Bilmek istediğin her şeye ulaş

Küçük yaşta (yaşı hatırlamıyorum) cinsel istismara uğradığımı düşünüyorum. Kafamda sadece olayı tam anlamıyla ispatlayacak bir sahne yok ama hatırladığım tek şey kalçamla erkek organın ten teması ve hiçbir acı ıslaklık vs hissetmemem. Acaba tam anlamıyla hatırlayamıyor muyum yoksa başıma taciz olayı gelseydi kesinlikle net bir şekilde hatırlar mıydım?

Karşımdaki kişi de tahminen 14 15 yaşlarındaydı ve ben de bir erkeğim. Acil cevap lütfen.Düzenle
Cinsel taciz, cinsel ilişki ve/veya cinsellikle ilgili çeşitli imalarda bulunmak, çeşitli şekillerde cinsel amaçlı fiziksel temas sağlamak, cinsel amaçla bedenin çeşitli bölgelerine ve/veya cinsel bölgelere dokunmak ve cinsel ilişkiye girmeye teşebbüs etmek gibi farklı biçimlerde görülür. Ergenlerde ve özellikle de çocuklarda cinsellik ile ilgili zihinsel ve fiziksel/hormonal alt yapı henüz oluşmamış olduğu için bir erişkin tarafından yapılan her türlü cinsel yaklaşım bir ruhsal ve bedensel ihlaldir ve mutlaka şiddetli bir psikolojik travma yaratır. Bu etki hemen ortaya çıkabileceği gibi ilerleyen günlerde ya da yıllarda da kendini gösterebilir. Çocuk kendisine yapılanı başlangıçta bir oyunun parçası gibi algılamış olsa dahi yaşı ilerledikçe maruz kaldığı durumun psikolojik ve fiziksel bir sınır ihlali olduğunu hisseder ve farkına varır. Bu farkına varma hali sonradan oluşan bir travma yaratır. Diğer bir deyişle, yaşanmış anormal bir olay kişiyi sonradan travmatize etmiş olur. Birde şöyle bir durumda söz konusu olabilir insanlar küçük yaşta bazen kendi becerilerinin kat ve kat üstünde olan güçlü bir hayal gücüne sahiptir onun için eğer siz cinsel istismara uğradığınızı düşünmüyorsanız o zaman küçük yaşlarda, sizin şimdi tasvir ettiğiniz sahneyi , görmüş olabilirsiniz ve kendinizi cinsel istismara uğrayan kişinin yerine koyarak empatik duygulardan yola çıkmış olabilirsiniz buda sizin bilinç altınızda yıllar sonra siz yaşamışsınız gibi hissettire bilir? Tabi ki bunların hepsi birer ihtimal ama size tavsiyem bu gibi durumların tedavisi şöyle olur : Cinsel tacize maruz kalan kişilerin yaşadıkları travmatik etki ve bunun sonucunda gelişen psikolojik sorunlar psikolojik travma modeline dayalı psikoterapi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilmektedir. Cinsel taciz mağdurlarının, yaşadıkları psikolojik problemlerden kurtulabilmeleri için mutlaka profesyonel yardım almaları gerekir. Yaşanan cinsel taciz ile ilgili travma çalışması yapılmalıdır. Tacize maruz kalan kişilerle çalışma konusunda uzman ve deneyim sahibi olmak bu kişilerin sorunlarını anlama, müdahale etme ve çözme anlamında elzemdir. Bu vasıflara sahip bir uzman yönetiminde yapılacak psikoterapi çalışması ile travmatik etki ve sonucunda oluşan psikolojik problemler kademe kademe azaltılır ve ortadan kaldırılır. EMDR yöntemi, yapılacak psikoterapinin içinde uygun bir şekilde kullanıldığında oldukça hızlı ve etkin sonuçlara ulaşılmaktadır. Tacize uğrama yaşı, yaşanan travmatik etkinin seviyesi, cinsel tacize maruz kalma sayısı, tacizin kimin tarafından yapıldığı ve taciz sonucunda oluşan psikolojik problemlerin ne kadar süredir devam ediyor olduğu gibi kriterler psikoterapi çalışmasının ne kadar süreceğini belirler... Umarım yardımcı olabilecek kişilerle karşılaşırsınız...
  • Paylaş
Uzmanlar daha net yanıt vereceklerdir ancak psikanalize olan kendi amatör ilgim ve okuduklarımdan yola çıkarak; bu tarz anılar çok yüksek ihtimalle bu duruma ilişkin bir temelden yola çıkıyordur. Beyin çok güçlüdür ve unutmaz ama bastırır. Bilinç dışı (bilinçaltı) bu yüzden insan hayatında çok önemlidir zaten. Sizin durumunuzda böyle hatıraların bu konuda bir şeyler yaşamış olabileceğinize işaret ettiği yönünde benim kanaatime göre.
  • Paylaş
Organizmamız bizi, olumsuz birtakım hislerden korumak adına bazı anılara duyarsızlaştırabilir. Bu açıdan, bir taciz yaşantısı varsa, bunun oluşturduğu travmanın etkileri, kişiden kişiye farklı düzeylerde yaşanabilir.Bazıları anlık görüntüler şeklinde hatırlanabilirken, bazıları için belirli bir yaşantı, bir anı, bir his travmatik bir anıya işaret edebilir. Böyle bir hissiniz varsa bunun muhakkak önemli bir anlamı vardır. Bunu da en iyi, güvenli bir psikoterapi ortamında anlamlandırabilirsiniz.
  • Paylaş
Hafızamız çoğu zaman yanıltıcı olabilir.
Burada cinsel tacizin gerçekleşip gerçekleşmediği net değil.
Gerçekleşmediğini kabul edersek zaten bir sorun yok.
Gerçekleşmiş olabileceği olasılığında ise böyle bir olay yaşamış olmaya sizin vereceğiniz anlam önemlidir.
Eğer bu anlam sizin şimdiki yaşantınız üstünde bozucu etkilere (sürekli huzursuzluk, kabuslar, olayla ilgili istenmeyen düşünceler, duygusal donukluk, isteksizlik, cinsel yakınlaşmalardan kaçınma vb.) sebep oluyorsa bir psikoterapistten yardım almanız uygun olur.
  • Paylaş
Kardeşim çok üzücü ama ben de 6 yaşımda 10-11 yaşlarında birilerinden tacize uğradım ben de bir erkeğim çok kafama takılıyor kabuslar görüyorum uzmana danışamıyorum aileme söylemedim korkuyorum kendimi kötü hissediyorum ve dediğin şeylerin aynısı bende de oluyor psikolojim bozuldu kendimden utanıyorum ama bakılırsa yalnız değilmişim off anam off yazdıklarım doğru yaşadım :(
  • Paylaş
2

Yaren Yalman, Arkadaşım sen net hatırlıyor musun

Ismail Barış Salman, Neden utanç duyduğunuzu anlayamadım. Bu sizin başınıza gelen bir olay. Utanç ise genelde yaptıklarımız ile ilgilidir. Yani birisi cinsel tacizde bulunduğu için utanabilir ancak cinsel tacize uğrayan birisinin utanması için bir sebep göremiyorum.

Bazen rüya görünce de gerçekle karıştırabilir insan. İyi bir hipnozcu senin derdine çare olur.
  • Paylaş