Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kuran'ın hangi bölümleri Müslüman olmayanlar için bir başlangıç olabilir?

Allah, sözün en güzelini; âyetleri, (güzellikte) birbirine benzeyen ve (hükümleri, öğütleri, kıssaları) tekrarlanan bir kitap olarak indirmiştir. Rablerinden korkanların derileri (vücutları) ondan dolayı gerginleşir. Sonra derileri de (vücutları da) kalpleri de Allah’ın zikrine karşı yumuşar. İşte bu Kur’an Allah’ın hidayet rehberidir. Onunla dilediğini doğru yola iletir. Allah, kimi saptırırsa artık onun için hiçbir yol gösterici yoktur.


(Zümer Sûresi: 23)
"Yarattığım o kimse ile beni yalnız bırak. Ona bol bol mal verdim. Meydanda duran çoluk çocuk sahibi kıldım. Ona her yolu âsân ettim. Sonra bir de daha arttırmamı istiyor, öyle mi? Hayır, hayır öyle şey yok! Çünkü o âyetlerimize karşı inatçı idi, ben de onu takatını tak edecek azaba uğratacağım. Çünkü o düşündü, taşındı, ölçtü biçti. Kahrolası nasıl ölçtü biçti: Yine kahrolası nasıl ölçtü biçti. Sonra baktı, sonra kaşlarını çattı, surat astı. Sonra yüzünü çevirdi, büyüklük tasladı ve bu böyle gelen sihirdir, dedi." (Müddessir 11-26)
Ayetleri İslam'a davet açısından Müslüman olmayanlara iyi bir başlangıç teşkil edebilir.

  • Paylaş
1

Balık, Bir parantez açayım; Zumer 23'de "... dilediğini ..." kelimesi aynı zamanda "... dileyeni ..." anlamı da taşıyor. Hatta sırf şu tercümedeki insan hatasının farkında olmadan Tv'de programa katılan bir ateist; "İşte sadece Allah diliyorsa burada merhametten söz edemeyiz" gibi yorumlamıştı fakat kısa bir süre sonra yanlış bir tercümeye dayandığı ortaya çıkmıştı. Arapça bilmeyen birisi için Mealleri karşılaştırmalı olarak incelemek de önemli.

En büyük başlangıç Kuran'a dair bişeyler yaşadığınızda ve bunun insan yapımı olmadığını sezdiğinizde olacak. Kimsenin "okumayın" diye engel koyduğu yok kimsenin de "okuyun" diye zorladığı yok. Olay sizde bitiyor.

Daha önce bir özelliğinden bahsettim yani bu kuran sıradan bir kitap değil. Okuduğunuz şey hayatınızda gelişecek bir olayla anlamlanıyor ama siz hemen yanıbaşınızdaki bu deneyimi ertelediğiniz için farkında değilsiniz.

Bana inanmıyorsanız türkçe mealinden herhangi bir sayfasını , herhangi bir suresini veya ayetini rastgele açarak okumaya başlayın, ister tamamını, ister bir kısmını okuyun... Yanlız size önerim hiçbir yorum yapmayın veya kimsenin yorum yapmasına izin vermeyin sadece yaratanın size anlattığı ayeti okuyun.
  • Paylaş
1

Belgi Saygı, Beğenmemin sebebi üslubunuz.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

471 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları