Bilmek istediğin her şeye ulaş

Küresel ekonominin geleceğinde kapitalizm mi yatmaktadır yoksa geleceğinde yatan daha sosyal bir sistem midir?

Gelecekte olmasi gerekenin Islam ticaret sistemine dayali iktisat sistemleri ve adil duzen ekonomileri olmasi gerektigi kanaatindeyim. Bhnlar disinda hayat ne gosterirderseniz bu tamamen medyanin yönlendirmesine bagli. Tuketin ulan(!) Derse ona gore bir politika gelisir. Tasarruf edin derse ona gore politika gelisir. Yatirim yapin, agir sanayiye girin derse yine ona gore bir politika gelişir
  • Paylaş
Yine kapitalist bir sistem olacaktır bence. Belki bazı sosyal konularda daha duyarlı olunabilir ama insanlara zengin olma ve daha iyi bir hayat yaşama umudu verdiği için kapitalist sistem devam edecektir.
  • Paylaş
Ekonominin temelinde hep kapitalizm vardır. Tabiki bu günümüzde şekillenmiş olan vahşi kapitalizm şeklinde algılanmasın. Şöyle ki paranın icadından önce becaiş var dı malı malla değişiyordu insanlar bu da bir ekonomi idi taa ki ürün sayısı artıp değişik malların bir biri karşındaki ederi parite cinsinden ölçülemez hale gelinceye kadar. Zamanla kıymet dengesi oluşmaya başladı ekonomi büyüdükçe az bulunan ve büyğkuzahmetle elde edilen mal diğer mallardan değerli görüldü ki bu mal altın oldu. Ve değişim değeri altınla ölçülür oldu hızlı bir kronoloji kurgusu yaparsak altının saklanması zenginliği getirdikçe risk arttı bölünen bir şeye ihtiyaç vardı artık ve para icat olundu. Paranın icadı tamamen ekonomik bir ihtiyaçtı çünkü bir adım ötesi eldeki paranın altına çevrilmesi oldu sonuçta hep altını çok olan paraya hakim oldu ki bu güç para mal ilişkisinde kapital olarak yerini aldı. Adı ne olursa olsun paranın olduğu yerde hep bir parite vardır ve parite zengin ve fakiri belirler yada değerli değersiz olarak ta ifade edebiliriz. Bu sebeple hiç bir ekonomik model son kertede kapitalizmin değerler tuzağına düşmekten kurtulamaz.
  • Paylaş
Tabiki de küresel ekonominin temeli kapitalizmdir. Şuanki şirketlerin izlediği yollar da buna kanıt olarak gösterebilirim geleceğine baktığımız zaman da sosyal bir sistemle yürüyor zaten nasıl dersen kapitalizmi uygulamak için insan topluluğuna hitap etmesi gerekecek bu durumda zaten ekonomiye yön veren devlet başkanlarının konuşmaları da bu manada sosyal bir sisteme göre uygunluk gösteriyor sonuç olarak ikiside bir biriyle bağlantılı diyebilirim tabiki bu benim düşüncem ama daha detaylı ve kesin sonuç istersen kaynaklara bakabilirsin.
  • Paylaş
Ne kapital sermayadarların burjuvalaştığı fakirin daha fakir zenginin daha zengin olduğu kapitalist sistem ne de iktidarın ve gücün tek elde bulunup materyalist politakalarla halkın uyutulduğu komünist sistem bu dünyanın yararına olur. Bu Dünya'ya adil en iyi ekonomik sistem ''İslamsal ekonomik sistemdir'' Özel mülkiyetin olduğu fakat abartılmadığı sosyal tabakalar arasında uçurumun olmadığı, tüketmek için paraya tapılmayan, iktidarın ve gücün tek bir elde toplanmadığı, materyalist felsefe değil mülkün Allah'ın olup toprağı O'nun bize verdiği rızkı gibi kabullenmektedir İslamsal ekonomi.Toplumdaki varlıklı insanların fakir insanlara fitre ve zekat vererek yardım ettiği bir sistemdir. Herkes Fitre ve Zekatını verse yani sadece Müslüman için değil diğer dinlerde de bu gibi sistem olsa sizce Dünya'da hiç aç kalırmıyıdı ? Unutmayın'' İslamda zengin olmak için zenginlik yoktur '' der Seyyid Arvasi.
  • Paylaş
İslam ekonomisi
  • Paylaş
Kapitalizm masum kalacaktır.

Bugünün şartlarının mumla aranacağını düşünüyorum.

2050 Dünya nufusuna dair öngörü 12 milyar ! Bugün 7,2 milyar olduğunu düşünürsek , bu zavallı gezegenin halini hayal edin.

Mad max film serisini izlediniz mi ? Oradaki vahşi hayatın bin benzerini öngörüyorum.

Çünkü insanoğlu , kendini insan yapan değerlerden her geçen gün daha da uzaklaşıyor.

Bir ekonomik dsiplin dahi kalmayabilir ki sistem hakgetire..

12 milyar insan. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

123 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları