Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kurmayı planladığımız market ve e-ticaret sitesi için yatırımcı arıyoruz? Neler yapmalıyız?

Bence projeniz henüz başlangıç aşamasında ise ve e-ticaret sitesi olarak şu anki e-ticaret modellerinden farklı bir yaklaşımı yoksa, kendi paranızı kazanmaya çalışın yada bir miktar borca girin. Bunu şu sebeple söylüyorum; e-ticaret işi direk nakit akışı sağlayabilecek bir iştir. Yani, işiniz yolunda giderse bir kaç ay içinde fatura kesmeye başlarsınız ve daha sonrasında iş hacmine göre maliyetlerinizi karşılayabilecek başa baş noktasına gelmeniz çok uzun sürmeyebilir.

Ancak, projenizin tutunması için piyasada çok fazla rekabet olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Çünkü, yenilikçi bir yaklaşımınız yoksa ya da niş bir pazara giriş yapmıyorsanız, sizin yaptığınızı hali hazırda yapan onlarca rakibiniz var ve sizden epey ilerdeler.


Eğer ürünleriniz mevcut rakiplerinizde bulunmayan ürünlerse 2 şeye ihtiyacınız olacak:

  1. Fiyat avantajı
  2. Müşteri Memnuniyeti (Güven Oluşturmak)
Eğer bu eşsiz ürünleri iyi fiyatlarla satabilmeli ve sattığınız ürünleri müşterilerinizin gözünde sizin markanız olarak güven oluşturarak sunabilmelisiniz.


Eğer ürünleriniz ile bir farklılık yaratamıyorsanız, oluşturduğunuz modelin bir avantajı olmalı. Sadece fiyat avantajı yeterli olmayabilir. Unutmayın ki, müşteriler sadece ucuz olduğu için bir ürünü almazlar; ucuzsa ve güvenilirse ürünleri alırlar.


Eğer yukarıda bahsettiğim noktalar konusunda farklılıklarınız varsa, bir değer yaratma potansiyeline sahipsiniz ve dolayısıyla bu değeri yaratacağınızı farkeden ve anlayabilen her yatırımcı sizin potansiyel yatırımcınız olabilir.


Yatırımcılara erişmek konusunda çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim, aslında girişimcilik biraz da bu noktada kendini göstermeye başlıyor. Büyük yatırımcılar zaten bilinirler, internette küçük bir araştırma ile onlara kurumsal olarak erişme şansınız olur. Daha küçük çapta veya melek yatırımcılar ise yine bilinen insanlardır ve onlara erişmeniz çok daha kolaydır, seminerleri, toplantıları, girişimcilikle ilgili organizasyonları takip etmeniz yeterli. Rahatlıkla yüzyüze konuşup, tanışıp randevu alabilirsiniz. Bunlar dışında ise Türkiye'de artık bazı köprü görevi gören e-tohum gibi kanallar da mevcut.


Projenizde başarılar dilerim.

  • Paylaş
Ben yatırım yapacak yer arıyorum.
  • Paylaş
2

Cemil Tuncay, Sümeyye hanım, organik ürünler ve sağlıklı ürünler grubu üzerine bir iş planı gelişirdik. Market ve internet sitesi üzerinden satış yapılacak. Konuyla ilgilenirseniz detaylı bilgi için benimle irtibata geçebilirsiniz. Mail adresim [email protected]

Erdal Gökhan, @Sümeyye;
Buradan direk mesaj atıp benimle iletişime geçerseniz şu an geliştirmekte olduğumuz eğitim ağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yapılacak şey kolay aslında eğer yatırım alma aşamasına kadar gelebildiyseniz internette yapabileceğiniz araştırmalarla yatırımcıara ulaşıp iş planınızı sunabilirsiniz. Bence zor kısım iş planı aşaması ve tabiki de yatırım aldıktan sonraki süreç.melekyatirimcilardernegi.org/ ve ilab.com.tr size yardımcı olabilecek bazı kaynaklar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR