Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kuru meyveleri ne sıklıkta tüketmek gerekir?

Kuru meyveler kan şekerini hızla yükseltir bu nedenle ara öğünlerde tercih edilir. Daha çok öğle yemeklerinden önce ya da akşam yemeğinden önce atıştırmak gereklidir. 4-5 erik kurusu, 4-5 kayısı kurusu, 1 orta boy portakala eş değerdedir. Dolayısıyla yarardan çok zarardan karşılaşılacaktır.
  • Kuru incir: Günde 2-3 adet kuru incir yemeniz yeterlidir. Kuru incir; sindirim hastalıklarında özellikle kabızlıkta çok etkilidir. Ayrıca kuvvetli bir antioksidandır.
  • Kuru Kayısı: Günde 6-8 adet kuru kayısı yemek hem diyet, hem de kan şekerinizi dengelenmesi için çok faydalıdır. Genelde kabızlık şikayeti olduğunda kuru kayısı tüketilir. Ancak bunların yanında çok zengin potasyum içeriğine sahiptir. Kalp sağlığına koruyucu etki sağlar.
  • Kuru Üzüm: Günde 5-6 tane kuru üzüm yemeniz yararlı olacaktır. Demir açısından zengindir. Kan şekerini iyi dengeler. Hem tatlı ihtiyacını karşılar, hem de hücre yenileyici özelliklere sahiptir. Diyabet hastalarının dikkatli tüketmesi gereklidir.
  • Kuru Erik: Günde 10-15 adet kuru erik yiyebilirsiniz. Lif açısından oldukça zengin ve antioksidan açısından zengindir. Yüksek posa ve lif içeriğiyle de sindirim sistemini düzenleyici etkiye sahiptir. Aynı zamanda glisemik etkisi düşüktür. Bu nedenle şeker hastaları da rahatlıkla tüketebilir.
Kuru meyveleri tüketirken diyabet hastalarının dikkatli olması gereklidir. Bir gün içinde adet sayılarını aşmamak gereklidir. Çok masum gibi gözüken bu besinlerin karbonhidrat içerdiğini unutmamak gereklidir.

Beslenme
  • Paylaş
Kuru meyveler normal hallerine göre daha çok şeker içerirler, Diabeti olan kişilerin dikkatli olması gerekir.
  • Paylaş
Mümkünse günün erken saatlerinde ara öğünlerde. Çünkü enerji yüklülerdir. Diyet yapıyosan aksam yeme bence sıkıntı yapar.
  • Paylaş