Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kullanılmayan yıllık izinlerin parası nasıl alınır?

Kullanılmayan yıllık izinlerin parasını işten çıkarsanız alabilirsiniz. Ücretli izinlerle ilgili kanunlar Anayasa’daki “Dinlenmek çalışanın hakkıdır” maddesine göre düzenlenmiştir. Ücretli izinleri düzenleyen iş kanunu maddesinde ise “Yıllık ücretli izin hakkında vazgeçilmez” denir. Buna göre işçinin, halen çalışırken izinlerini kullanmayıp bunun yerine ücretini talep etmek gibi bir hakkı yoktur. Ancak işten çıkarıldığında ya da kendi isteği ile işten ayrıldığında kullanmadığı yıllık ücretli izinlerinin parasını talep edebilir.

Bu tür durumlarda işçinin kullanmadığı izinlerin toplam süresi hesaplanır ve son aldığı net maaş üzerinden kendisine ödenir. Örnek verilecek olursa, iş sözleşmesi sona erdiğinde 30 günlük kullanmadığı yıllık izni olan işçi bir net maaşı kadar, 15 gün ise 15 günlük net maaşı kadar, 7 gün ise 7 günlük net maaşı kadar ücret talep edebilir.İzin ücretlerinin parasının ödenmesiyle ilgili zaman aşımı süresi 5 yıldır. İşçi, iş sözleşmesi bittikten 5 yıl sonra bile olsa kullanmadığı izinlerinin parasını isteyebilir.

Ücretli izinlerinin parasının alabilmek için genellikle eski işverene iş mahkemesinde dava açılması gerekir. Dava açıldıktan sonra durum tespiti yapılır. İşçi şirket kayıtlarına göre durumunu kanıtlarsa izin ücretlerini alabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

245 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları