Bilmek istediğin her şeye ulaş

Küflü gıdaları tüketmenin sağlığa ne zararı vardır?

Gıdaların küflenmesine neden olan şey küf mantarıdır. Küflenme görüntüsü ise, küf mantarının belirli şartlar altında kendine besin araması ve çevredeki maddeleri ayrıştırmasıdır. Küflenme görüntüsü, mantar canlılarının ayrıştırma özelliğinden kaynaklanan bir durumdur.

Küf oluşumu için ön koşul yüksek nem veya ıslaktır. Küf buzdolabı sıcaklığında da gelişebilir. Küfü kontrol altına almada temizlik çok önemlidir. Küf bulaşmış gıdadan buzdolabına geçebilir. Bu nedenle sadece o yiyeceği atmakla kalmayıp buzdolabını da temizlemeniz önemlidir.

Küflenen yiyeceğin ziyan olmasın diye atılmayıp sağlam kısmının kullanılmaya devam edilmesi sağlık üzerinde bozukluk meydana getirmektedir. Görünürde yeşil ya da beyaz farketmez küfü gıdadan temizlediğiniz zaman geçtiği sanılmaktadır. Fakat; çoğu küfün yapısı ipliksi köklerden oluşur. Gıdanın üzerinde bulunan bir sap, bu sapın sonunda bulunan sporlar şeklindedir. Küf gıdanın en alt kısmından başlayarak yüzeye doğru gelişir

Küf mantarının mikroskop görüntüsü;

Küf

Küflü gıdaların zararları;
  • Alerjik reaksiyonlara ve solunum problemlerine neden olmaktadır.
  • Karaciğer hastalıklarına yol açabilir.
  • Vücudun bağışıklık sistemini çökertebilir.
  • İleri ki zamanlarda karaciğer büyümesi, siroz, böbrek yetmezliği ve kanserler görülebilir.
  • Hamileler bebeklerin sağlığı için küflü peynir gibi şeyler tüketmekten kaçınmalıdır. ( bakteriler peynirin kabuğu altından ilerleyerek peynire kadar ulaşabiliyor. Ayrıca pastörize edilmemiş süt ürünlerinde de listeriya bakterisi bulunabiliyor. )
  • Paylaş
Evlerde genellikle küflenen gıda ürünlerinin küflü kısımlarını atar, kalan kısımlarını tüketiriz. Halbuki uzmanlar, küfün tüm ürüne yayıldığını ve bunun zamanla vücudun bağışıklık sistemini çökerttiğini, iç organlarda ve karaciğerde tahribata yol açtığını söyledi. Çünkü küfün vücut üzerindeki zararı yavaş ama öldürücü oluyor.
Küf nedeniyle toksinlerin oluştuğu yemleri yiyen hayvanların özellikle sütü, yumurtası ve eti de insanlara ciddi zararlar veriyor. Küfün gözle görülmeyen uzantıları oldugu da yine uzmanlar tarafindan onaylanmistir. Küflenmeyi başlatan mantarlar "aflatoksin" denilen zehri oluşturur. Etkisini hemen göstermeyen aflatoksin, zamanla vücudun bağışıklık sistemini çökerterek, iç organlar ve özellikle de karaciğerde tahribata yol açıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2470 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt