Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kur riskinin dış ticaret firmalarına etkisi ve şirketlerin kur riski önlemleri nelerdir?

Makale yazmam gerek yardım edinn!!!!Düzenle
Kur riskini tanımlamak gerekirse , döviz borcun ve doviz açığının denk noktada olmaması denebilir. Eğer denk noktada olmazsa sen kur riski almışsın demektir. Bankalarla ilgili düzenleme basel 2 ile 2001 krizi ertesinde geldi.

Şimdi kur riskinin şirketler açısında riski ise, sen şirket olarak 10 dolar borcun var ve 20 tl alacağın var. Yani alacak ve borcun eşit. (1 dolar=2 tl varsayımında) Ekonomide sorun çıktı ve 1 dolar birden 8 tl ye çıktı. Senin 10 dolar yani 20 tl alacağın da 80 tl oldu. Buradaki risk hem şirket bakımından hem de devlet bakımında oldukça kötüdür.

2001 krizinde de bazı şirketler firmalar zenginleşirken bazılarının batması da bu sebeptendir.
  • Paylaş
Web üzerinde bu konuda yazılmış pekçok içerik, makale ve tez mevcut. Konuyla hiçbir alakam olmadığı halde sorunuzu google da arayarak bu sonuçlara ulaştım. Sizde inploid de sormadan önce google da arama yaptığınızda daha çabuk ve kesin sonuçlar kazanacaksınız.
  • Paylaş
Kur Riski ,
Birçok firma için, bu risklerin belki de en önemlisi, döviz kuru riski. Bir firmanın aynı yabancı para cinsinden net varlığının (veya yükümlülüğünün) artı ya da eksi olması durumunda, bu net varlığın (veya yükümlülüğün) Türk Lirası cinsinden değeri, döviz kurundaki aşağı ya da yukarı yönlü harekete bağlı olarak değişiyor. Döviz kurunda şirketlerin aldığı pozisyonun tersine oluşabilecek hareketler, büyük mali zararlar yaratabiliyor.
Bu nedenle şirketler kısa vadeli kur pozisyonuna girmezler , donemsel olarak dış ticarette kurlar sürekli değiştiği için risk çoktur .

Şirketler ne gibi önlem almak sorusuna gelince , bir ülkeye eğer yatırım yapıyorlarsa yada mal alıp veya satıyorsa bunu daha önce kur analizi yapıp en duşuk kurdan alıp kar ederek önlem alabilirler.
  • Paylaş
Olayı Türkiye den ele alacak olursak ülkemiz yeni yeni ekonomik istikrarına kavuşmuş olsa da kırılgan 5'li içerisinde yer almaktadır . Yani bu Türkiye'nin ekonomisinin birazda dışa bağlı olduğunu gösterdiğinden diğer dünya ülkelerindeki bir istikrarsızlık direkt olarak bizi de etkilemektedir . Uluslararası Ticaret yapan firmalar genelde dolar ve euro üzerinden işlem yaptıkları için , bizim ekonomideki kur dalgalanmaları şirketlerimiz için bir risktir . Bu riski azaltmak için portföy oluşturulabilir , türev ürünler aracılığıyla risk en aza indirilmeye çalışılır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

436 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt