Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kur'an-ı Kerim'e göre kızlarda evlilik yaşı nedir?

Bu konuda İlahiyatçı Sayın Ali Rıza Demircan Hoca'ya bir e-posta atmıştım. Verdiği cevap şudur:

"Kur'an-ı Kerim'de, evlenilerek cinsel ilişkiye girilebilecek olan kadınlar için, yetişkin kadınlar anlamına "en-Nisa" sözcüğü kullanılmaktadır. Evli kadın anlamına da "en-Nisa" kelimesinin tekili olan "imreetün" kullanılmaktadır. Hür veya esir, müslüman veya gayr-ı müslim nikâhlanılabilecek kadınlara ilişkin olarak ancak iradeli yetişkinler için düşünülebilecek olan "Allah'a ortak koşmama ve namusluluk" şartı getirilmektedir. Evlendirilecek olan kadınlar için de kocasız erkek veya kadın anlamına "Eyama" sözcüğü kullanılmaktadır. Üstelik bizzat Kur'an, evlilik için ergenlik çağını "en-Nikâh" ile işaret etmektedir. Bütün bu deliller ve benzerleri yetişkin/ergin olmayan kız çocukların evlendirilemeyeceğini göstermektedir."

Dolayısıyla bir kız çocuğu akıl-ruh ve beden olarak ergin-erişkin hale gelmeden evlendirilemez! Ailesinin izni olsa bile evlendirilemez! Evlendirilmemeli!
  • Paylaş
Nikâh çağı diye bir zaman ölçümü var.
Hamdi Yazır, Hak Dini Kuran Dili adlı tefsirinde küçük kızdan kasıt olarak yaş sınırını 17 yaş olarak vermekte ve : " Gerek on yedi yaşından küçük olup henüz büluğa ermemiş olduklarından dolayı hayız görmemiş olanları ve gerek büluğ yaşının en üst sınırı olan on yedi yaşını geçmiş, binaenaleyh yaş itibariyle büluğa ermiş oldukları halde âdet görmeyenleri kapsamaktadır." demektedir.
Yani yaş 17'yi geçmelidir

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

869 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt