Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kurbağa nasıl bir hayvandır?

Latincede Amphibia olarak adlandırılan canlılardır. İki yaşamlılar olarak adlandırılırlar. Larva dönemlerini suda, erişkin dönemlerini karada ve suda geçiren canlılardır bu nedenle bu adı alırlar.

Derisi çıplak ve nemli, göğüs kemiği hiçbir zaman kaburgalarla bağlanmamış, çoğu ses çıkarabilen, su dışında yaşayan ilk omurgalılar olan hayvan sınıfıdır.

Balıklar ve sürüngenler arasında bir geçiş sınıfı oluşturan ve günümüzde yaşayan 6,022 adet türü olduğu bilinen canlılardır. Çoğunluğu otçuldur. Solungaçlarından süzülen alglerle, eklem bacaklılar ve solucanlarla da beslenirler.

Kurbağalar üreme döneminde suya geçerler. Bir çok yumurtalarını suya bırakırlar ve gelişimlerini suda tamamlarlar. Daha sonra karaya geçerler. Bu ikili yaşamları nedeniyle 'amphibia' denir. Bazılarında ise iç döllenme görülür ve yumurtalar suya bırakılmaz.

Kurbağalar çiftleşme döneminde çok fazla ses çıkarırlar bu eşi davet etmenin bir yoludur. Dişi ve erkek kurbağayı ayırt etmenin bir yolu; erkek kurbağaların ön üyelerinde dişiye arkadan tutunduğu zaman kaygan olan deriye tutunabilmesi sağlayan siyah nasırlaşmış bir tabaka yer alır. Bu bize erkek kurbağanın göstergesidir.

Kurbağalarla ilgili farklı bilgiler için;


  • Paylaş
Kızarınca tadı tavuğa benzeyen bir hayvandır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1533 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları