Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kurumsallaşma nedir? Aşamaları nelerdir?

Kurumsallaşma, bir işletmenin, faaliyetlerini kişilerin varlığına bağımlı olmadan sürdürebilmesini ve geliştirebilmesini sağlayan bir yapıdır. Bir şirketin bütün süreçlerinin önceden belirlenmiş ve tanımlanmış olması kurumsallaşması anlamına gelir. Bir işin yarıda kalmaması gereklidir. Aksi takdirde kurumsallaşmış olarak görülemez.
Aşamaları; Birinci aşamada karar verecek insanlar kurumsallaşmanın kesin karar olması gerekir. Bu istek olarak değil, belirli bir hedef konularak yapılmalıdır. Belli bir sürede o hedefin tamamlanması için uğraşmak gereklidir.
Planlar yapılmalıdır. Bu planların tüm ayrıntıları hesaplanmalı ve uygulamaya geçilmelidir. Şirketin geleceği belli olduktan sonra başlangıçtaki hedefle gelinen nokta karşılaştırılmalı hedef şaşması durumlarına engel olunmalıdır.
  • Paylaş
Galatasaray 'ın Başkanı Ünal Aysal ın yapmaya çalıştığı şey buysa işi gerçekten zor ;)
  • Paylaş

Kurumsallaşma,şirket sahiplerinin bireysel çıkarlarına hizmet eden sermayeden,kuruma yani firma geneli çıkarlarına çalışan sermayeye geçme mentalitesidir.Yani her yüksek karlılık durumunda partronun altına son model araba veya yeni bir ev almama,bunun yerine şirketin büyümesi için yatırım yapma mantığıdır.

  • Paylaş