Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kültürlü kime denir? Kendinizi kültürlü buluyor musunuz? Neden?

Son dönemlerde herkesin birbirini cahillikle itham ettiğini görüyorum. Bu sitede de cehalet konusu birçok başlıkta ele alınmış. Ben yine kulağımı tersten tutmak istiyorum. Ne yaparsak kültürlü oluruz? Kimdir kültürlü insan? Teknolojiye hakim olan mı? Yabancı dil bilen mi? Çok ülke gezen mi? Beyaz yakalılar mı? Felsefeyle ilgilenenler mi? NOT: Tdk tanımına baktım da geldim hiç boşuna yormayın kendinizi ya da açın bakın ama burada paylaşmayın lütfen. Ben kafanızdaki kültürlü imajını merak ediyorumDüzenle
Kültürlülük kavramı bir çok filozofu oldukça meşgul etmiş ve ortaya yüzlerce tanımı çıkmış. Sanırım herkes kendi ailesinde ve arkadaş çevresinde gördüğü tanımı kendi için yapabilir. Bakalım benim bir insana kültürlü demem için neler lazımmış;
 1. Öncelikle anadilini çok iyi ve doğru kullanabilmek.
 2. En az bir yabancı dile derdini anlatacaktan oldukça fazla hakim olmak (ölçüt akademik makale okuyabilecek düzey olabilir.)
 3. Birden çok konuda derinlemesine bilgisi olmak
 4. Bolca diyar gezmiş ve kendini gezdiği diyarlarda da bilgilendirmiş olmak.
 5. 1000'den fazla kitap okumuş olmak.
 6. Araştırmaktan hiç çekinmemek, her gün yeni bir şeyler öğrenmek.
 7. Sanatın bir çok dalıyla ilgili olmak, bir çok eser ve sanatçısı hakkında bilgi sahibi olmak.
 8. Felsefe konusunda en az bir filozofu araştırmış, öğretisini biliyor olmak.
 9. Dinler hakkında bilgi sahibi olmak.
 10. Yaşına göre en az bir alt kültürde yaşamış ve o alt kültür hakkında bilgi sahibi olmak.
 11. Bilim dallarının en az birinde iyi seviyede bilgi sahibi olmak.
 12. Bunlar olunca tabii ki zorunlu olarak iyi ahlaka sahip olmak ve bilgilerini o ahlakla yoğurmak.
Şimdilik aklıma bu kadarı geldi. Bence bu maddelerden çoğunu sağlayan kişi kültürlüdür. Ben kendimi bulunduğum ortama göre genellikle kültürlü buluyorum. Nedeni de kendimi kendi kültürlü kişi tanımıma uygun bulmam. Tabii ki bu maddelerin sadece bir kısmını daha yoğun şekilde sağlayan kişiler de kültürlü olabilir. Kültürlü olmanın bir ölçütü olmadığı için ancak bir kişinin kendimize göre kültürlü olup olmadığından bahsedebiliriz. Kültürlü olmak bence zaten çok abartılmamalı, bilgi paylaşımı ve arkadaş çevresi için iyidir ama hayatta başarının anahtarı değildir. Benim arkadaş çevremde kültürlü diyebileceğim çok az insan olmasına rağmen zeki, müzisyen, kurnaz, ahlaklı, dansçı, eğlenceli, hoşsohbet diyebileceğim bir sürü insan var ki ben de belki birkaçı için kültürlü arkadaşlarıyım.

Soruyu "cehalet" konusunu irdelemek için sormuşsunuz. Evet, cehalet gerçekten kötü bir şey. Bilmediğini bilmemek cahile cahil cesareti veriyor ve zaman zaman cahil vahşeti doğuyor... Aslında bilgi gerektiren herhangi bir dalda uzmanlaşmak da insana daha bilinmesi gereken bilinenin çok katı bilgi olduğunu gösterip cehli alıyor.
 • Paylaş
6

Bazarov, Benzer düşünüyoruz Şaman abi fakat beni düşündüren bir kesim var, ki bunlar giderek yaygınlaşmakta. Kimileri hayatında kitap okumamış, haliyle felsefe ve din bilgisi yüzeysel fakat bu insanlar iyi okullarda okumuş, teknolojiyle haşır neşir, birçok ülke görmüş kendince bir 'kültür' edinmiş insanlar. Bu insanları nasıl değerlendiriyorsun? Onları hemen harcamalı mıyız yoksa kültürlü tanımı her çağda yeniden mi şekillenmeli?

Şaman, Bence kültürlülükle cehaleti karşı karşıya getirmemeliyiz sonuçta kültür genel olarak insanın öğrenme aşkından dolayı sahip olduğu ve aslında pratikte gereksiz olan bilgileri içerir. Yukarıda da belirttiğim gibi insan tek bir dalda bile uzmanlaşarak cehaletten kurtulabilir. Bahsettiğin tip insanlar da genel olarak cahil olmayacak, bilmediğini bilen insanlar olacaktır. Kimisi az da olsa elindeki bilgilerden sosyal bir çıkar elde etmeye çalışır ve kendinden daha az bilgili insanların olduğu ortamlarda başarılı da olur, olsun da zaten, bütün o gereksiz bilgilerin arada işe yaraması da gerekir ki daha az bilenler de motive olsun. Bana sorarsan; ben kara cahiller hariç kimseyi harcama taraftarı değilim. Yukarıda da belirttiğim gibi insanın paylaşmaktan keyif aldığı "kültürlü" haricinde çeşitli sıfatlara sahip arkadaş/tanıdıkları da olmalı.

Bazarov, Benim eski çevremden getirdiğim ya da bir şekilde tanıştığım kültürlü olarak tanımlayamayacağım bir sürü arkadaşım var ve onları bağrıma basmaktan çekinmiyorum burada sorun yok. Fakat seninle şurada ayrılıyoruz hani az önceki yorumda bahsettiğim insanlar varya, sen onlar da cehaletten kurtulur vs. dedin, ben bundan büyük şüphe duyuyorum. Etrafımdan gözlemlediğim kadarıyla o tarz insanlarda kibir çok yaygın. Yüzeysel şekilde sahip oldukları bu kültür sebebiyle kendini eleştirmekten, cehaletini fark etmekten aciz insanlar olabiliyorlar. Ve bu insanların artmasından ben büyük rahatsızlık duyuyorum. Yarı doktor ve yarı imamdan sonra yarı kültürlüler de oldukça tehlikeli diye düşünüyorum :) Ve ben onları da kara cahil sınıfına mı sokmalıyız acaba diye kararsızım.

Şaman, Cahil olmayan insan minnacık olduğunu bilir, kibirlenmez. Kibir cehaletin yan etkisidir. Biz rakı bardağımızı daha aşağıdan vuracağız diye masaya sürten insanlarız. Sanırım sonunda entel kavramına vardık. Entellektüel kültürlüdür, entel, dediğin gibi çakma entellektüel olup tehlikelidir. Bilmiyorum belki de kızcaksın ama Ahmet Kaya ekolü diyorum... Tabii ki uzak durmak en hayırlısı kibir küpü cüheladan.

Bazarov, Haklısın :) Teşekkür ederim cevap ve yorumların için.

Hakan, beninploid.com/kaisersoze tarif ettiği bu abilere/ablalara kraviyet ailesi diyorum. Ait olduğu topluma bi çıt yukarıdan bakarlar ama söz konusu ahmet kaya olunca birden halkçı kesilirler, taa ki rakı bitene kadar. ertesi gün de cici ofislerinde İnternet başında sizin yazdıklarınızı anlamamak için ahmak bunlar ya! diyerek kendilerini soyutlarlar.

Çünkü bir gece önce dinledikleri ahmet kaya türküsünde ki "Müjgan" onlar için romantizm olsun diye el ele, baş başa oturulup ağlanılan ve akabinde de sevişilen bir kadındır...

Açıklaması ile beraber güzel bir soru olmuş.
Bence göreceli bir kavram kültürlü olmak ifadesi. Nerede yaşandığına, hangi milletten olduğuna, ait olunan toplumun değer yargılarına göre hemen her coğrafyada kültürlü insan tanımı değişiklik kazanır. Örneğin kültürlü bir Arap çok iyi şiir alt yapısı taşımak zorundadır. Çok güzel kelimeler kullanıp Arapçanın şiirsel tonlarına hakim olmalıdır, kültürlü bir Japon sakin, bilge, aşırı disiplinli ve tüm çevresine karşı üstün bir saygı göstermelidir, konu ingiliz ise popüler hayat ile aristokrat karışımını iyi yapmalı, hitap tarzlarına dikkat etmelidir, Amerikalı birisinde işe ekonomi bilgisi önde gelir, gömlek kravat kültürlü olmak için neredeyse yeterlidir. Bizde ise yukarıdaki örneklerin hepsinde 25 gram bilgi sahibi olmak kültürlü imajını hak eder.

Görceli olmakla beraber genel anlamda kültürlü, çağdılı her insan ile asgari müşterekte anlaşıp, uzlaşıp bu ortamı destekleyecek sosyal ve bilimsel altyapıya sahip olmaktır diye tanımlayabilirim
 • Paylaş
Öncelikle cahil kavramından başlayalım. TDK bu konuda benle farklı düşünse de benim tanımlamam daha mantıklı geliyor. Cahil ne bilmediğini bilmeyendir. Bilmediğini bilen insana, öğrenmenin yolu açılır. Bilmediğini de bilmeyenler atarlar tutarlar ve bildiklerini düşündükleri için öğrenmenin kapısı kapanmış olur. Gelelim kültürlü tanımına. Soruyu okuyunca bir düşündüm ben kime kültürlü derim diye. Öncelikle bilmediğinin farkında olacak çünkü insan her konuya tam hakim olamaz. Buna ne enerjisi yeter ne de zamanı. İkincisi kendi ana uğraşının dışında birbirinden farklı konularda bilgisi olacak ve her daim öğrenmeye açık olacak.

Peki hedef kültürlü insan olmak mıdır? Kültürlü olmak kibirli olmamıza mani olmaz mesela. O zaman kültürlü olmanın dışında başka erdemlere de sahip olmak mı gerekir? Bu da ayrı bir sorun :)
 • Paylaş
Kendi mantık çerçevemde yanıtım;
bence kültürlü,
okuduğu kitaplarda, izlediği filmlerde, bir köşede bulduğu yazıdan doğru şekilde faydalanarak bunu hal ve davranışlarına göstermiş bir kişiliktir.
 • Paylaş
her alanda kendini yetiştirmiş konuşmasını da dinlemesini de bilen düzgün insana denir
 • Paylaş
Bulunduğun ortamda, merak edilen bir şey genellikle sana soruluyor ve sende doğru cevabı biliyorsan kültürlü kişi oluyorsun. Bunu biraz daha açmak gerekiyor tabi.

Çok gezen ve çok okuyan kişilere kültürlü olarak görüyorum. Bende onlardan biriyim.
 • Paylaş
2

Hypatia Hypatia, Süleyman Bey, bu kadar iddialı bir cümle yazarken "de"leri ayrı yazsaydınız, daha iyi olmaz mıydı?

Kültür insanın doğa ile karşılıklı ilişkisinin sonucu olan birikimlerdir. İnsan doğadan aldıklarını doğadaki tevazu ile işleyebiliyorsa kültür sahibi olur, diğer bir ifade ile doğa ile benzeşmelidir. Doğa kullandığı hiç bir materyalde aşırılığa gitmez ancak insan bu kuralın haricindedir.
 • Paylaş
Kültür, kendini tanıyabilme ve yaşamına yön verebilme yeteneğini oluşturabilmek için gerekli tecrübeyi edinebilmektir.
 • Paylaş
Bana göre kültürlü olmak kendine, yaşadığın topluma ve hatta insanlığa katma değer sağlayacak, yaşamada iyiye ve güzele doğru değişimlere katkı verecek bilgi ve tecrübeye sahip olmaktır. Faydasız bilgi ve tecrübenin hamallıktan başka anlamı yoktur.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

574 Görüntülenme12 Takipçi9 Yanıt