Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kronik hastalıkları önleyebilir miyiz?

Ölümlerin %60'ından kronik hastalıklar sorumludur. Bu ölümlerin %80'i düşük ve orta düzey ekonomiye sahip ülkelerde olmaktadır. Ülkemizde 20 milyon kişide kronik hastalık bulunmaktadır. Bunların 13 milyonu kalp - damar hastaları, 4 milyonu Diyabetes Mellitus ( Şeker Hastalığı) ve 3 milyonu da Koah'tır.
Kronik hastalıklarda risk faktörlerini dikkate aldığımız zaman kendimizi koruyama almış oluruz. Peki risk faktörleri nelerdir?
  • Sigara ve tütünlü olan her şeyin kullanımı
  • Beslenmenin yetersiz ve sağlıksız olması
  • Hareketsiz yaşam şekli
  • Alkol tüketiminin fazlalığı
  • Tansiyon, Kolesterol ve kan şekeri yüksek olan kişiler
  • Obesite
Bu risk faktörleri bakıldığında normal olarak zaten yapılmaması gerekenlerdir. Bizler bunlardan kaçındığımız sürece sağlıkla paralel bir yaşam sürebiliriz. Yalnızca bu risk faktörlerine dikkat ettiğimizde; İnme durumlarından ve tip 2 diyabetten % 80 oranında kaçınabiliriz. Kanserden de 1/3 oranında korunabiliriz. Bu oranlar küçümsenmeyecek kadar büyük oranlardır.

Yapmamız gerekenleri sıralayacak olursak;
- Öncelikle işe sigara ve alkolden uzak durarak başlamalıyız.
- Düzenli egzersiz yapmalıyız. (Haftada 3 kez en az 30 dk yürüyüş.)
- Kilomuzu sürekli kontrol altında tutmalıyız.
- Tuzu, şekeri ve unu kısıtlamalı mümkün olduğunca uzak durmalıyız.
- Doymamış yağları tüketmeliyiz.
- Tansiyon, kolesterol ve şeker takiplerini yapmalıyız buna uygun olarak diyetimizi düzenlemeli gerekli olduğunda ilaçlarımızı almalıyız.
  • Paylaş
Kronik hastalık çok geniş bir tanım olmuş. Söyleyeceklerim her kronik hastalık için geçerli olmamakla birlikte, toplumda yaygın görülen, hipertansiyon, diyabet, kalp-damar hastalıkları, obezite gibi durumlar için daha geçerlidir. Kesin olarak önlemek mümkün olmamakla birlikte, yaşam biçimini düzeltme, uygun beslenme, ilaç tedavisi ve hastalığın seyrini kötüye götürecek etkenlerden mümkün olduğunca uzak durarak, hastalığın şiddetini azaltmak ve yaşam süresini uzatmak mümkündür. Geçmişte yukarıda bahsetmiş olduğum hastalıkların ve benzerleri organ hasarlarına bağlı ölümlere erken dönemde neden olmakta idi. Günümüzde diyet, ilaç tedavileri ve aktiviteler ile bu ve benzeri hastalıkları olan kişilerin yaşam süresi ortalama 15-20 yıl artmıştır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

582 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt