Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kumaşlar yıkandıktan sonra neden çeker?

Kumaşları oluşturan doğal elyaflar her zaman aslına dönmeye çalışıp örnek olarak pamuk yün gibi elyaflar eğrilip iplik sonra kumaş haline geldiklerinde bu germe çekmelerden kayaklı bir yapıda oluşan durumu sabitlemek ve stabilitesine ulaşması için su ile karşı karşıya geldiklerinde bu şekilde hareket eder ve enden boydan toplarlar, ancak genellikle tekstil ürünlerin genelinde üretim de bu değerleri hesaplanıp ürün yıkamalı çalışılır yahut çekme oranına göre üretilir ise ; çekmezlik sorunu ürün kullanımında görünmez yahut %1-2 ler de görülür ki bu tüketiciyi hiçbir şekilde rahtsız etmez.

Not: kumaş yapısı örgüsü iplik türü etkileri farklı kılabilir.

Artı olarak geçici hissedilir çekme durumlarında ise boyda ende toplama olmamasına karşın hissedilen durumlar olur; Pamuk elyafı su ile geçici hidrojen bağı kurar örnek olarak denim pantolonların ( kot pantolon) yıkayıp ilk giydiğinizde ki fit duruşu zamanla genişlemesinin nedeni geçici hidrojen bağlarının mekanik hareketle kaybolmasıdır .
  • Paylaş
Nem ve ısı şartları kumaşları oluşturan liflerin boylarını ve çaplarını etkiler.Kumaş ıslanınca lifler şişer ve bu şişmeler ipler arasındaki bükümlerede tesir eder. Bu da iplerin boylarının kısalmasına neden olur. Kurutulduktan sonra şişmiş lifler eski haline gelir ancak kumaş ilk ölçülerine dönemez.
  • Su
  • Yüksek ısı
  • Çalkalanma
  • Sabun
gibi etkiler kumaş çekilmesini kolaylaştırır. Bir kaç yıkamadan sonra kumaş dengeye ulaşır ve bir daha çekme olmaz.
  • Paylaş
Bir kaç yıkamadan sonra kumaşın dengeye ulaşması demek çekme degerlerinin sıfıra inmesi demektir ama bu özellikle her örme için geçerli degildir,özellikle ring viskon süprem kumalarda çekme degerleri daha yüksek olmaktadır.çekme degerlerini azaltmak istiyorsak Tumbler kurutma yapmakta fayda var.
  • Paylaş