışverişe yönlendirmek isteyen şirketler aslında. Sizin yapacağınız ise kartların bu avantajlarına değil de kendi ihtiyacınıza göre, bir kredi kartı seçmek.
  5. Kartın asgari tutarını ödemek: Kredi kartınızın aylık ödenmesi gereken tutarın tamamını ödemezseniz, tüm borç tutarı üzerinden faiz işler. Yani ödemeniz gereken aylık tutar 500 TL ise ve siz 200 TL yapıyorsanız, bir sonraki ay toplam kredi kartı borcunuz üzerinden faiz de borcunuza eklenecektir.
  6. Ödemeyi geciktirmek: Kredi kartı ödemenizi geciktirmek belki de minimum tutar ödemekten daha kötü bir hata. Çünkü kredi kartı ödemenizi geciktirdiğinizde sadece gecikme faizi ödemek zorunda kalmayacak aynı zamanda kredi kartı borcunuzu geciktirdiğiniz kayda geçecektir. İleride kredi kartı almak istediğinizde ya da kredi çekmek istediğinizde kredi kartı geçmişiniz göz önüne alınacaktır.
  7. Kart limitini yükseltmek: Kredi kartı limitinizi ödeyebileceğiniz miktarın üstüne çıkarmak yine diğer bir hata. Kart limitiniz aylık aldığınız ücretin üstünde olursa ve bir aylık harcamanız limiti doldurursa ödeme yapmanız imkansız olacak ve bir sonraki ay tüm tutar üzerinden faiz işleyecektir.
  8. Faiz oranına göre alışveriş yapmamak: Kredi kartlarının diğer bir özelliği de alışveriş yaptığınız kadar iyi faiz oranına sahip olmanızdır. Eğer faiz oranı yüksek bir kredi kartı seçip hiç alışveriş yapmazsanız bu oran alışverişinizle dengelenmeyecek ve boş yere daha fazla faiz ödemiş olacaksınızdır.
  • Paylaş
Kredi kartı kullanıma göre cebimizi yakan bir kor yada ihtiyaç halinde imdada koşan harika bir yardımcıdır. Biz bu yardımcıyı yerli yersiz kullanma alışkanlığında vazgeçemediğimiz için, ülkece büyük sorunlar yaşamaya başladık. Kredi kartını doğru şekilde kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor öncelikle. Kafanızdaki tüm kredi kartı düşüncelerini silin ve doğru şekilde kredi kartı kullanmayı öğrenebileceğiniz bu makaleyi okuyun.bilgihanem.com/dogru-kredi-karti-kullani. . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

205 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları