Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kurucu meclis nedir?

Bir ülkeyi kuranların oluturduğu temel kuruluş ilkelerini ortaya koyan ilk meclis. yani bir ülkenin 2. bir kurucu melisi olmaz olursa yeni bir ülkedir artık o meclisin kurucu anayasasını uygulayan ülke.
  • Paylaş

Genellikle büyük devrimler,savaşlar ya da bağımsızlık hareketleri sonucu ortaya çıkan anayasaları ilk kez yapan ya da bütünüyle yeniden yapan meclistir.

  • Paylaş
Kurucu meclis, devletin nasıl yönetileceğini belirleyen meclistir. Asli kurucu ve tali kurucu olarak ikiye ayrılır. Tali kurucu meclis, var olan kurallara bağlı olarak kural değiştiren meclis iken, asli kurucu meclis, hiçbir kurala bağlı olmaksızın kuralları koyan meclistir. Örneğin mevcut meclisimiz bir tali kurucu meclistir, çünkü Anayasamızda çok ciddi değişiklikler yapmıştır, bu değişiklikleri de belli kurallara göre yapmıştır. Örneğin darbe sonrası kurula veya Kurtuluş Savaşı sonrası kurulan meclis birer asli kurucu meclistir, çünkü hiçbir kurala bağlı olmadan kuralları kendisi belirlemiştir.
  • Paylaş
Kurucu meclis falan değil de bir ülkenin meclisi nasıl tatile girer, şu sıralar bunu düşünmekteyim. Ülke tatile mi çıkıyor da meclisi tatile giriyor?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1532 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt