Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kuşlar neden V şeklinde uçar?

Bunun nedeni çok yaratıcı ve enterasandır. İlk nedeni kuşlar bu şekli yaratarak, hava akımının etkisini daha az hissetmeye çalışırlar. Böylece enerji tasarrufu sağlamış olurlar. V şeklindeki uçuş esnasında en öndeki kuşlar havanın kendilerine karşı oluşturduğu direnci arkadan gelen kuşlar için daha aza indirirler.

  • Tek hiza şekli, her kuş için eşit derecede enerji tasarrufu sağlamaz. Tek hizada uçan çok sayıda kuştan ortada olan kuşlar, uçlarda olan kuşlara göre iki kat daha avantajlıdırlar. Bunun sebebi ortada uçan kuşların her iki tarafta bulunan komşu kuşlar tarafından oluşturulan alanda uçmalarıdır. V şekli bu durumu dengeler.
  • Öndeki kuş kanadını çırptığında, kanadının ucunda bir hava boşluğu, yani bir girdap yaratır, arkadaki kuş buraya yükselen havayı kanatlarının altında bularak ve daha az enerji sarf ederek yüksekliğini muhafaza eder. Yorulan kuşlar, yan taraflara geçer ve enerjisini daha çok olan kuş öne geçer. Bu şekilde bir ekip çalışması yaratarak göç olayını gerçekleştirirler.
  • 2. olarak V şeklinde uçmanın faydası ise yön bulmadan güçlük çeken kuşların birlikte hareket ederek göç olayını toplu halde yapmaları sağlanmış oluyor.


    Kuşlar

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1133 Görüntülenme7 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları