Bilmek istediğin her şeye ulaş

Küçük bir ilçede öğretmen olmak nasıl bir duygu?

İspanya'da küçük bir kasabada İngilizce öğretiyordum.Güney Amerikalı kaçak ailelerin fakir çocukları da vardı çok zengin ailelerin çocukları da.Belki yabancı olduğum içindir,beni çok sevdiklerini hissediyordum.İspanyolca dil bilgisi ödevlerinde bile benden yardım bekliyorlardı,o kadar saf ve temizlerdi ki bir gün bir tane öğrencim hiç Türkçe bilip bilmediğimi sormuştu... Yakındık,şehirde çalıştığımda bu kadar yakınlık görmedim.
  • Paylaş

Hiç nail olamadığım güzel bir duygudur bence :) İnsanları daha sıcak ve samimi olur. Büyükşehrin kahrı da büyük oluyor :)

  • Paylaş

Küçük bir ilçede öğretmen olmak demek sadece öğretmen olmak demek değil. Orada yaşayan insanlar için öğretmenler farklı bir anlam ifade ediyor. İnsanlar daha kolay güveniyor ve başları sıkışınca yol göstermesi için öğretmeni fikir alınacak bilge kişi olarak görüyorlar..

  • Paylaş
3. Kez küçük bir ilçede çalışıyorum. Olumsuz yanları toplumumuzun genel yapısı itibariyle dedikoduya düşkün olması hasebiyle attığınız her adımın denizde dalga yaratması bir de öğretmen olduğunuz için ekstra da gözlem, süzme operasyonları laf aramalar. Dışarıdan gelenlere karşı bu küçük ilçede yaşayan insanların adeta buranın sahibi sadece biziz bakışları. Her yer bizim mantığından mütevellit yolda trafikte olabilecek bütün psikopatlıklar. İlçe kaymakamı, milli eğitim müdürü vs. Ne kadar protokol varsa zırt pırt hepsiye karşılaşmanız her şeyin adeta törensel olması.

Güzel yanı dostlarınıza bağlanmanız, ailenizin kıymetini daha iyi anlamanız. Sinema tiyatro etkinliklere hasret kalıp ilk fırsatınızda iliklerinize kadar hissetmeniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1112 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt