Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kübizm akımı nedir?

20. Yüzyıl başlarına kadar var olan sanat anlayışlarına bir tepki olarak ortaya çıkmış Fransız kökenli bir akımdır kübizm, ilk olarak resim sanatında görülmüş , daha sonra da edebiyatta, özellikle şiirde hissedilmiştir. 1930’lara kadar etkisini hissettiren kübizm, gerçeğin ifadesinde geleneksel akıl ve mantığın bakış açısını reddeder, bunun yerine sanatçının hayal gücünü yerleştirir.

Kübizmde ele alınan konular , değişik açılardan aynı anda yansıtılmakla beraber , geometrik şekillerle vurgulanır.
Amaç , gözün farklı yönlerden görebileceklerini bir arada, geometrik şekiller yoluyla göstermektir. Kübizm eserlerinde biçim ön plana çıkarılır.

Kübizm akımının önemli temsilcileri ; en başta Pablo Picasso olmakla beraber Juan Gris ve Georges Braque 'dir.


Sanat Akımları
  • Paylaş
Eşyaların ve figürlerin resimsel anlatımında perspektif kurallarının gözetilmediği farklı açılardan olan görüntülerin aynı anda gösterilebildiği, Picasso nun önderliğindeki resim sanat akımı.
  • Paylaş
Bir nesnenin farklı açılarının tek bir yapıtta, keskin hatlar kullanılarak kotarılmasıdır. Örneğin Picasso'nun farklı açılardan ele alınmış yüz figürleri gib.
  • Paylaş
1

Sevda Özer, Şöyle ; aynı anda bir obyjeye nesneye canlıya yani resmedilen şeye yukardan aşadan sağdan soldan önden arkadan bakabilmektir. Biraz geometrik ifadeler olur

Aynı anda bir obyjeye nesneye canlıya yani resmedilen şeye yukardan aşadan sağdan soldan önden arkadan bakabilmektir. Biraz geometrik ifadeler olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1931 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları