Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kundak yapmak zararlı mıdır?

Yeni doğan bebekleri kundak yapmak bazen çok kötü durumlar doğurabilir. Bebekleri sıkı bir şekilde bağlama sonucu kalça çıkıklığı ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar da kalça çıkıklığının genel olarak doğuştan değil, ilk haftalarda yapılan kundak hatasından kaynaklanmıştır. Bebeklerin doğal yatış pozisyonu, dizlerini büküp bacakları açık bir şekilde sırt üstü yatmaktır. Bu doğal yatışı kundak yaparak bozmak çok sakıncalıdır.

Sağlık dışında çocuğun hareketlerini de kısıtlayıp, huzursuz olmasına neden olabilir. Bakınız çocuğu resmen bir paket yapmışlar :)


Bebek Sağlığı
  • Paylaş
1

Sinem Yıldız Çiftlikli, yok artık bantlamışlar bi de!!

Kundak kalça çıkığının yanında bir de bebeğin bacaklarının sımsıkı kapatılması nedeniyle gazını çıkarmasına da engel olur.

Ama ilk 3 ayda bebeklerin doğru bir şekilde kundaklandıklarında kendilerini daha iyi hissettikleri ve daha rahat uyudukları da bir gerçek. Çünkü uykuya dalarken ve uyku esnasında henüz ne olduğunu bilmedikleri kolları istemsiz olarak hareket eder (Moro refleksi) . Bu durum onları rahatsız eder ve uyandırabilir. Bu yüzden bebeklerin uyuyacakları zaman bacakları serbest bırakılarak kollarını sarmak (veya artık piyasada bulabileceğiniz yarım kundaklarla kundaklamak) ilk 3 ay bebeğin daha huzurlu olmasını sağlayabiliyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1523 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları