Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dinen haram olmasına rağmen kumar, alkol satışı gibi işlemlere devletin aracı olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kumar haram ama devlet loto, toto oynatıyor. Alkol, tütün haram ama %100'den fazla karla satıyor. Dinimizde faizde haram. Biz nasıl Müslüman bir ülkeyiz?Düzenle
Devletin yönetimi ile dinin ne alakası var. O Suudi Arabistan'da, İran'da , Afganistan'da geçerli. Ülkemiz laik bir yönetim sistemine sahip. Dini olarak yasak olması kişileri bağlar. İnananlar bu dediklerini yapmaz, olur biter.
 • Paylaş
Müslüman ülke olamaz ancak kişi müslüman olur veya olmaz. Ben dinle yönetilen bir ülke olduğuna dahi inanmıyorum. Hangi ülkeyi istersen söyle. Din binlerce yıldır kılıf olarak kullanılmıştır. Dinle yönetildiğini iddaa eden yerlere bak ahlaksızlığın daniskasını oralarda görürsün. Bak mesela bizde de yavaştan başladı yok altı yaşında çocukla evlenilebilir yok annene bile gider yapabilirsin vs. Ülkelerin tek dini paradır ki öyle de olmalıdır. Bir ülkede bir din kurumsallaşıyorsa orada ahlaksızlık tavan yapacak demektir. Bkz. Türkiye
 • Paylaş
Zaten din o kadar kişisel bir şey ki bir ülkenin dini olması bana hep saçma gelmiştir.Kimse kimseye istemediği bir şeyi yaptıramayacağı ve herkesin kendi iradesi olduğuna göre bunu sorgulamak bile gereksiz.Hani İslam hoşgörü diniydi?Herkes kendinden sorumlu.
 • Paylaş
Normal bir devlet düşünürsek eğer yani din ve devlet işlerinin birbirinden ayrıldığı, kumarın da alkolün de serbest olması beklenir. Siz de eğer müslüman bir ülkeyseniz bu işletmecilere para kazandırmaz böylelikle o işletmelerin azalmasına hatta yok olmasına sebep olursunuz.

Ama bizim ülkemizi düşünecek olursak eğer yani insanların bir gelenek olarak islama mensup olduğu ve hükümetlerin bir oy aracı olarak dini kullandığı, devletin kumar ve alkole aracı olması çelişki gibi görünebilir ancak özünde, halkın ve hükümetin din anlayışının ne kadar çürümüş olduğunun açık bir ispatıdır.

Özetle, ben bu durumu normal karşılıyorum. Senin müslüman halkın içki içiyor ve kumar oynuyorsa, senin hükümetin her okulu imam hatibe çevirirken hırsızlıktan uzak duramıyorsa bu çelişkiler olağandır hatta olması gerekendir.
 • Paylaş
Kişinin kendi öz iradesidir. Müslüman olan bunun bilincinde olan zaten kumar oynamazgünah olduğunu bilir. eğer ülke vatandaşları böyle birşey istiyorsa devlet bunu sağlamalıdır. tabi doğru olan herkes için farklıdır herkes doğrularına göre yaşar. kimse kimseyi zorlamıyor
 • Paylaş
Bu konu ve benzeri konuları blogumdada işliyorum bu konu hakkındaki genel düşüncem

Yasakları devletlerin koyduğu bir dünyada yaşıyoruz ama bu yasaklar neye göre belirlenir ki ?

Uyuşturucu bilindiği üzere keyif verici, bağımlılık yapan bitkisel bir zehirdir ve satılması yasaktir tabi serbest olduğu ülkeler de var. Uyuşturucu el altından gizlice satılmaktadır bu satış halkalardan oluşmaktadır en alt dozundan kilolar ve hatta tonlarca satılıp satıcısına trilyonlar kazandırmaktadır bu kişilere zehir taciri denilmektedir.

Sigara da bir çeşit zehirdir akciğerlere zarar verir, damar tıkanıklığına yol açar hatta kanser bile yapar Sigara uyuşturuya göre daha ucuz ve zararı daha az diyebiliriz fakat sigara bir cesit zehir olmasına rağmen yasaldır ve dev firmalar tarafından üretilmektedir. Bir paket sigara yaklaşık 7 TL dır. Sigara içenlerin yaş ortalaması yaklaşık 14 dür.

Nasıl oluyorda Sigara da bir zehir olmasına rağmen rahat rahat üretilip satılıyor uyuşturucu da zehir buda zehir nasıl oluyorda bir firma insanlara zehir satarak hem paralarını hem de sağlıklarını ellerinden alabiliyor hem de insanlar bu durumdan gayet memnunlar Sigara içmeyi marifet sayıp artistik hareketlerle dumanini ufleyip duruyor gittikleri cafelerde masalarına koyup bakin ben Marlboro iciyorum ben havaliyim olummm gibi gerizekaliligin vermiş olduğu cehaletle kendilerini resmen bir bok sanmaktalar.

Gotunde don olmayan herkes içiyor bu zıkkımi bilinçsizce şimdi söyleyin bana sigaradan kolunu, bacağını, sesini kaybetmiş binlerce insan var hiç mi ibret alınmıyor ha durun daha üzerinde yazan yazıları unutmayalım kocaman yazıyor SİGARA İÇMEK ÖLDÜRÜR ama kimin umrunda kısaca bence Sigara içen insan APTALDİR şöyle kocaman yazayimda belki birisinin gözüne sokarimda bırakır içmeyi sigara ile ilgili en guzel soz PARASİNİ EL, DUMANİNİ YEL ALİR
 • Paylaş
Burası laik bir ülke ve herkes senin dinini yaşamak zorunda değil. Özgürlük denen bir şey var isteyen alkol sigara kullanır bu seni ilgilendirmez ve en önemlisi BİZ MÜSLÜMAN BİR ÜLKE DEĞİLİZ!! Çünkü devletin dini olmaz. Hükümetin müslüman ayağına yatıp alkoldeki vergiyi indiregandi yapması ironik bir durum evet.
 • Paylaş
Konu bütçe açığı olduğunda haram kavramı şekil değiştiriyor sanırım.
 • Paylaş
Ben bu vicdani bir konu olduğundan dolayı kişiye bağlı eleştiri yapamam. Lakin devlet eliyle yapılması ne kadar doğrudur derseniz bazı Devletlerin dini vardır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında devletin dini yoktur. O yüzden kanunen bir sakıncası yok. Ama bundan rahatsız olan kişi kumar oynamaz, alkol tüketmez.
 • Paylaş
En büyük sosyalist nasıl devlet ise yine en büyük kapitalist devletin yaptıkları bunlar ne yazık kş günah olan bir şeyi devlet eliyle yapılması çok kötü.. .
 • Paylaş
Devlet "aracı" değil düzenleyici ve kontrolcü olmalı.

Örn. Osmanlı döneminde haram oluşumlara aracı olanlar devlet değil gayrimüslimler ve yabancı bankerlerdi. Devlet ise denetleyici ve kontrolcüydü.

Bu haram dediklerimiz Cumhuriyetle birlikte aracı devlet kurumları haline geldi fakat bu kurumlar (Tekel, Milli Piyango, Spor toto vb. ) şu sıralar devletten ayrıştırılıp özel kurumlara ihale edilmekte.Yani 90'lı yıllarda bu soruyu sorsan anlardım fakat şu sıralar tam tersi bir istikamet sözkonusu. Bu durumda daha çok bireylerin istikametiyle alakalı konuşulabilir.

Devlete bakınca görüyoruzki kapitalizm yönetimi açıkca ortada ve bu durum hâlen islam ile alakalı bir devlet yönetim biçimi değil. En basitinden Faiz haramdır ve devlet bu faiz ağını ortadan kaldırmış değil. "Dindar devlet" demek için öncelikle bu büyük meseleye devletçe çözümlerini görmek gerektiğini düşünüyorum.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1238 Görüntülenme17 Takipçi11 Yanıt