Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yatay geçiş için krediyi yüksek tutmak için nasıl çalışmalıyız?

Yatay Geçiş
Yatay geçiş yapan biri olarak yatay geçiş yapmak isteyen arkadaşların nasıl bir duygu içerisinde olduklarını anlayabiliyorum.İlk zamanlar bende yatay geçiş yapmadan önce yaşadığınız duyguları aynen yaşadım araştırmalara başladım. Hatta Sosyal Medya aracılığı ile açmış olduğum bir sayfada bilgi alış-verişi yaptım ilk zamanlar özelden dahi soru yazan arkadaşlara dönebildim.Ancak şimdilerde bir sürü mesaj ve soru var dolayısıyla yoğunluktan dolayı dönemiyorum hatta okuyamıyorum bile.Sayfayı silmeye karar verdim bu seferde vicdanım el vermedi. En iyisi buradan azda olsa bilgi-alışverişi yapmaya çalışalım.
[NETTE ARTIK ÇOK BULUNMADIĞIMDAN SORULARINIZA YETERİNCE CEVAP VEREMEYECEĞİM ANCAK BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR SORULARI CEVAPLAYABİLİRLER... ]
Sorularınızı: [email protected] adresine ayrıntılı ve yazım kurallarına dikkat ederek yollayınız.
Örneğin: Ben Ali EREN Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği 3. Sınıfta okuyorum. Buradaki kırmızı alanın mutlaka olması gerekiyor.
Sorularınız bu sayfada direk yayınlanacaktır.

Belirttiğim şekilde olmayan sorular cevaplanmayacaktır.

Soru 1 : İki defa yatay geçiş yapabilir miyim?
-Evet iki defa yatay geçiş yapabilirsiniz gerekli şartları sağladığınız takdirde. Bunun örnekleri mevcut.
Soru 2: Alttan dersim olursa yatay geçiş yapabilir miyim?
-Maalesef alttan dersiniz olduğu takdirde yatay geçiş yapamazsınız.
Soru 3: İstediğim kadar yatay geçiş başvurusu yapabilir miyim?
-İstediğiniz kadar yatay geçiş başvurabilirsiniz.Ancak sadece bir üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz.
Soru 4: Yatay geçiş yaptığımda bursum kesilir mi?
-Bursunuzu dilekçe vererek devam etmesini sağlayacaksınız sadece. Bursunuz kesilmeyecektir
Soru 5: Merhaba; Ben Z. K Açıköğretim İşletme Fakültesi 1. Sınıf öğrencisiyim. Yatay geçiş yapmak istiyorum. Ama ancak istanbuldaki üniverstelerden birine gidebilme şansım var. İstanbuldaki hangi üniversteler Öss puanına degilde genel not ortalamasını dikkate alıyor. 1. Dönem not ortalamam 3.70 2. Dönem daha yüksek bir ortalamam olursa yerleşebilme şansım sizce nedir? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Cevap: Merhaba öncelikle şartlar bazen yıldan yıla değişiyor. O yüzden üniversiteler şartlarını zaten başvuru yapmadan önce açıklıyorlar. Açıköğretim fakültesi öğrencisi olunca yatay geçiş imkansız değil ancak zor.Genelde değerlendirirken bunları direk eleyen üniversiteler var ancak İstanbul’da böyle bir durum nedir? Şartlar açıklanmadan bir yorum yapmak imkansız. Şimdilik tek yapmanız gerek alttan ders bırakmayıp elinizden geldiği kadar ortalamanızı yüksek tutmak. Şöyle bir şey yapabilirsiniz geçen yıl halen İstanbul Üniv.sinin yatay geçiş şartları net ortamında varsa bakabilirsiniz. Tam olarak bir şey diyemiyeceğim çünkü başvuran öğrencilere bağlı durum ama ortalamanız böyle giderse çok iyi diyebilirim şansınız yüksek olabilir.
Başarılar…
Soru 6: MERHABA BEN A. G. _____ ÜNİVERSİTESİ ______ BÖLÜMÜ ___SINIF ÖĞRENCİSİYİM. GAZİ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİNE GEÇİŞ YAPMAK İSTİYORUM. FAKAT DERS KREDİLERİMİZDE UYUMSUZLUK SORUNU VAR BENİM BÜTÜN DERS KREDİLERİM 2 KREDİ GAZİ ÜNİVERSİTESİNDE YAKLAŞIK 5 DERS 3 KREDİ EĞER GEÇİŞ YAPARSAM BU DERSLERİ ALTTAN ALMAK ZORUNDAMI KALICAM. BİLGİLEDİRİSENİZ ÇOK SEVİNİRİM. TESŞEKKÜRLER.
-Kredi uyumsuzluğu belli bir oranı geçtiği takdirde yatay geçişiniz başvuruda elenir.Ders içeriklerine bakılarak karar veriliyor. Bir kaç dersten olması problem olmaz ancak üniversitelerin kendilerince belirledikleri bir oran bulunmakta buna göre hareket etmektedirler. Şayet tüm bu şartlara rağmen geçişiniz olursa uyumsuzluk sorunu belirlenen tüm dersleri alttan almak zorunda kalırsınız.Ders uyumunuzu ders içeriğinizi götürüp o fakülteye yorumlatmanız en sağlıklı yol olur.Sorunuzda belirttiğiniz gibi bir uyumsuzluk varsı yatay geçişinizin kabul edilmeme oranı yüksek .
Başarılar
  • Paylaş
Kredi size okul tarafından verilir. Bu, derslerin ortalama içerisindeki ağırlığının bir ölçüsüdür. Yüksek tutulması gereken ortalamadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

407 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları