Bilmek istediğin her şeye ulaş

Küçükken Tanrı'yı ne olarak hayal ederdiniz?

Ben "güneş" gibi parlak bir "şey" sanardım mesela..Düzenle
Ben hep beyaz renkli ve bulutların arasında olduğunu düşünürdüm :) Bulutlu havalarda hep gökyüzüne bakardım izlerdim uzunca bir süre =) .
  • Paylaş
Süper soru :). Okuyunca aklıma geldi yav küçüklüğüm.
Ben kocaman, dev, uzun saçlı, bıyıklı, kirli sakallı, şişman bir adam gibi düşünürdüm hep. İlginç bir şekilde saçları rasta gibi ama kirli olduğu için öyle gibi gelirdi. Ayakları koca bir şehir kadardı ve herşeyi yukardan net olarak görebiliyor gibi düşünürdüm. İsterse bize görünmeden bize bulutların arasından bakabilir ve yaşadıklarımıza da gülüp kızıp bizimle bize görünmeden eğlenebilir sanırdım.
  • Paylaş
İlkokul 2. ya da 3. sınıftık (26 yılcık önce) o iri yarı, simsiyah saçlı,
bahçede kol kola gezerken;

'doğum günün kutlu olsun mutlu ol senelerce
sana boncuktan kuş yaptım konacak pencerene'

diye söylerken beni kahra boğan (belki de sırf söylediği şarkılar yüzünden gözüme biraz anarşist gelen) kızcağızın asla unutmadığım bir yorumu geldi aklıma;

'yağmur yağdığında Allah' ın karısı çamaşırları yıkadı leğendeki suyu boşaltıyor zannederdim'

Tam cevap olmayabilir ama bu hikayeyi hatırladım soruyu görünce.
  • Paylaş
2

Özge Küpeli, benim de bu yazıyı okurken aklıma bu şarkı geldi... :)

Eslemce, Ama şimdi birdenbire bu kadar hüzün ağır geldi (:

Hepinizin güzel hikayeleri var, biliyorum yine birilerine batacak ama ailemin 3. Nesil ateist çocuğu olarak tanrı yok diye öğrendim, hiçbir şekilde tanrıyı hayal etmedim, ağaç yaşken eğilir misali öyle de kaldı. Bulutlar, çamaşır yıkayan bir karısı olması, rasta dev şirin hikayeler doğrusu :)
  • Paylaş
Küçükken Allah'ın "heryerde, herşeyi görebilen, herşeye hakim" diye öğretilmesiyle böyle bir varlığın insandan öte bir varlık olabileceğini akıl etmiştim. Allah'tan baştan doğrusu öğretilmiş (Kur'an'da zaten insandan öte olduğu belirtiliyor). Hatta hristiyanların uçan insanlar resmetmesini garipserdim. Allah'tan garipsemişim.

Garipsediğim bu resimler hakkında sonradan öğrendimki temsilen insan figürleri kullanılmış ve birçok insan bu temsili resimleri gerçekte olan zannetmişler. Muhtemelen Müslümanların resimi haram kabul etme sebebi bu zannın önüne geçebilmekti. Yani bazı insanların gözleriyle gördüğünü mutlak doğru kabul etme zaafları var (özellikle çocukların). Neyse ayrı konu.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

155 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları