Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kuran'a göre cehennem nasıl bir yerdir?

Çok çeşitli ayetlerde cehennem tasvirlerine rastlanılır:
  • "Suçlular cehenneme vardıklarında, cehennem onlara büyük kıvılcımlar saçar" (77/Mürselat, 32-33)
  • "Uzaktan gözüktüğünde onun kaynaması ve uğultusu işitilir."(25/Furkan, 12)
  • "İnkarcılar için bir zindan olan cehennem (17/İsra, 8); ateşten örtü ve yataklarıyla (7/Araf, 40-41); cehennemlikleri her taraftan kuşatan (18/Kehf, 29); yüzleri dağlayan ve yakan (14/İbrahim, 50; 23/Müminun, 104); deriyi soyup kavuran (70/Mearic, 16), yüreklere çöken (104/Hümeze, 7); kızgın ateş dolu bir çukurdur (101/Karia, 9-11)."
  • "Yakıtı insanlarla taşlar olan cehennem (66/Tahrim, 6; 2/Bakara, 24), kendisine atılanlardan bıkmayacaktır" (50/Kaf, 33).
  • "İnsanın içine işleyen bir sıcaklık ve kaynar su içinde, serin ve hoş olmayan bir kara dumanın gölgesinde bulunacak cehennemliklerin (56/Vâkıa, 42-44) derileri, her yanışında, azabı tatmaları için başka derilerle değiştirilecektir (4/Nisâ, 56). Onların yiyeceği zakkum ağacı (37/Saffat, 64-66), içecekleri kaynar su ve irindir (56/Vâkıa, 53-55; 78/Nebe', 25). Orada serinlik bulamadıkları gibi, içecek güzel bir şey de bulamayacaklardır. (78/Nebe', 24)
  • Paylaş
Bir annenin karnında ikiz bebek varmış. İkizlerden birini dışarı çıkarmışlar. Etrafına bakmış. Kuşlar, ağaçlar, bulutlar, meyveler, sebzeler, yağmur, güneş, gökkuşağı ... Sonra tekrar onu anne karnına koymuşlar ve kardeşine dönmüş anlatmaya başlamış. Demiş ben dünyayı gördüm. Ağaçları, denizleri bulutları gördüm. Tabi kardeşi hiç bir şey bilmediği için dünyada neler olduğu ile ilgili kafasında da bir şey canlandıramamış.

Bu dünyada annenin karnındaki ikizler gibiyiz. Kısıtlı bilgimiz ve kısıtlı aklımızla ne kadar tasvir etmeye çalışırsak çalışalım asla göreceklerimiz onlar olmayacak. Kalben hissetmeli, kalben anlamalı, kalben sakınmalı, kalben ürpermeli insan
  • Paylaş
Kuran- Kerim tam ayet vererek cevap veremiycem ama size bu zamana kadar bildiklerimden bahsedicem o yüzden doğru olmayabilir ama bu bilgilere yakındır. Cehennem 7 katmandan oluşur sizin bildiğiniz sadece ateşli bölgedir bunun haricinde yılanlarla işkence çekeceğiniz yerler bi o kadar aklınıza gelmeyen bölgeler vardır cehennem de acıktım dediğinizde bizim zakkum dediğimiz zıkkım bitkisi vardır yiyecek olarak o vardır onu size verecekler o bitk dikenlidir ve sizin boğazınıza dolanacak ve siz nefes alamayacak duruma geldiğinizde su isteyeceksiniz ve su yerine içmeniz için irin getirilecek ve sonunuz bunla da kalmayacak giderseniz banada mesaj bu-ırakın. . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

755 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt