Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kullanıcı deneyimi açısından kişisel bir sitenin açılışı nasıl olmalı?

Merhabalar web sayfamı yeniledim ve uzman arkadaşlarında bilgisini almak istiyorum. Kullanıcı deneyimi açısından kişisel bir web sitesinin açılışı sizce nasıl olmalı? Önce işler mi görüntülenmeli, yoksa ilk önce tanıtım mı içermeli? Konu hakkında; mustafabal.coDüzenle
Bence renk olmalı, sektörüne uygun renkler desenler gözü yormadan kullanılmalı. Sizin adresinizde ilk tıkladığımda hissettiğim bir hastane ya da temizlik firması sitesi gibi olduğuydu. Halbuki grafk tsarım ve web hizmeti veren bir sektördesiniz. Bu kadar sade olması belki çok farklı kafada olan richy rich bir müşteriyi yakalayabilir ama açık söyleyim bana kendi sitenizi yapmaya üşendiğiniz izlenimi verdi. Dediğim gibi bir hastane ya da temizlik firmasının giriş sayfası olsaydı harika bir tasarım derdim.
  • Paylaş
4

Genç Grafiker, Öncelikle yorum için çok teşekkür ederim, bu şekilde düşünmenizi sağlayan etken tam olarak renkler mi oldu? Yoksa giriş sayfasının sadeliğinden mi kaynaklanıyor?

Hakan, ikisi de eşit ağırlıkta gibi ama illaki birisi ağır basacaksa baskın rengin beyaz olması sanki daha etkili bu düşüncem de.

Genç Grafiker, teşekkür ederim, üzerinde çalışacağım.

Hakan, Rica ederim, umarım doğru tespitlerdir ve işinize yarar

  • Logo'nun yeri: Logonun ortada olması ve şekli hızlıca "bir şirket ya da holding sayfası" izlenimi uyandırıyor. Tam ortada büyük ve hakim bir logo, büyük bir marka veya şirket çağrışımı yapıyor.
  • Portfolyo: Çok fazla var ve itici geliyor. Sizinle iş yapmak istesem, önce "benim sektörümde hangi işleri yaptığınız" sorusuna yanıt arardım. Ancak şu anki hali ile bunu yapamıyorum. Tek tek inceleyecek zamanım da yok mesela o zaman beni kaybettiniz. Hemen sıradaki potansiyel ile devam ederim.
  • Renk: Yeşil renk ve fotoğrafınızın olduğu kutunun çizgisi de bir yaprağı andırıyor. Hakan (@hakkan)'la aynı hisler uyandı.
  • Neler Biliyorum?: Bu kısımda sağdaki resimler yer değişmeli bence ve aralarına bir ince çizgi konmalı. Önce yetkinliği görmeliyim çünkü diğeri zaten temsili bir grafik gibi duruyor.

Kişisel Web Site
  • Paylaş
2

Genç Grafiker, Öncelikle detaylı incelediğiniz için çok teşekkür ederim, portfolyo bölümünün üst tarafında aslında bir navigasyon var. Oradaki bölümden filtrelendiğinde çalışmalar azalıyor. Burası gözünüzden kaçmış olabilir mi?
mustafabal.co/#neler-yaptim

Söylediklerinizde haklısınız bunları dikkate alarak, düzeltmeleri yapacağım.
tekrardan inceleyip vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Burak Aydol, tekrar baktım yine görmemişim çok ilginç. dikkatle inceleyince gördüm ama nedeni üst menüden tıklandığında sayfada ortada değil üstte kalması sanırım. göz daha önce baktığı yerde kalıyor çünkü.

Güzel bir giriş önemlidir. Ama sadece bir banner ya da logo ile açılmamalı. İçeriğindeki donelerden de özet gösterimler sunulmalı.
  • Paylaş
1

Genç Grafiker, öneriniz için teşekkür ederim.

Herkesin kafasını kurcalayan bu sorulardır aslında, bizleri özgünlükten uzaklaştıran. Bu soruyu sormamak bile iyi bir başlangıcın ilk adımı olabilir.
Adı üzerinde, kişisel bir site ise sözkonusu olan; sizin karakterinizi, çizgilerinizi, kişiliğinizi her çizgisi ile yansıtmalı. Darmadağınıklıyığla meşhur bir arkadaşınızın evine gittiğinizde müze gibi, her şeyin olması gerektiği yerde bir manzarayla karşılaşırsanız ilk soracağınız, evi kimin düzenlediği değil midir? Arkadaşınız evini temizlemiş olacağına ihtimal dahi vermezsiniz, belki de. Tam bir "mutfakta biri mi var? " durumu. Dolayısıyla; emanet durur, yapmacık olduğu anlaşılır ve her şeyden önemlisi size ait olmaz, dışarıdan devşirme işler.
Kendi renginizi, tarzınızı ortaya koymalısınız. Web dünyası tam anlamıyla sanal bir sunum mecrasıdır. Hiçbir kuralı yoktur, kişisel alanlar için. Her şey hayal gücünüz ve yapabileceklerinizle orantılıdır. Hayaliniz yapabileceklerinizden fazla şey üretiyorsa ya iyi bir uzman desteği ya da çok çalışma ile gerçekleştirmeniz mümkündür rüyanızı. Ama hayal yok ise sizin adınıza başkalarına hayal kurdurmamalısınız. Çünkü o siz olmazsınız.
  • Paylaş
1

Genç Grafiker, teşekkürler ederim, burada beklediğim şey tam olarak hayal gücümü insanların nasıl yorumladığını görmek ve kişisel bir web sayfasından potansiyel müşterilerin neler beklediğini öğrenmek. Aslında web tasarım dışarıdan alınan yorumlarla verimliliği arttırılabilecek bir şey, amacım ise bana dönüşüm anlamında verimlilik sağlayacak bir kişisel web sitesi hazırlamak. Özgünlük konusunda haklısınız, kesinlikle size katılıyorum fakat bütün gün e-ticaret sitelerinin verimliliğini düşünerek tasarım geliştirdiğim için haliyle kendi arayüzüme de yansıyor. :) tekrardan teşekkür ederim. mustafabal.co/blog

Portföy olarak kaliteli biçimde sunulabilecek kategorideyse öncelik işlere ilgili bilgi ve görsellere verilmeli. Ama bir çok kategoride çok farklı kişisel site bu başlık altına girdiği için interaktif olarak sunulabilecek görseller söz konusu değilse öncelik kişisel bilgiler ve çeşitli tecrübelerin aktarıldığı detaylara verilebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR