Bilmek istediğin her şeye ulaş

Küçükken büyüdüğünde ne olmak istersin diye sorduklarında ne cevap verirdiniz? Şimdiki mesleğiniz nedir? Mutlu musunuz? 2. bir şans verilse hangi mesleği seçmek istersiniz şu anda? Neden?

Uzun bir süre pilot, sonra da başbakan olmak istedim.
Pilotluk hayalim renk körü olduğumu anlamamla bitti, başbakanlık da başbakanların sadece bön bön bakanların başı olduğunu anlamamla...
 • Paylaş
Ben hep astronot olmak istedim. 1969 temmuzunda Apollo 11'i New York'da televizyondan canlı izlemiştim ve sanırım ömrü hayatımda hatırladığım ilk anım olarak beynime kazınmış. Neyse bir süre sonra büyüdüm ben konservatuar okuyup müzisyen olayım bari dedim tam giriyordum sayın babam engel oldu, eee daha ilkokuldan yeni mezun olmuşum etkiledi beni tabii. Ardından astronotluk hayalime geri döndüm bari pilot olayım ardından da astronot olurum diye hesap ederekten orta okul biter bitmez deniz lisesine gideyim oradan da hava harp okuluna katılırım diye düşünüyordum ki yine babam yolumun yanlış olduğunu oradan pilot olursam doğuda Kürtleri öldürmem gerekeceğini, devlet adına bile yapılıyor olsa bunun cinayet olduğunu ve benim cani olmamı istemediğini söyledi. Mantıklı geldi. İyi edebiyat öğretmeni olayım o zaman dedim, aç kalırsın dediler, o hayal de suya düştü. Lise hasb el kader bitti derken cidden zor bitti matematik, fizik, edebiyat, biyoloji, müzik ve İngilizce süperdi geri kalan 5-8 arası dersten her sene bütünlemeye kaldım, tamam kurul kararlarıyla ya da borçlu şeklinde geçiyordum ama tökezleye tökezleye. Bir de mantık, felsefe, sosyoloji gibi beşeri ilim derslerim iyiydi. Zaten ders çalışmayı da üniversiteye kadar öğrenememiştim. Bakkal mıyım da defter tutacam derdim, zaten yazımı hala kendim bile okuyamıyorum :) Velhasılı beş zayıfla lise bitti. En zayıf dersim kimyaydı ve üniversitede de kimyanın gazabı devam etti. Neyse atlamayayım. ÖSS, ÖYS derken bütün mühendislikleri sıraladım, dersane de görmemiş vasatın altında bir lise mezunu olarak puanım anca %2'ye yetti o da beni inşaat mühendisliğine soktu. Lisem benimle gurur duymuştu ama beş zayıf duruyor, bir kurur kararı çıkarttılar ve benden gururla kurtuldular. Ben hep istediğin gibi olmuyorsa olanla mutlu ol gibi zalah bir Pollyanna felsefesine sahiptim, okulumdan memnundum. Üniversite de kazasız geçmedi tabii ki, en zor sayılan statik ya da yapı derslerinde her dönem en az bir en yüksek not alıyordum ama bir de hiçbir zaman anlayamadığım ve anlayamayacağım akışkanlar mekaniği, dinamiği her ne b. ksa dersleri vardı ve onlar bana bölümü cehennem etti. Sonunda tarih tekerrür etti ve yine kurul kararıyla son su dersi olan hidrolojiden de geçirildim ve mezun oldum. :) Doğrusu seviyorum mesleğimi, tahmin edilebileceği üzere statik yapıyorum, heyecan da veriyor bana... Hidroloji hesaplarını zaten o konunun uzmanları yaptığından, onlardan gelen yükleri eşdeğer statik yük olarak hesaplarıma katıp suya hiçbir zaman dokunmak zorunda kalmıyorum :)
 • Paylaş
2

Hakan, Şaman, Arada bir bana. Moderin matematikten unuttuğum ( aslında hiç öğrenemedim ki) içi x, y,z dolu formülleri öğretiyor. O öğretiyor ben gene unutuyorum. :-):-)

Şaman, Şimdi bu yanıt iki adet beğenmedim almış, bir süredir kafamı kurcalıyordu neden yanıtımın beğenmedim alabildiği. Tekrar okudum ve gördüm ki, "Doğuda Kürt öldürmek cinayettir" gibi bir fikir beyan etmişim. Ortamda da en az iki adet bu cinayetlerin taraftarı kişi var... Üzücü, ürkütücü ama caniler aramızda...

"Dohtoğğ Caneğğ" diye tanıtırmışım kendimi hep. Sonra ne olduk, biyoloji yüksek lisans bitti, doktoraya devam edemedik (henüz, edebilirim de belli olmaz benim işim) .
Bakalım nedir şu hayattaki esas işimiz?
Yoksa bana kalsa ben çoktan müzisyen ya da mütercim tercümandım!
Çünkü müzik ve dil yeteneklerim sağlam. Gitar ve piyano çalıyorum, İngilizcem (kelime haznesi biraz zayıf kalsa da) gayet sağlam, Almanca orta ve Fransızca başlangıç düzeyinde.
Yarım yamalak oradan buradan çalarcasına okumaktan (ailevî nedenlerden/iç savaşlardan dolayı, yoksa valla ben küçük çocuktum hatırlamıyorum hâkim bey!) ne olacağımı şaşırmış vaziyette bir üniversite seçimine gittim en sonunda, inat ettim bi daha girmem ben bu ÖSS saçmalığına diye, ama şimdi pişmanım hakim bey, keşke girseydim de müziğe veya dile yönelebileceğim bir bölüm okusaydım diyorum, cezamı hafifletin n'olur! : )
(sanırım sorudaki her kısma cevap verdim)
 • Paylaş
Küçükken para biriktirirdim, çocuk harçlığından ne olur babama sözleşme yazardım çizgili kağıda ondan borç alırdım param çoğalsın diye . Annem, dedeme yemek yapardı ben yemeği leblebi tozuna satardım dedeme (50 krş. ) leblebi tozunu almazdım, o parada iş bank kumbarasına girerdi. Bayram filan derken kumbara dolardı. Mekap ayakkabı alınırdı bayramlarda yarı parası verilirdi babaya borca mahsuben, sonra ay sonunda memur babanın parası biterdi, kumbara tornavida marifetiyle açılıp babaya kalan para +5 TL fazlasıyla almak üzere verilirdi. Yaş 8 di . Demekki doğru meslek seçmişim ömrüm bütçe, finans, maliye, muhasebe içinde geçti.

Seviyom ülen işimi 3 yaşından beri. : -) : -) : -)
 • Paylaş
Hep bilgisayar mühendisi derdim. Öğrenci dosyama her sene aynı meslek yazılırdı. Berbat bir sayısalcı olmamla bu isteğim son buldu. Mimar olmak istemiştim ama o da ne o da sayısaldı. Derken psikolog olayım dedim ancak öğretmenler sözelden birşey kazanmanın zor olduğunu söyleyerek beni eşit ağırlığa aldılar. Zorla 2 senelik bir üniversite okudum. Mesleğime uygun olarak reklam sektörüyle uğraştım azıcık. Sonra keyif almadığımı farkettim. 2. Bir şansım olsa şuan kesinlikle veteriner olmak isterim. =)
 • Paylaş
6

Cahit Ceylan, Bende eşitağırlık bölümünü okuyorum benimde sayısalım kötüdür ama üniversiteye sayısal dan hazırlanıyorum. Hatamı yapıyorum sence, olmak istedigim meslekler hep sayısal bölümde ama ne yazık ki matematik fizik kimya yapamıyorum

Winterwitch, Şu anki sistem hakkında hiçbir bilgim yok dolayısıyla size birşey söylemem yanlış olur.

Cahit Ceylan, reklamcilik veterinerlikten daha iyi degilmidir ve hada fazla kazandirmazmi

Winterwitch, Nerede çalışmak istediğinize göre değişir para kazanma mevzusu.

Cahit Ceylan, veteriner olma istegi hayvan sevgisinden dolayimi ?

Bilimadamı derdim :) her oyuncağımı kırar içine bakıp nasıl çalıştığını anlamaya çalışırdım. 12 yaşında bilgisayarla tanışınca bütün herşey değişti. Tekrar seçme şansım olsa aynı mesleği seçerdim. Bilimadamlığını da bırakmış değilim sonuçta bilim merak etmekle araştırmakla ve nesnel gözlemle olur. İlla okulda okumuş olmama gerek yok :)
 • Paylaş
Aslina bakilirsa pek maymun istahliydim. Neyle oynasam onu meslek olabilir gozuyle baktim. En son iki secenek arasinda kaldim. İkisini de oldum . Oyunculuk ve ogretmenlik. Pisman degilim ama cok mutlu da. . Ama eger durumun boyle olacagini bilseydim once matematik sonra da filoloji okuyup ustune sosyoloji ya da antropolojide master yapardim.
 • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Klibi izledim güzeldi oyunculuğunuz...bakışlar filan süper..başarılar:)

İlk deprem mühendisi olmak istedim . Ülkemizde büyük depremler söz konusuydu o zamanlar çocukluk işte bu olaylara çözüm bulacağımı düşünmüşüm o yaşlarda ve sanırım o zamanlar üniversitelerde böyle bir bölüm olmadığından dolayı herkes bunu söylediğimde bana gülmüştü . İleriyi görmüş olmalıyım ki :) jeoloji mühendislerinin günümüzde kaydığı bir bölüm oldu . E Daha sonraları bilgisayar mühendisliğini düşündüm.Almış olduğum eğitim bilişimle alakalıydı ve sanırım bilgisayarcı oldum derken biranda kendimi Dijital Pazarlama alanında görev yaparken buldum :)
 • Paylaş
Değişik değişik cevaplar verirdim çünkü ne olmak istediğimi hiçbir zaman bilemedim. Filmlerdeki polislere, öğretmenlere, doktorlara, teknik adamlara, avukatlara bütün baş rollere özenirdim. Ama soranlara daha istendik cevaplar verirdim tabii doktor, mühendis vs sık dur... Bir de kimseyle paylaşmazdım ama kendimi hep futbolcu olarak hayal ederdim. Hala da ara sıra ediyorum ya neyse :)

2,5 yıl öncesini hatırlıyorum, bir dershanede çalışıyordum o sıra, gençlere "ben bilgisayar mühendisliği okumayı hiç istemedim çünkü benim ilgimi çekmiyor, bana uygun değil o meslek" tarzı cümleler kuruyordum. Gelgelelim, kurduğum o cümleleri yuttum. Şu an birinci işim yazılımcılık ve bana çatır çatır uyan tarafları da var... Mutlu muyum? İş açısından büyük bir sorunum yok. Ama başka bir meslek yapsam, ne bilim şu an yine bana hiç uygun olmadığını düşündüğüm diş hekimliği mesela, belki yine mutlu olurdum. Mutluluğun meslekle doğrudan bağlantılı olduğunu düşünmüyorum.

2. Şans verilse, şu an endüstri mühendisliği okuyabileceğimi düşünüyorum bu sıra o konulara ilgim var. Ekonomi okuyabileceğimi düşünüyorum çünkü öğrendiğim şeyler sık sık beni şaşırtıyor ve heyecanlandırıyor. Bir de aşçılara çok özeniyorum şu sıra. Ama başka şeyler de olur. Yani hala bilmiyorum. Nasıl bilebilirsin ki zaten?
Diğer cevaplarda şık meslekler karalayanlara ağır sövdüm. Hoşuma gitmiyor siksok meslekleri yüceltmek. Kendimi kandırmayı birçoklarının becerdiği kadar beceremiyorum.

Neyse diyeceğim o ki, meslek seçimi çok zor bir karar ve bu kritik karar çoğu zaman kelebek etkisi olarak tanımlanabilecek etkenlerle şekilleniyor. Bence doğru olan, güçlü yönlerini, ilgi alanlarını belirlemek ve onlara yakın şekilde hareket etmek. Yoksa ideali olanı yakalayabilmek için tüm kelebeklerin kanatlarını kontrol altında tutabilmek lazım.
 • Paylaş
Sadece çizdiğimi hatırlıyorum, sormalarına gerek kalmıyordu sanırım. O zaman ki ösym ye girmeyeceğimi biliyordum ortaokul ve lise de. Güzel sanatlar olacaktı ama ne? Bu ülke de sanat olmaz yönlendirmeleri neticesinde bu ülke de tasarım olur belki dedim ve tasarım okudum. Mutlu muyum? İşimle sıkıntım yok, görsellikle bağlantılı olması artısı. Okuduğum işi yapmanın şansını yaşıyorum o avutuyor olabilir. Ama 2. bir şans verilse, bu ülke de tasarımdan da pek anlayan yok iyisi mi resim yada heykel okuyayım derdim. Fotoğrafa da varım:)
 • Paylaş
3

Bazarov, Elleriyle ortaya bir ürün koyabilen insanlara hep büyük saygı duymuşumdur. Olay ellerde değil belki ama aklımızdaki harika bile olsa soyut olan düşünceleri, duyguları, imajları somutlaştırabilmek ben de hep hayranlık uyandırmıştır. Örgün eğitimde "başarılı" sayılabilecek bir eğitimci olarak bu başarıların çok da bir bok ifade etmediğine inanıyorum. Bu saçmalıklardan uzak kalabilmiş bir de yeteneğini paraya çevirebilmişsen bence çok şanslısın.

Eskiz, Teşekkür ederim:)
Eğitimini aldığım işi yapabilmem şans, bunun bilincindeyim. Ama yine de "özgür" bırakılmıyor ve şekillendirilmeye çalışılıyorsun, bu "saygı " herkes tarafından duyulmuyor bu da bünyenin hoşuna gitmiyor:)

Ve dip not; eğitmen olabilmek hatta "başarılı" olarak nitelendirilmek de bir yetenek . Bilgi aktarımı herkes beceremiyor bence. Ben de seni bu konu da tebrik ederim.

Bazarov, İlk kısımda söylemek istediğini anlıyorum zira iki kez işimi çok severek başladım ve hayal kırıklığına uğramış biçimde bıraktım. Hani işler çok kötü olduğundan değil ama para girince o keyif olmuyor işte biliyorum. Fakat yine de seninki gibi bir yeteneğim olsun isterdim para kazanılır bir şekilde. Neyse uzatmayayım sadece bu yetenek konusuna vurgu yapmak istemiştim :)

Doktor olmak isterdim ama öğretmen oldum fakat yinede mesleğimi seviyorum ama buna rağmen mutsuzum çünkü ülkemizde öğretmene verilen değer ortada. Tekrar bir şansım olsaydı doktor olmak isterdim çünkü insanalrın acısına derdine derman olabilmek hayat kurtarmak güzel.
 • Paylaş
Bilgisayar mühendisi olmak istediğimi söyler dururdum hep ama matematik beni amaçsızca savurdu kelimelerin içine :) şu an dış ticaretçiyim...
 • Paylaş
Birşeyleri değiştirmek isterdim her zaman şimdi web programlamacıyım kodlamada yanlış gördüğüm yerleri düzeltiyorum artık
 • Paylaş
Ben ne olacağım sorusu ile karşılaştığımda ilk olarak bilgisayar okumak istediğimi ve mesleğimde ilerlemeyi hedeflemiştim. Şimdi ise istediğim yerdeyim diye düşünüyorum PROGRAMCILIK ve SEO uzmanlığı yolunda kademe ilerletmekteyim son olarak bir hedefim daha var oyun programcısı olmak onuda ALLAHnasip ederde zamanım olursa bu dünyada onuda gerçekleştirmeyi hedefliyorum.
 • Paylaş
Bilgisayar yada inşaat mühendisi olmak istedigimi söylerdim hiçbir fikir sahibi degilken mühendislik hakkında şimdi ise bilgisayar mühendisligi ögrencisiyim ama yanlış karar mı verdim diye düşünmüyor degilim inşaat mühendisiligini mi secmeliydim!! !
 • Paylaş
Küçükken, nedendir bilinmez asker olmak isterdim. Fakat daha liseye geçmeden bu hayalimden vazgeçmek zorunda kaldım. Sonra sanırım hayalsizlik beni azimsizliğe itti. Derme çatma bir puanla üniversitede öğretmenlik seçtim. Şu an mesleğimden memnunum. Ama yine de yeniden hayata başlama şansım olsa, şu şartlarda öğretmenlik seçmezdim sanırım.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

681 Görüntülenme20 Takipçi16 Yanıt