Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kuduz aşısı nasıl bulunmuştur?

Kuduz aşısını bulup insanlık adına bu büyük adımı atan kişi Pasteur'dür. Kuduz aşısının keşfi ise 1884 yılında olmuştur. Ancak insanlar üzerinde denemesi 1885 yılında gerçekleşmiştir. Pek çok yerde sadece Louis Pasteur tarafından bulunduğu ve geliştirildiği geçse de; kuduz aşısı hem Louis Pasteur ve hem de Emile Roux tarafından bulunmuş ve geliştirilmiştir.

Pasteur mayalanma adına büyük çalışmalar yapmış ve adından gelen pastörize işleminin bugüne taşınmasını sağlamıştır. Mikroskobik canlılar her zaman ilgi alanı olmuş ve kuduz başta olmak üzere bir çok hastalığın tedavisi için çalışmalar yapmıştır. Pasteur tavuk kolerasını tedavi ederken aşı olayını buldu, mikropları kullanarak ancak güçlerini zayıflatarak insan vücudunun bir koruma oluşturacağını düşündü ve bir çok hastalıkta bu düşüncesi işe yaradı.

Kuduz

İlk kuduz aşısını olan Joseph Meister'dir. 9 yaşındayken bir köpek tarafından ısırılmıştır. Anne ve babası çocuğu Louis Pasteur'e getirdiler. Pasteur, daha önce insan üzerinde hiç denenmemiş olan kuduz aşısını çocuğa uygulamakta tereddüt etti. Ancak çocuğun kuduzdan her durumda öleceğini ve başarılı olursa ilacın kuduza bir çare olabileceğini düşününce uygulamaya karar verdi ve başarılı oldu.

Kuduz hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler;
  1. Kuduz nedir ve belirtileri nelerdir ?
  2. Kuduz olan hayvanı nasıl anlayabiliriz?
  3. Kuduz olan insanlar neden sudan korkar?
  4. Farelerden kuduz bulaşır mı?
  • Paylaş