Bilmek istediğin her şeye ulaş

Küçük yaşta evlendirilen kızlarlarla ilgili hazılanan raporda, Türkiye'de 181 bin çocuk gelin olduğu ortaya çıktı. Bunu önlemek için neler yapılabilir?

Eğitim almış bireyler ortaya getirilmeli, halk bilinçlendirilmeli. Ve hukuki çözümler üretilmeli, çocukların evlendirilmesi yasaklanmalı. Bir seviyeye kadar eğitim alması şart koşulmalı. Ve bu gibi istismarlar çok ağır cezalandırılmalı.
  • Paylaş
@unknow katılıyorum. Seminerler düzenlenerek erkekler eğitilebilir.Diyanet İşleri kendi personelinden başlayarak bu konuda cemaatini  bilgilendirebilir. 
  • Paylaş
Caydırıcı olması için gerçekten can yakıcı cezalar mesela hapis cezası olabilir
  • Paylaş
Cezayla falan bir yere varılmaz, şu aptalca mantıktan bir kurtulun, gönüle girmek gerek, mantığına oturması gerek insanların. Modern dünya ile kültürlerin çatışması olarak görüyorum bu olayı. Modern dünya küçük yaşta evlenmenin yanlış olduğunu, olabildiğince geç evlenilmesi gerektiğini, ama evlenmeden çoğu şeyin yapılabileceğini bizlere dayatıyor; kültür ise erken yaşta evlenilmesinde bir sakınca görmüyor, ama evlenmeden yapılan şeylerin yanlış olduğunu söylüyor. Bilemiyorum, buna tam bir cevap veremeyeceğim ama 13 yaşından sonra evlenilmesinde ben çok aşırı bir sakınca görmüyorum, ama böyle bir durumda kesinlikle evlilerin ebeveynlerden birinde yaşamına devam etmesi gerek, yoksa evlilik konusunda hatalar yapabilirler.
Ben de bir kaç soru sorayım:
Bir insanın evlenebilmesi için gerekli şartlar nelerdir(kanuni değil mantıki şartlar) ?
Evlilik sadece cinsel birliktelik mi demektir?
13-14 yaşındaki çocuklar yasak birliktelikler yaşayabiliyor ve ne yazık ki yaşıyorlarken, evlenme konusuna neden mani olmaya çalışıyoruz?
Getirdiğimiz kurallar her şeyi düzeltecek mi?
Neden evlenmek için bu kadar geç davranıyoruz?
  • Paylaş
1

Insan, Kardeşim, yorumumu sevmeyebilirsin; ama keşke bir de senin yorumunu dinleseydik. Sadece eksilemişsin. "Eksileme!" demiyorum, sadece düşüncelerini paylaş. Farklı düşünceleri reddetmede üstümüze yok da, yeni düşünce üretemiyoruz.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

948 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları