Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kulak yıkanması nedir? Sağlığa zararlı mıdır?

Kulak
Dış kulak yolunda “cerumen” denilen yağlı kulak salgısını yapan hücreler vardır. Bu salgı toz, mikroorganizma ve diğer yabancı partiküllerin dış kulak yoluna girmesine ve kulak zarına zarar vermesini önler. Bu salgı dış kulak yolu çıkışına doğru yönlendirilir, kendisi dışarı atılır veya yıkanarak ortamdan uzaklaştırılır.

Bazı kişilerde kulak salgısı dışarıya atılabilenden daha fazla salgılanır. Atılamayan bu salgı dış kulak yolunda kurur ve sertleşerek dış kulak yolunu kapatabilir. Kulak tıkanıklığı daha çok kulağı temizlemek için yapılan müdahaleler sırasında kulak kirinin daha derinlere ittirilmesi ile gelişir.

İhtiyaç olunan maddeler:
 • Steril sıvı (500 cc)
 • Kulak yıkama enjektörü
 • Böbrek küvet
 • Eldivenler
 • Hasta omuzlarına konulacak havlu veya örtü
 • Parça pamuklar
 • Suyun ısısını ölçmek için derece
Nasıl Uygulanır?
 1. Kulak muayenesi sonrası, yapılacak uygulama hastaya anlatılır.
 2. Gerekli malzemeler hazırlanır. Kulak yıkama solüsyonunun vücut ısısında (32 - 37 C) olmasına dikkat etmelidir.
 3. Eller yıkanır ve eldiven giyilir.
 4. Hastaya bulantı ve dengesizlik hissettiğinde veya ağrı olduğunda haber vermesi söylenir.
 5. Otururken hastanın başına pozisyon verilir. Omzuna, kolları üzerine gelecek şekilde örtü örtülür.
 6. Yıkanacak kulak altına böbrek küvet yerleştirilir ve hastanın başını hafif küvetten tarafa eğmesi söylenir. (böbrek küveti hasta kendisi tutarak yardımcı olabilir.) Dış kulak yolunu düz hale getirmek için kulak kepçesi hafifçe çekilir. Erişkinde kulak kepçesi arkaya ve yukarı doğru çekilirken, çocuklarda arkaya ve aşağı doğru çekilir.
 7. Kulak yıkama enjektörü vücut ısısına yakın sıvı ile doldurulur. İçinde hava bırakmamalıdır. Enjektörün uç kısmını dış kulak yolu ağzına, yukarı kısmına yaklaştırılır. Ancak; yıkama enjektörünün ucu dış kulak yolunu tamamen kapatmamalıdır.
 8. Enjektörün ucu dış kulak yolunun üst kısmına doğru yönlendirilerek dış kulak yolundaki kirin daha ilerilere gitmesi önlenmelidir. Bu şekilde yıkama solüsyonu kirin arkasına yönlendirilerek buşonun dışarı atılması sağlanır. Kulak zarına direk basınç yapılması önlenir.
 9. Kulak yıkama sırasında sabit hızda zorlamadan sıvı akışı sağlanmalıdır. Eğer bir direnç ile karşılaşılırsa basınç uygulanmamalıdır.
 10. Hazırlanan sıvının tamamı bitene kadar yıkamaya devam etmelidir. (500 cc den fazla kullanmalıdır) Dış kulak yolundan dönen sıvıyı dikkatle incelemelidir.
 11. Kulak sayvanını kurulamalı ve hastanın başını yıkanan tarafa eğerek içeride kalan sıvının da akmasını sağlamalıdır. Kalan sıvıyı çekmesi için dış kulak yoluna gevşek bir pamuk tampon konulabilir.
 12. Hastayı; yıkama sırasında, işitmedeki değişiklik, ağrı, dengesizlik, bulantı yönünden sorgulamalıdır.
 13. Uygulanan müdehaleyi tarih ve saat olarak belgelendirmeli, uygulanan solüsyonu ve miktarını derecesini elde edilen sonucu kaydetmelidir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

839 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt