Bilmek istediğin her şeye ulaş

Küçük işletmelerdeki dinamik yapı, büyük işletmelere nasıl yansıtılabilir?

Ekonomiyi sırtlayan küçük işletmelerin yapısal avantajları büyük işletmelere de büyük hareket kabiliyeti sağlayabilir mi?Düzenle
Asıl olarak böl, parçala, yönet mantığı ile bu gerçekleştirilebilir. Her firma yapısal olarak büyüdükçe hantallaşır ve bu hantallık hareket kabiliyetini ciddi anlamda etkiler. Girişimcilerin en büyük avantajlarından olan hızlı hareket kabiliyeti -yeni filizlenen bir agaç gibi- büyük firmalara, bu dinamik yapının firmanın iç parçalarına uygulanması ile gerçekleşebilir. Örneğin firmanın departman yapısı yerine firma içindeki küçük çalışma ve proje gruplarının oluşturulması gibi. Apple'ın birçok ürünü Apple içerisindeki küçük grupların ve oradaki süper beyinlerin hayal güçlerinin eseridir.  Bugün bilinen tüm büyük firmalar -ve özellikle internet şirketleri- bu yapıyı bahsettiğim şekli ile hayata geçirmeye ve daha üretken bir yapıya bürünmeye çalışmaktadır.

Büyüyen firmaların kendi içerisinden yeni firmalar türetebilmesi ve kendi iç dinamiğine bu şekilde hız vermesi de yapılan bir yöntemdir ve en az diğeri kadar etkilidir çünkü yeni firmaların piyasada istihdam yaratma ve tecrübelerini oradan türeyecek yeni firmalara aktarma yeteneği vardır. Bu da yeni dinamik mikro işletmeler demektir. Dünya ekonomisinin çok büyük bir bölümü küçük mikro işletmeler sayesinde ayaktadır.
  • Paylaş
İletişim;  departmanlar arası koordinasyonun olması dinamik yapıyı olusturur. insanları makine olarak görmemek çalışma kosullarını iyileştirmek yani insana değer vermek dinamik yapının altındaki iletişimi sağlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

728 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt