Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kuran'ı Kerim'de tarikatlara yer var mı?

Kur'an-ı Kerim bir litaratür kitabı ya da İslam'ın basit bir menüsü olmadığı için, bu sorudaki yaklaşım yanlıştır. Sorunun doğru hali şöyle olmalıdır: "Kur'an-ı Kerim, tarikat ve benzeri yapılara izin verir mi yoksa yasaklar mı? "

Eğer soru böyle sorulursa cevabı şudur: "Kur'an-ı Kerim tarikat ve benzeri yapılara ŞARTLI OLARAK izin verir, yasaklamaz! "

Kur'an-ı Kerim, Müslüman'ın sınırlarını çizen bir kitaptır. Peygamber hayatlarından örnekler vererek ideal İnsan ve Müslüman nasıl olur bunu öğretir. Emir ve yasaklar yoluyla ruhi ve bedensel yükselişin yolunu gösterir.

Buradan hareketle, tarikat ya da benzeri beşeri oluşumların tamamı; Kur'an'da verilen "örnek hayatlarla" çelişemez, emir ve yasaklara muhalif olamaz ve Müslüman için çizilen sınırlar aşılamaz! Bunlar bu tarz yapılar için Kur'an-ı Kerim'in izin ŞARTIDIR.

Özetle:

Günümüzde mevcut olan TARİKAT ya da benzer İslami oluşumlar (cemaat, grup, parti, dernek, vakıf... ) müntesiplerine/bağlılarına; Kur'an-ı Kerim'de belirtilen emir ve yasaklara uygun bir yol çiziyorsa, Kur'an'da belirtilen örnek hayatlara muhalif düşmeyecek mükellefiyetler yüklüyorsa ve Kur'an-ı kerim'de net olarak çizilen İslami ve insanı sınırları koruyacak şekilde bir hayata yönlendiriyorsa bu tarz grupların, toplulukların Kur'an açısından meşruiyeti var demektir. Değilse Kur'an-ı Kerim böyle toplulukları reddeder! Müslümana benzeseler, bazı İslami ibadetleri yapsalar bile bu değişmez.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

312 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt