Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kuşlar uyurken neden tutundukları yerden düşmez?

Kuşların bacaklarındaki kas ve kemik yapısı bizimkinden farklı olarak tam bir kilitlenme özelliği gösterir. Ama bu demek değildir ki uyurken tutundukları yerden asla düşmezler. Bazı zamanlarda düştükleri de olur.
  • Paylaş
Diğer canlılardan farklı olarak kuşlarda iki ayrı denge organının olduğu bilinmektedir... Bildiğimiz denge organı iç kulağın yanı sıra, kuşların leğen bölgesinde bir denge organının daha bulunduğu açıklandı. Bilim adamları iç kulaktaki denge organının uçuş sırasındaki hareketleri yönlendirdiğini, leğen bölgesindeki ikinci organın ise kuşların dik olarak yürümesini ve durmasını sağladığını söylüyorlar. Bu denge organları kuşların hareketleri üzerinde etkilidir. Kuşların bacak yapılarındaki kas ve kemik yapısı diğer canlılardan farklı bir kilitlenme özelliğine sahiptir. Bu kilit yapı sayesinde tutundukları bölgeye kendilerini kilitleyip düşmezler.
  • Paylaş
Kuşların bacaklarının arkasında, ayaklarının altına kadar uzanan bir kilitleme mekanizması vardır. Kuş uyuyacağı vakit bacaklarını kısar ve ağırlığı bu bağlantıya yüklenir. Bunun sonucu pençelerini tünediği yer etrafında iyice kapatır. Bu kilitleme o kadar güçlüdür ki, kuşun minik gövdesinin salınımına hiç bir şekilde müsaade etmez. Kuş hareket edeceği vakit bacaklarını düzleştirir ve kilit açılır. Bu sayede kuşlar elektrik tellerinin üzerlerinde, evcil olanlar kafeslerinde incecik bir tel veya tahta parçası üzerinde düşmeden uyuyabilirler.


  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1276 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları