Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kurban Bayramı'nda Kurban Kesmek Günümüzde hala devam etmeli mi? Ya da günümüze nasıl uyarlanmalı?

Mesela kurban kesmek yerine bir çocuk giydirmek..Sevindirmek gibi..Düzenle
Kurban vermek kültüründen kurtulmayı denesek. Hayır biz insan olarak yeterince kurbanız zaten, başka bir canlıyı niye ziyan ederiz anlamam . .
 • Paylaş
Galiba hep aynı hataya düşüyoruz. Bu bir dini inanç meselesi. Farzdır değildir lakin ibadettir. Bu ibadet ve ait olduğu inanca saygı duyulmalı, tartışma konusu yapılmamalıdır, hassas mevzular hepsi.

Soruyu tadil edip, soranın aslında iyi niyetine duyduğum inançla,

''... Yüz binlerce kurbanın çok kısa dönemde tüketilip, geçici bir bolluk dönemi yaşanmasına yol açmaktansa, toplumsal yardımlaşma, İslam dini akıl dinidir gibi bir açılımla, modern teknolojik genele dair daha uzun vadeli, -bir yıl boyunca, fayda sağlayan bir sistem geliştirilebilir mi? '' şeklinde sormak istedi soruyu diye algılamak istiyorum.

Ülke geneline yayılmış bir aşevleri zinciri, bu zincirin yerel ve merkezi soğuk hava tesisleri, bilgisayarlı, envanter giriş çıkış kontrol ediliyor. Aylık, yıllık yemek listeleri yapılıp, vakıftan maaşlı şoförler malı dağıtıyor, aşçılar pişiriyor, yediriyor... Fakir sadece bayramda değil, bu bayramda bir anda yaratılan muazzam et miktarı ile, yıl boyunca et yiyebiliyor gibi bir şeyler demeye getiriyorum.

Olmaz mı, olur. Kurbanın mantığına da geleneğine de azami derecede bağlı kalarak, inananları şüpheye düşürmeden, şekle de önem vererek mesela, kesim yeri var bu vakfın, kurbanını alıyorsun, sen seçiyorsun, kestiriyorsun, 1/3 ünü alıp, 2/3 ünü vakfa bırakıyorsun, ya da 1/3 ünü bırakıp gerisini alıyorsun, illa o yakın komşu hısım akrabaya dağıtacam ben dersem... Bu etler hemen derin dondurucularda depolanıyor, gibi gibi.

Soru bu haliyle rahatsız edici inananlar açısından. Yani insanların et yemesi lazım. Et yemek için hayvanları kesip öldürmek lazım. Özünde bunu bir de yardımlaşma, fakir insanları doyurmak için yapmak meselesi var. Ve inanç mevzu bahisse... Bu konular tartışılmaz. Bu mantıkla Hac' ca gidip Kabe etrafında dönmeye de mantık ararsınız, günde 5 vakit secde etmeye de. Şayet inanan bu sene Kurban kesmek yerine o kurban parasıyla çocuk giyindirmişse, bu sefer de inananlar bu hareketi yargılayamaz, bu sefer de onlar saygı duymalıdır.

Bizim toplumda nasıl olacak bu işler aklım almıyor, hala oturmadı taşlar yerine, herhalde yavaş yavaş. Korkutan ve korkulan fikirlerden kurtulursak başarırız.
 • Paylaş
Ben, hocam olan Korkut Keskiner'in fikrini paylaşmak istedim. Kendisi bu amaçla facebook'ta bir grup kurdu ve kurban kesmek yerine kan bağışı çağrısı yapıyor.

"Aslında kurban geleneği çok eski, ve bazı örgütlü dinler bu eski geleneği devam ettirmişler. Hz. İbrahim’in bir rüyasının gereğini, Musevilere göre İshak, Müslümanlara göre İsmail isimli oğullarında gerçeğe dönüştürme hikâyesinde, aslında “artık insan kurban etmeyin” mesajı var. İslam’a göre kurban farz değil, ve sadece Hac’ca gidenler için öneriliyor. Kelimenin kökeni İbranice, korban, Tanrı’ya ve Tanrı’yla yakınlaşmak anlamında. Hristiyanlıkta yok, Musevilik ve Müslümanlıkta, dini ritüel hayvan öldürmekten çok, büyük ibadethaneye gelenlerin doymasına katkı sağlamak. O büyük ibadet yerine zar zor gelebilen muhtaçlardan talep eden ve edemeyenlere destek olmak. 2 senedir, kurban bayramında, bir hayvan kesmek yerine, muhtaç olanlarla kendi kanımı paylaşıyorum, ve bunu duyurmaya çalışıyorum. Kurban kesmenin bir zorunluluk olduğuna inananlar, elbette gereğini yerine getirmeliler, ama ayrıca kanlarını da bağışlayabilirler. Hz. İbrahim’in deneyimindeki sembolizma, zaten bir insana can vermek… İnfak denen paylaşımın daha ilahi bir şeklini düşünemiyorum, muhtaç olanlara doğrudan hayat vermek... Bu Bayram'ın 1. günü ve topluca kan verilecek anlamına gelmiyor, o güne kadar, kim, nerede, kime isterse, bu niyetle kan bağışlasın... Eğer aklınıza yatıyorsa, lütfen paylaşın…
“Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat O’na sizin takvanız ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız. Güzel ahlak sahiplerini müjdele. ” (Hacc; 37)
 • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Yani, kan bağışı organ bağışı başka bir şey, inananların inançları gereği kurban kesip etini fakirlere dağıtması başka bir şey. Onun yerine onu yapın hem zaten farz bile değil yaklaşımı, hangi masumane amacın arkasına sığınırsa sığınsın, tehlikeli, hassas. Şu cümleyi cımbızla çekip alırsak;

''Kurban kesmenin bir zorunluluk olduğuna inananlar, elbette gereğini yerine getirmeliler, ama ayrıca kanlarını da bağışlayabilirler.'' Bu maksatla Kurban kesim yerlerinde açılan kan bağışı standlarında, akıttığınız kan kadar kan verin, çok daha fazla sevap kazanacaksınız, gibi bir şeyler olabilirdi mesela.

Bence kurban kesmek yerine kesimhanelere para verip kurbanlari onlarin kesmesini saglamak daha mantikli geliyor.
 • Paylaş
Dünya nüfusu 7 milyarı geçti oysa dünyanın kapasitesi 2 milyar civarında. Bu konuda geçmişe dönülmesini ve insan kurban etme ritüelinin uygulanmasını istiyorum . Kıyamet öncesi yüce rabbimize de kolaylık olur .
 • Paylaş
1

Çiğdem Çelik, Kurban olayını sorgulamak adına yazdım sadece .Yağmurlu havalarda yoldan solucanlari toplayacak kadar yaşama saygı duyarım .Ne kadar anlatabildim Enes?

Eğer kurban kesmenin dışında, dua etmek, birisinden yardım istemek, birisine yardımcı olmak, doğrularının var olduğunu düşünerek kendini gerçekleştirmek adına inandığın gibi yaşamak, fizyolojik ihtiyaçlarını karşılarken içsel ve sosyal ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmak, bir gruba üye olmak ve onlar gibi düşünmek, hayatını ve doğrularını buna göre şekillendirmek gibi konulardan da vazgeçemeyiz. Bunun günümüze uyarlanması gibi bir alternatif nasıl ki söz konusu bile olamazsa kurban kesmek de benzer şekilde günümüze uyarlama adı altında görmezden gelinemez.

İbadetin zorunlu olan kısmının dışındaki her şey günümüze uyarlanabilir. Mesela hayvanların kontrolü artık daha teknolojik şekilde yapılabilir. Eskiden bu tür kontrollerin yetersizliğinden dolayı gebe hayvanların kurban edilmesinden tutun da genç hayvanların ve güçsüz hayvanların seçimine kadar birçok hata yapılıyordu. İşte bunlar devam etmemesi gereken, ivedilikle günümüz teknolojisinin desteğiyle güncellenmesi gereken kontrollerdir. Ama bir inanışın ve özü itibariyle bir ibadetin devam edip etmemesinin tartışılması söz konusu dahi olamaz. Az önce de belirtmeye çalıştığım gibi tekrar ediyorum ibadeti tartışamazsınız ibadetin çevresel etkilerini veya yardımcı araçlarını değil. Yani şu küçükbaş veya büyükbaş kesmek yerine balık tutalım diyemezsiniz ama hayvanları sınıflandırma ve barkodlama çalışması yapalım, hem çiftçimiz bundan faydalansın hem de ibadetlerini yerine getirenler gönül rahatlığıyla görevlerini yapsın diyebiliriz.


Seninki benden kara muhabbeti yapmak istemiyorum ama günümüz kültür seviyesindeki insanların empatik hareket etmesini bekliyorum. Bir Müslüman'ın ibadeti neyse bir Yahudi'nin ibadeti için de benzer empatiyi gösterebilmektir bilgelik. Sen git öbürü gelsin, senin saçın uzun öbürünün boyu kısa demek gerçekten çok komik.


İbadet bir dua, bir teslimiyet, bir yardım istemedir. Tek yaratana inanan herkesin dualarının kabul edilmesi diliyorum.
 • Paylaş
Konu dini bir konu. Uzmanlarına bırakmak lazım bence. Popülist gözükmek için saçmalamamak tavsiyemdir.
 • Paylaş
yuzdeyuzhaber.com/guncel/kuran-rabbin-i...
yuzdeyuzhaber.com/guncel/utanmazligin-b...
Şu iki haber linki bile katliamı göz önüne döküyor. Anlamak istemeyene davul ve zurna tozu...
 • Paylaş
Bu soruyu kime sordugunuzla alakalı ! Bir müslümana yada bir yahudiye yada bir hiristiyana yada bir atesite yada bir ataiste ? Budurumu netleştirisenız, yani konuyu mecrasına koyarsanız cevabınıda ona göre şekillendiririz ... Tşk eder iyi çalışmalar dilerim !
 • Paylaş
Kurban kesmenin günümüze uyarlanmış şekli: Belediye ya da özel şirketlerce oluşturulmuş kesim alanlarında, profesyonel ekip ile birlikte, usulüne uygun kesim yapmak.

1. Sorunuzla alakalı, elbetteki kurban kesmeye devam etmeli. Bunun usulüne uygun devam etmemesi için tek bir sebep dahi yok.

2. Sorunuzla alakalı, en üstte yer alan açıklama yeterlidir.

Son satırda bahsettiğiniz "mesela kurban kesmek yerine bir çocuğu giydirmek ya da sevindirmek gibi" cümlesinin gerekçesi nedir? Hayvanları kesmemek mi? Eğer öyleyse hayvanları kesmemenin gerekçesi nedir? Hayvan hakları mı? Peki bütün hayvan haklarını koruduk, "kasaplar" dahil hiç bir şekilde hayvanların kesilmediğini varsayıyorum. Peki bunun ne gibi sonuçlara yol açacağını düşündünüz mü? Biz, hayvanlar ve doğa... Bu döngünün devam edeceğini mi düşünüyorsunuz? Bu kısmını da siz araştırın...

Takıldığım bir nokta da söz konusu çocuğu sevindirmekten bahsettiniz. Şöyle düşünün: Siz kurban kesmekle sadece bir çocuğu sevindirmiyorsunuz. Onun ailesini de sevindiriyorsunuz. Kestiğiniz kurbanın 3 de 1 i sizde kalıyor, 3 de 1 ini akrabaya, kolu-komşuya veriyorsunuz, 3 de 1 ini de fakir-fukaraya dağıtıyorsunuz.

Bununla beraber, anladığım kadarıyla kurban kesmek yerine "para yardımı olabilir mi? " diyorsunuz. Dinimizde zaten yardımlaşma esastır. Kurban kesmek yerine para yardımı olması demek, dinde sanki başka para yardımı kanalı yokmuş gibi bir izlenim bırakıyor. Fitre ve zekat kanalları ne güne duruyor.

Bir başka bakış açısı ise şu: Kurban kesmek dini gerekliliktir. "Kurban Günümüze uyarlanabilir mi? " diye sorduğunuz soru, "Bizim yüzyıllar önce kıldığımız namazı değiştirip, günümüze uygun daha modern hale getiremez miyiz? " sorusuyla aynı anlamdadır. Bir de bu açıdan bakmak lazım.
 • Paylaş
Bu dinimizde yer alıyor uygun koşullarda kesilmeli ve amacına uygun dağıtılmalı .
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

418 Görüntülenme13 Takipçi11 Yanıt