Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kriz yönetimi nedir?

              Ekonomik Kriz
   Kriz yönetimi;tüm iş ve iştetmeciler için gerekli olan iki uygulamaya sahip bir terimdir.
  • İlki daha kriz olmadan muhtemel kriz senaryoları ve sonuçları üzerine çalışılır.Alınabilecek tedbirler alınır.
  • İkinci olarak; gerçek anlamda kriz ortamında işletme olaylarını durdurmadan kâr dan minumum kayıp vererek, ve şöhrete zarar vermeyecek şekilde plan geliştirme ve uygulanmasıdır.
  Bu iki uygulamada birbirine bağlantılıdır.
  • Paylaş
İş hayatında şirketin bulunduğu statünün tehlikede olması,hedeflerinin gerçekleşmeme durumun oluşması ya da şirketin iflas eşiğinde olması gibi durumlardır.

Zaman baskısı kriz yönetiminin en ciddi problemidir.Hızlı ve doğru karar vermeyi gerektirir.Beklenmedik zamanlarda oluşması ve zaman baskısı sebebiyle karar verecek kişilerde baskı oluşturur.


Kriz yönetiminde çalışan ekip,kriz anında krizin bir planını çıkartır ve başa çıkmak için çözüm yollarını irdeler.Kriz planlarını uygular.
  • Paylaş

Kriz kelimesi her ne kadar kötü çağrışımlar yapsa da, bence işletmeler için kriz gelecek için iyidir.

Kriz denilince akla ilk ekonomik durumlar gelir ama işletmelerin yaşadıkları kriz çeşitliliği o kadar çoktur ki ve her kriz o işletme için aslında bir fırsattır.


Misal, işçileriniz ile usta başınız arasında doğacak sosyal sebepli bir anlaşmazlık üretim alanınız için ciddi bir krizdir, aslında bu kriz ustabaşından sonra krizin işletme yöneticileri daha sonra da patronlarla yaşanacağının habercisi olabilir.


Ya da ham madde temininde güçlük çekmeye başladınız üretiminiz aksadı bu da bir krizdir. Ne oluyor acaba? ham madde neden temin edilemiyor? üretim düşecek ne yapacaksınız? acaba fiyatlar mı artacak? bu kadar adam çalışıyor maaşlarını nasıl ödeyeceksiniz ham madde almazsanız?, acaba tedarikçilerle aranızdaki ilişkilerde görünmeyen bir sorun mu var? neden size ham madde vermiyorlar?

buyurun size bir kriz daha ve bunu da çözmek ileride muhakkak işletmenize kazanç olarak dönecektir.


kriz yönetimi her kriz için özeldir ve aslında önceden tedbir de alınamaz zaten önceden tedbir alsanız o kriz çıkmaz, önemli olan kriz çıktığında hazırlıklı olmaktır burada tedbirli olmak demiyorum, tedbir engel olmaya eş bir anlam taşıyor çünkü. hazırlıklı olmak ise çözüme giden yol için ekipman, enstrüman ve kadronuzun varlığı demektir.


Krizlerin gelecek için hep faydalı olacağına inanarak, krizi ilk oluştuğu andan itibaren iyi analiz ederek, soğuk kanlı ve ani kararlar almadan otoriter bir şekilde çözmeye kriz yönetimi diyebiliriz. fazla bireysel bir tarif oldu ama tecrübelerim kriz yönetimini bu şekilde açıklamaya yönlendirdi beni.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

622 Görüntülenme3 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları