Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kürtaj yasaklanırsa ne olur?

En başta insan özgür iradesine aykırı bi uygulama kabul görmüş olur.
Hele ki bu ülkede her 4 çocuktan biri aç yatarken, biz kişi başına düşen milli gelir rakamlarımızla bir 3. dünya ülkesi seyri gösterirken!

Cinsiyet eşitsizliği bir daha tüm gerçekliğiyle gözümüze sokulmuş olacak.


Kadınlara bedeninizle ilgili kararları bile biz veririz denmiş olacak!

Kürtaj yasağı 1983 de kaldırılmıştır,bundan önce ki süreçte hamile kalıp bunu sonlandırmak isteyen kadınlar ya çok ilkel yöntemlerle kendileri hamileliklerine son verdiler ya da yasadışı da olsa daha gizli saklı ortamlarda bu durumu kazanca dönüştürmeye çalışan insanlara inanmak zorunda kaldılar, izbe mekanlarda bu operasyonlara maruz kaldılar ve yılda yaklaşık 10.000 kadının ölümü ile sonuçlandı bu durum.

Bu yasa gerçekleşirse biz 29 yıl önce yaşanan olayları tekrar yaşayacağız!
  • Paylaş
Kürtaj yasaklanırsa kürtaj ticareti başlar. Maddi durumu el veren, gider yurtdışında yaptırır. Buna gücü yetmeyen kadın, illegal yollara başvurur (mecburen) ve bu yollar sağlığı ciddi anlamda tehdit eder. Anlayacağınız olan yine kadına olur.

Bu konuda birkaç şey daha var söylemeden geçemeyeceğim. "Kürtaja evet demek insan öldürmeye evet demektir" zihniyetindeki insanlar biraz empati yapmayı denese yine aynı şeyi söyleyebilirler mi merak ediyorum.

Hiçbir kadın bebeğini öldürmek istemez. Kürtaj her kadın için travmadır, canından bir parça kopmasıdır. Bir kadın kürtaj kararı almışsa, onun hayat şartlarını oturup bi düşünmek lazım.

Kişisel olarak kürtaja karşı olabilirsin, ama bu yasak merakı nedir anlamıyorum. Yasak kürtajı engellemez, sağlıksız yöntemlerle el altından devam etmesine neden olur.

15 yaşındaki kıza amcasının oğlu tecavüz ediyor, abisi tecavüz ediyor, babası tecavüz ediyor. Böyle bi ülkede yaşıyoruz biz. Bu kız hamile kaldığında kimin haddine onu doğurmaya zorlamak? Onun hayatı adına kararlar almak, yargılamak?

Keşke amacımız kadınların istemediği şartlarda istemediği şeyleri yaşamasını engellemek olsa. Keşke başbakanımız kürtaja verdiği tepkinin onda birini bu ülkedeki tecavüzcülere verebilse. keşke.
  • Paylaş
Zaten şu an herkes elini kolunu sallayarak yaptıramıyor bildiğim kadarıyla,belli bir süre içinde yapılmasına izin veriliyor 10-12 hafta olması lazım. Bu anlamda cinayet olarak görmüyorum kimseninde isteyerek keyfinden böyle bir yola baş vurmayacağını düşünüyorum.Belli mecburiyetler vardır mutlaka.
Yasaklanırsa ne olur insanlar gene yüksek yüzdeyle bu yola baş vurmaya devam ederler diye düşünüyorum ama çok daha sağlıksız ortamlarda olur. kaçak dr lara yaptıran olur,yada kendi çocuğunu düşürmeye kalkan olur vs

Ali bey son paragrafta yasalar doğruyu emreder uygular demişsiniz ama şöyle bir durum var bu yasa dediğimiz şeyler her topluma göre farklılık gösteren şeyler o yüzden kesin doğrudur diyemezsiniz. Yasalar toplumların ihtiyaçlarına göre hatta zaman içinde değişen ihtiyaçlarına göre dizayn edilir, eğer sizin dediğiniz gibi olsa mesela ab ye girmek için o yasayı şöyle yapalım bunu böyle yapalım tartışması yaşanmazdı en basitinden, zaten tüm yasalar aynı olurdu. Yada yeni bir inşaat yapılırken otopark yapılması zorunlu biliyorsunuzdur ama bundan 50 sene önce değil bir hanede 1-2 araba bir sokakta 1-2 araba vardı yoktu o zaman buna da ihtiyaç yoktu,ihtiyaç doğduğunda bu madde getirildi
  • Paylaş
Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki parmağa kan gitmiyorusa keser atarız zihniyeti mevcut... Neden kanın gitmesi için çare aramıyoruz?

Kürtaj yasağı getirmek yerine aile planlamasına gidelim? Aile hekimliği adı altında sağlık hizmeti veren ekip ailelere gerekli aile danışmanlığını sağlasa, ücretsiz bir şekilde doğum kontrol malzemelerini verse de bu şekilde önlesek olmaz mı diye düşünüyorum. Tabi ki olur. Zamanında ücretsiz dağıtılan prezervatiflere, akşam belli saatden sonra yayınlanan o prezervatif reklamlarına ne oldu? Ama burada asıl amaç plansız gebeliklerin engellenmesi değil, çünkü Başbakan zaten mümkün olduğunca doğurun hatta en az 3 çocuğunuz olsun diyor. Buradaki amaç, evlilik dışı meydana gelen gebelikleri engellemek ve özel hayatı fişlemektir. Kimin kimle beraber olacağına dair biz karar veririz demektir.

Zaten danışmanlık veriliyor diye muhalefet olacak arkadaşlara; 2014 yılında hala prezervatifi suyla yutup mide ameliyatı geçiren vakayı örnek vermek isterim.
  • Paylaş
El altından verilen paralarla yapılır.
  • Paylaş
Son durum ne yasaklandı mı komple ?
  • Paylaş
Kürtaj yasaklanırsa bazı kadınların ve doktorların kısacası insanların katil olmaları engellenir. eskiden beri bu soru beni düşündürmekteydi. bir insanı öldürmekle bir cenini öldürmenin farkı nedir? O insan ki bir insanın bedeninden beslenen bir birey olsa dahi. Besleyemeyeceğini düşündükleri çocukları anne baba veya toplum öldürmeli mi? Kürtjı destekleyenler ancak insan öldürmeyi onaylayanlardır. tabi katil olmayı ahlaki gören bir yapınız varsa başka. El altından yapılır demek de ayrı bir (Sevgiseli diyor) ayrı bir ucube cevap. Heryerde rüşvetle iş yapılyor diye rüşveti yasallaştıralım mı. O kadar yazal genelev olduğu halde neden halen fuhuş el altından yapılıyor. Yasalar doğruyu emreder uygular. İnsanlar buna uyar veya uymaz. Sonuçlarına katlanır. Küraja evet demek insan öldürmeye evet demektir. Bunu ahlaki buluyorsanız o başka.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1501 Görüntülenme11 Takipçi7 Yanıt