Bilmek istediğin her şeye ulaş

İslam dinine ve Kuran'ı Kerim'e saygı göstermek bu kadar zor mu?

Biz müslümanların inandığı kitap için 'masal', hadisler için ''ordan burdan bulunmuş'' gibi ifadeleri her sayfada görüyorum. Sevgili arkadaşlar! size müslüman olun demiyorum ama sadece başka insanlar sevdiği için saygı duyup sizin kitabınız, sizin peygamberiniz deseniz olmaz mı? Kabul ediyorum ateistlerede saygısızlık yapan müslümanlar var ama hani siz düşünenlerdiniz, hani siz insanı insan olduğu için seviyordunuz? Güzel bir ortam oluşmuş, harcamayalım ki küfürlerle değil fikirlerle konuşalım ;)Düzenle
Kendimiz için nekadar özgürlük istiyorsak karşımızdaki insanlar içinde  aynı oranda istemek zorundayız(şiddet ve hakaret dışında). Gerçekten güzel bir platform burası bide ilkokul çocuğu gibi şikayetler edilip yazılan düşünceler kaldırılmasa daha bir güzel olacak!
Şu iki sözü çok sever ve hayatımda uygulamaya çalışırım.
Yaradılanı severim yaradandan ötürü.(Mevlana)
Fikirlerinize katılmıyorum fakat fikirlerinizi özgürce söyleme özgürlüğünüzü sonuna kadar destekliyorum.( Voltaire)

  • Paylaş
Toplulukların kendi aralarındaki konuşmalara ve bu konuşmalardaki ifade şekillerine müdahele etmeniz mümkün değildir fakat farklı görüşten biri ile konuşurken her zaman saygı göstermek gerekir.

Şuan internette daha çok sosyal network'te karşılaştığınız Ateist, Agnostik, Teist gibi gruplardaki çoğu kişi gerçekten neyi savunduğunu bilmemektedirler. Bir çoğu kendi yaşam tarzlarını islam kısıtladığı için bu grupları seçmektedirler. İslam gruplarıda kendi doğrularının sorgulanamaz netlikte olduğuna inandıklarından karşıt görüşlere genelde çok sert cevaplar verirler.


Daha öncede söylediğim gibi Dinler iddaya, bilim ispata dayalıdır. İnsanlar mantık çerçevesinde hareket eder. İdda ediyorsan, ispatta etmelisin. Aksi taktirde, bu böyle diyerek pek kimseyi ikna edemezsiniz. 100 yıl önce olacakları yazmış dersende, Nostradamusta yazmış cevabını alırsın. O zaman Nostradamusta peygamber di derler!


Ne görüşte olursan ol, genel olarak yapılan hatalar şunlardır;


* Kendi doğrularını sorgulamaman

* Nerden öğrendim? Bu kaynak doğru mu?

* Kendi inancını herkese yaymak gibi bir misyonu üstlenmek

* Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmak!

* Öğrenilmiş bilgi ile öğretilmiş bilgiyi ayırt edememek

* Karşı görüşteki kişi ile çıkmaza girdiğinde, sorduğu soruyu yanıtlamak yerine savaş hamleleri yapıp, soruya soru ile cevap vermek.

* Saygı duymadan, saygı beklemek.

  • Paylaş

Saygı göreceli bir kavramdır. Kişilere, ortamlara ve zamana göre şekil alır - değişir. Müslümanların, İslam'ı eleştirenlerden "saygı" beklemesi elbette insani bir istek. Makul. Fakat beklediği saygının sınırları nedir? Örneğin dine muhalif birisi Muhammed'den bahsederken sadece "Muhammed" dese/yazsa "Neden hazret demiyorsun?" diye tepki vermek bir saygı beklentisi midir? Elbette hayır! Bir müslüman için "hazret" olan Muhammed dine muhalif birisi için sadece Muhammed'dir. Kur'an ayetlerine ya da hadislere safsata ya da hikaye denmesi ise "hakaret" olarak algılanmamalıdır. Zira bunlara "safsata" ya da "hikaye" diyen şahıs bunlara değer verseydi zaten müslüman olurdu.

  • Paylaş
1

Mehmet Hilmi Tutumlu, afedersiniz ama şöyle bi örnek sanıyorum sizin düştüğünüz hatayı çok net ortaya koyar.
şimdi ben A şahsına ''senin baban belli değil'' dersem ona saygısızlık etmiş olurum değilmi! bu konuda hepimiz hemfikiriz. daha sonra böyle söylememin saygısızlık olacağını düşünüp adama iltifat olarak bu cümlenin anlam bakımından tam tersi olan ''senin baban belli'' cümlesini kullansam amacıma ulaşmış olurmuyum. elbette bu cümle amacıma hizmet etmez ve ben tekrar saygısızlık etmiş olurum değilmi?
matematikte negatifin tersi pozitifi ortaya çıkarıyor fakat mutlak değer yada log negatif işaretli sayıyı içinde barındıramıyor. tersi her zaman tersini vermiyorsa insanların değer verdiği fikirlere inanmıyorsanız ve değersiz görüyorsanız rica ediyorum konudan uzak durun. kimse kimseye babasının belli olduğunu söylemeyince biraz daha kavgasız bir dünyaya uyanacağımıza inanıyorum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

746 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt