Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kültür şoku nedir, belirtileri nelerdir?

Kültür şokunu çocukluk yıllarında iliklerine kadar yaşamış birisi olarak kendi tanımımı şöyle yapmak isterim:

Kültür şoku kişinin o ana kadar yaşadığı ortama bağlı olmaksızın ama tamamen onun etkisinde, kendi kafasında yaşadığı, kurduğu dünya ile içine yeni girdiği yeni dünya arasında içsel veya dışsal olarak bağlantı kuracağı köprülerinin olmaması, mevcut köprülerinin yıkılması ve bunların etkisinde yaşadığı şaşkınlık, endişe, korku, kendine güvensizlik, dünyaya güvensizlik, vb. hallerin toplamıdır.

Belirtilerini de tanıma sokmuş oldum sanırım. Kurtulmanın yegane yolu bu korkulu durumun şiddetle üzerine gidilmesidir. İletişimin bu yeni dünyadaki kurallarının hızla öğrenilmesi için elden gelenin yapılmasıdır. Bu, mümkünse,  hiçbir yardımcı madde kullanmadan yapılmalıdır (alkol,..vb.). Gözlemlediğim kadarı ile bu tarz şoklar yaşayan insanlar madde bağımlılığına veya asosyalliğe eğilimlidir. 

  • Paylaş
Kültür şoku, farklı kültürlere maruz kalındığında  oluşan tepkidir. Bunun için ille de yurt dışına çıkmamız gerektiğini düşünmemekteyim. Ülke içinde de doğu-batı, hatta belki kuzey-güney arasında farklılaşan bir durum olabilir. 

Belirtileri olarak iklim, davranış biçimleri, yemek alışkanlıkları, trafik, komşuluk, özel hayat ve arkadaşlık ilişkileri gibi şeylerin yabancı gelmesi, şaşırtması, karamsar ve sıkılgan bir hale sokması olarak nitelenebilir.

Bunun sonucu olarak sosyal uyum bozuklukları gibi durumlara rastlanabilmektedir.
  • Paylaş
Kültür şoku bir insanın yeni bir kültürde yaşamaya verdiği tepkidir.Alışmış olduğumuz iklim,yemek,örf ve adet,sosyal değerler gibi bir çok kavram yurt dışında farklıdır.Ve insanların bu değişimler karşısında verdiği bu tepki çok doğaldır.En önemli belirtileri agresiflik,yemek yeme bozukluğu,anti-sosyallik,depresyon ve aşırı ev özlemidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1090 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt