Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kültürlü insan olmak ne demektir? İnsan Jazz dinlemediği, operaya gitmediği zaman kültürlü olamaz mı? Kültür devamlı batıya bakmak mıdır? Arabesk dinleyen bir insan hiç bir zaman kültürlü sayılmaz mı?

Kültürün kişinin dinlediği müzikle giydiği kıyafetle alakası yok. İnsan doğru düzgün konuşmayı , nerede nasıl davranacağını biliyorsa kütürlü olur.
  • Paylaş
kültürlü insan karsısındakinin haklarına saygı gösteren medeni insandır müzikle falan alakası yok bence
  • Paylaş
Bence de müzikle alakası yok. Belki bir bütünün içerisinde çok küçük parçadır ancak gelip gelip, neredeyse çoğu ortamda kültür gibi geniş bir kavramı, sırf müzik ya da türevi faaliyetlere sıkıştırmalarını da anlamıyorum. Gazete ya da dergilerin kültür sanat bölümlerine bakıyorsunuz, hep aynı şeyler. Yok şu operası, yok şu tiyatrosu, yok şunun bunun konseri... Kültür adına başka bir faaliyet mi kalmadı dünyada. Gezmek, görmek, anadilini iyi konuşabilmek, kendini iyi ifade edebilmek, sosyal ortamlarda terbiyesini takınmak, edebe riayet etmek, kitap okumak, insan haklarını gözetmek, giyim kuşam adabına uymak, içinden geldiği kültürü temsil edebilmek... Daha çok şeyler sayabiliriz. Kendi kültürünü temsil edemedikten sonra, başkasına ait kültürleri çok iyi derecede bilmek eksiklik olur, kültürlülük olmaz.
  • Paylaş
Bence kültürlü bir insan sadece bir dalla ilgilenmek değil tüm sanat dallarıyla (bunlara tabii ki de arabesk de dahil) az da olsa bir şey söyleyebilmeli
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1536 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları