Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kur'an kitabında ADAK kelimesi geçmiyor deniliyor. Bazı ilahiyatçılar söylüyor. O zaman adak niyetine kesilen hayvanlar boşuna mı kesiliyor?

Adak İbrahimi dinlerin içinde ki önemli eylemdir... Kuran'da geçmemesi mümkün değil dir ki geçer ilk aklıma gelen bir kaç sureden adak kelimesi geçen yerleri kopya edeceğim.

BAKARA SURESİ 270. AYET: Ve (Allah yolunda) her ne nafaka sarf ettiyseniz veya her ne adak adadıysanız, artık hiç şüphesiz ki Allah onu bilir. Hem zâlimler için (âhirette) hiç bir yardımcı yoktur.


* ÂL-İ İMRÂN SURESİ 35. AYET: Bir zaman İmrân'ın hanımı (Hanne) şöyle demişti: ''Rabbim! Gerçekten ben karnımdakini (ibâdet için) âzâd edilmiş (bir köle) olarak sana adadım, artık benden kabûl buyur! Şüphesiz ki Semî (her niyâzı işiten), Alîm (herşeyi bilen) ancak sensin! ''

*MERYEM SURESİ 26. AYET: (Ve yine ona denildi ki;) ''Artık ye, iç ve gözün aydın olsun! Eğer insanlardan birini görecek olursan (onlara) : ''Doğrusu ben, Rahmân için (susma) oruc(u) adadım; bu yüzden bugün hiçbir insanla aslâ konuşmayacağım!' de! ''
*HACC SURESİ 29. AYET: ''Sonra (vücudlarındaki) kirlerini gidersinler, adaklarını yerine getirsinler ve Beyt-i Atîk'ı (Kâ'be'yi) tavâf etsinler! '' -ki bu ayet günümüz de kesilen kurbana temel ve işaret teşkil eder.


Daha bir çok ayet te adak veya adağa işaret vardır. İçerikleri kah eski bir ritüeli anlatmak olsun, kah o tirüelin etkileri hakkında inanalara öğütler vermek olsun kah ta emir halinde adak yada kurban ritüeli olsun kuran da adak yer alır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

52 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları